TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu'nda, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Genel Kurul'da, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sözlü soru önergelerini cevapladı.

26 Mart 2013 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı.

Gündem dışı söz alan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Afyonkarahisar'ın sorunlarına değindi.

Göç nedeniyle kentin nüfusunun azaldığını, milletvekili sayısının 7'den 5'e indiğini belirten Yılmaz, Afyonkarahisar'ın Ege Bölgesi'nin en geri kalmış ili olduğunu öne sürdü.

Yılmaz, Afyonkarahisar'ın geçim kaynağının tarım ve tarıma dayalı sanayi olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'de bitirilen tarım, Afyonkarahisar'da da kendini hissettiriyor. Çiftçi üretimden vazgeçiyor. Son 8-10 yıla kadar İstanbul'un et ihtiyacının yüzde 18'ini karşılayan şehirde şimdi ithal et kol geziyor'' diye konuştu.

Afyonkarahisar'da öğretmen ve derslik açığı olduğunu dile getiren Yılmaz, sağlık tesislerinin de yetersiz kaldığını savundu.

Yılmaz'ın eleştirilerine cevap veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''Ben de bir Afyonkarahisar milletvekili olarak teşekkür bekliyordum'' dedi. Afyonkarahisar'a son 10 yılda yaklaşık 5 milyar liralık yatırım yaptıklarını vurgulayan Eroğlu, ''Afyonkarahisar, Afyonkarahisar olalı böyle yatırım görmedi'' dedi.

Kentte 500 kilometre duble yol yaptıklarını anlatan Eroğlu, Afyonkarahisar'da ''Bütün yollar Afyon'a çıkar'' denildiğini söyledi. Eroğlu, AK Parti'den önceki koalisyon hükümeti döneminde yıllarca yapılamayan çevre yolunu AK Parti iktidarının yaptığını belirtti.

Eroğlu, Afyonkarahisar'a yapılan havaalanı, sulama ve sağlık tesislerinden örnekler verdi.

Kentte önemli turizm tesisleri bulunduğunu da anlatan Eroğlu, ''Afyonkarahisar'ı termal turizmde dünya başkenti yaptık. Afyonkarahisar, layık olduğu yere geldi, daha da yapacaklarımız var'' diye konuştu.

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Eroğlu'nun konuşmasına tepki göstererek, ''Miting meydanındaki gibi propaganda yapana kadar sorularımıza cevap verilmesi gerekiyor'' dedi.

Eroğlu'na daha önce yönelttiği sorulara cevap verilmediğini dile getiren Yılmaz, ''Bakanlıkta 6 trilyon lirayı zimmetine geçiren genel müdürü müsteşar yaptınız mı, yapmadınız mı? Parayı alabildiniz mi? Siz bunlara cevap vermeden bakanlığı yürütmeye hakkınız yok'' diye konuştu.

Tekrar söz alan Eroğlu, bakanlıkta bir elemanın evrakta değişiklik yaparak, zimmetine para geçirdiğini tespit ettiklerini söyledi. Konuyu Cumhuriyet Savcılığı'na sevk ettiklerini belirten Eroğlu, bu kişinin cezaevinde olduğunu kaydetti.

Eroğlu, Yılmaz hakkında da bazı usulsüzlük iddialarına ilişkin işlemler yapıldığını ifade ederek, ''Onunla ilgili sıkıntısı var herhalde'' dedi.

Yılmaz da söz alarak, kendisinin Adana Orman Bölge Müdürü olduğu döneme ilişkin Eroğlu tarafından çok sayıda müfettiş görevlendirildiğini, ancak hakkında herhangi bir usulsüzlük tespit edilmediğini söyledi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ise zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları hakkında gündem dışı konuştu.

Türkiye'de bol miktarda zeytin ve zeytinyağı üretildiğini, ancak Türk insanının yeteri kadar zeytinyağı tüketmediğinin altını çizen Aydınlıoğlu, ihraç zorluğundan dolayı zeytinyağının alıcı beklediğini ifade etti.

