TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU...


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, alkol tüketimi ile satışını yeniden düzenleyen teklifi alt komisyona gönderdi.

15 Mayıs 2013 Çarşamba 12:28

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, alkol tüketimi ile satışını yeniden düzenleyen teklifi alt komisyona gönderdi.

AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplanan komisyonda, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ile milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni görüştü. Komisyonda Hükümeti temsilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yer aldı.

Teklifini komisyona sunan Berber, yapılması öngörülen değişikliklerle toplumsal ve kurumsal taleplerin karşılanacağını, uygulamada ortaya çıkan aksaklıkların giderileceğini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, Berber teklifin gerekçesini okuyunca, "Ben teklifi hazırlasam okumadan anlatırım" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın usul açısından söz istemesi tartışmaya neden oldu.

Elvan'ın, "komisyon üyesi olmayan milletvekiline usul açısından söz veremeyeceğini" söylemesi üzerine Tanal, ayağa kalkarak ısrarla söz istedi ve "Burası sizin babanızın çiftliği değil" dedi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu'nun, "Provokasyona mı geldin-" diye tepki göstermesi üzerine, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Niye rahatsız oluyorsunuz-" diye bağırdı.

Ağbaba, Baştopçu'nun, "edepsizlik yapma" sözleri üzerine, "Koskoca adamsın, yaşından başından utan, edepsiz sensin. Sana edebi öğretirim, sen kimseye edep dersi veremezsin" dedi. Ağbaba, Baştopçu'nun "İstediğin yerde görüşürüz" demesine de "Görüşelim, haddini bil, beni düelloya davet ediyor" karşılığını verdi.

Başkan Elvan, tartışmanın uzaması üzerine ara verdi.

Teklif, AK Parti'nin önergesinin kabul edilmesiyle alt komisyona gönderildi.

Söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, "Recai Berber'i çok severim ama Sayın Berber ve Bilgiç'in 4. Murad olarak anılmasına üzülürüm, 4. Murad gibi bir padişah olmalarına üzülürüm" dedi. Ağbaba da "4. Murad'ın kendisi de içiyordu, yasakladı ama kendi gizli içerdi" diye konuştu.

Aslanoğlu'nun bir bira firmasının ismeni vererek konuşması üzerine AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, "Reklam yapma. İnsanın beynini süngerleşmesinden gurur duymam" diye tepki gösterdi.

Komisyona çağrılan veya çağrılmayan STK'lar da tartışmaya neden oldu.

Aslanoğlu'nun, ilgisi olan bütün STK'ların komisyona çağrılmadığını söylemesi üzerine Elvan, teklifle doğrudan ilgisi olan STK'ları çağırdıklarını belirtti. Dolaylı olarak ilgisi olan ve talep eden STK'lara gelip katılabileceklerini söylediklerini ifade eden Elvan, "Ama 100 tane STK'yı da buraya çağıramayız. Şarap Üreticileri Derneği talip oldu, 'buyurun gelin' dedik. 200 kişilik salona 500 kişiyi nasıl alayım-" diye konuştu. Aslanoğlu, bunun üzerine, "O zaman salonu büyütün" karşılığını verdi.

AK Parti'li Berber'in, "Bana atfedilen ithamları kabul etmiyorum" sözleri üzerine CHP'li Aslanoğlu, "Ta kendisisin" diye bağırdı. CHP'li Ağbaba da "4. Murad'a rahmet okuttunuz kutlarım sizi" dedi.

Aslanoğlu, AK Parti'li Bilgiç salona girince, onu göstererek "4. Murad 2" diye konuştu.

BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise teklifin geneli üzerinde konuşulmadan alt komisyona gönderilmesini eleştirdi.

CHP'li Çetin, "PKK'nın paralarıyla da barışılacağı söyleniyor, 60 milyar dolardan bahsediliyor. Bakan bununla ilgili açıklama yaparsa iyi olur" dedi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.