TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ENERJİ BAKANI YILDIZ, SORULARI CEVAPLADI


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP'nin, Türkiye ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi arasında imzalandığı belirtilen yeni petrol boru hattı anlaşmasına ilişkin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoru önergesini, ''CHP'nin, Enerji Bakanlığı ile ilgili verdiği gensorunun sonuçsuz kalması, özellikle gensoruyu hazırlayan arkadaşlarımızı birazcık daha hırçınlaşırdı'' diye değerlendirdi.

26 Mart 2013 Salı

TBMM'de gazetecilerin, CHP'nin verdiği gensoru önergesine ilişkin soruları cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP'nin, Türkiye ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi arasında imzalandığı belirtilen yeni petrol boru hattı anlaşmasına ilişkin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoru önergesini, ''CHP'nin, Enerji Bakanlığı ile ilgili verdiği gensorunun sonuçsuz kalması, özellikle gensoruyu hazırlayan arkadaşlarımızı birazcık daha hırçınlaşırdı'' diye değerlendirdi.

AK Parti hükümetlerinin, doğru yaptığı için güçlendiğini ifade eden Yıldız, ''Eğer siz yanlış yapıyorsanız zayıflarsınız. Biz, özellikle enerji sektörüyle ilgili yaptığımız iletişimde, hareketlerde, ülkemizin menfaatiyle ilgili konuştuk, onları uygulamaya koyduk. 3-4 ay içinde CHP'nin yine Enerji Bakanlığı ile ilgili verdiği gensorunun sonuçsuz kalması, özellikle gensoruyu hazırlayan arkadaşlarımızı birazcık daha hırçınlaşırdı. Ben böyle olduğunu görüyorum. Doğru yapmaya borçlu olan yalnızca AK Parti Hükümeti değildir, muhalefeti, sivil toplum örgütleriyle hep beraber bu doğruyu yakalayabiliyor olmamız lazım. O açıdan bizim her zaman açıklanabilecek konularımız vardır, her zaman yaptığımız işlerle ilgili izahatta bulunma imkanı vardır. Cuma günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak, Dışişleri Bakanlığımızdaki arkadaşlarımızla beraber o konuyu açıklarız'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''İsrail'in özür dilemesinin ardından Türkiye'nin enerji konusunda uluslararası alanda enerji şampiyonu olacağına yönelik iddialar var. Bu özrün arkasında da bu enerji anlaşmalarının yattığı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Yıldız, bunu söylemenin haksızlık olacağını kaydetti. Yıldız, İsrail'in, 9 vatandaşın şehit edilmesiyle ilgili özür dilediğini, bunun tamamen siyasi bir konu olduğunu, ekonomik gerekçelerinin bulunmadığını bildirdi. Yıldız, şu anda bu enerji projelerini konuşmak için erken olduğunu ifade ederek, özrün arkasında böyle bir gerekçe bulunmadığını kaydetti. Yıldız, ''Tabii toplam resmin arasında bu tür yakıştırmalar olabilir. Bakarız, ileride değerlendiririz'' dedi.

Yıldız, ''Kuzey Irak ile böyle bir anlaşma var mı?'' sorusunu, ''Özel sektörün yaptığı anlaşmalar var'' diye yanıtladı. Yıldız, Irak'ın devlet bütünlüğüne kendilerinden daha fazla hassasiyet gösterecek başka bir komşu ve kardeş ülke olmadığını belirti.

''ABD'nin de bu yönde bazı çekinceleri var'' diyen gazeteciye Yıldız, ''Her ülkenin farklı görüşleri olabilir. Ama biz bütün yaptığımız çalışmalarda, önceden de söylemiştim, Irak'ta yapılan projelerle ilgili özel sektörün kayıtsız kalması söz konusu değildir. Bizim iki yıl öncesinden aldığımız projeler var. Doğu, batı, kuzeyinde çalışacağımız alanlar var. Farklı gerekçeye giydirmek doğru olmaz'' karşılığını verdi.

Yıldız, İsrail'in özrün ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yalnızlaşıp yalnızlaşmayacağını ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, işin başlangıcından bu yana doğru davranışta bulunmadığını kaydetti. Yıldız, ''Münhasır ekonomik saha tartışılabilir bir alandır. Akdeniz'e komşu ülkelerin meclislerin onayıyla beraber yürürlüğe girecek konudur. Mısır itiraz etti, bizler zaten itiraz ediyoruz, o konuda mutabakat söz konusu değil. Doğru olmayan bir işin doğru türevi olmaz. Yanlış başlayan işi sürekli yanlış türevi olur. Zamanla biz bunun düzeleceğine inanıyoruz'' diye konuştu.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.