Aydınlıoğlu, Avrupa'da kişi başı yıllık zeytinyağı tüketiminin 18-25 kilogram, Türkiye'de yaklaşık 2 kilogram olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'de halka yıllarca margarin yedirildiğini dile getiren Aydınlıoğlu, zeytinyağının kansere karşı etkili ve sağlıklı olduğunu belirtti. Aydınlıoğlu, zeytin ve zeytinyağı üreticisine verilen desteğin artırılmasını istedi.

Aşık Veysel'in 40. ölüm yıl dönümü dolayısıyla konuşan CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ise ünlü ozanın her türlü mezhepsel ayrımcılığın dışında kaldığını ve bunu eserlerine yansıttığını belirtti.

Veysel'in insan sevgisini her türlü mülahazanın üstünde tuttuğunu ifade eden Özdemir, ''Giderek bölünmenin eşiğindeyiz. Türk'ü, Kürt'ü, Alevi'si, Sünnisiyle bizi bir arada tutan Cumhuriyet'in tasfiyesi projesiyle karşı karşıyayız. Bugün Veysel'i anmaktan çok anlamak ihtiyacındayız'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta Gümrük Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarı ele alınacak. CHP'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoru önergesi 29 Mart Cuma günü görüşülecek.

Genel Kurul'da, Libya Genel Ulusal Kongresi ile TBMM arasında parlamentolararası dostluk grubu kurulmasına ilişkin TBMM Başkanlığı tezkeresi kabul edildi.

Daha sonra CHP'nin ''Bankaların haksız, hukuksuz uygulamalarının araştırılması ve tüketici haklarının korunmasına'' dair araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi ele alındı.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, bankaların 2011 yılındaki toplam net karının 19 milyar 320 milyon lira olduğunu, bu karın 13 milyar 292 milyon lirasını, bankacılık hizmetleri gelirlerinin oluşturduğunu söyledi.

Bankaların vatandaştan haksız komisyonlar aldığını, hiç kullanılmayan kredi kartlarından bile ücret talep etiğini, bununla da yetinmeyerek yeni masraf kalemleri oluşturduklarını ifade etti.

AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, vatandaşın bu konudaki şikayetlerinin TBMM Dilekçe Komisyonu'nda ele alındığını, bir alt komisyon oluşturulduğunu belirtti. Aydın ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca, vatandaşların bankalara ilişkin bu yöndeki şikayetlerini çözüme ulaştıracak bir tasarı da hazırlandığını, bu nedenle Meclis Araştırmasına gerek olmadığını söyledi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Türkiye'de yüzde 10'luk bir kesimin mutlu yaşadığını, herkesin bu kesime çalıştığını ifade etti. Ülke nüfusunun yüzde 90'ının mutsuz olduğunu belirten Tuncel, ''(Ekonomi iyi) diyorsunuz. Peki neden işçiler hala sokakta- 200 kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için intihar etti. Bireysel krediler arttı. Bunun nedeni yoksulluktur. İnsanlar yaşayabilmek için borçlanmak zorunda'' diye konuştu

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, bankacılık sektörünü 57. Hükümet döneminde düzene sokulduğunu belirterek, ''Ancak maksat bankaların yüksek kar etmesi değildi. Ekonominin finansmanını sağlasın, büyüyen ekonomi içinde kar etsin diye yapıldı bu çalışmalar. Ama şimdi bankaların karlarının yüzde 25'i, yalnızca kredi kartı aidatları elde ediliyor'' dedi.

CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul'da AK ,Parti'nin çalışma programına ilişkin grup önerisi görüşüldü. Kabul edilen öneriye göre, CHP'nin, Türkiye ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi arasında imzalandığı belirtilen yeni petrol boru hattı anlaşmasına ilişkin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoru önergesi 29 Mart Cuma günü ele alınacak.

Bugün, Gümrük Kanunu ve Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı bitimine kadar görüşülecek.

Genel Kurul, nisan ayında salı günleri 15.00-20.00, çarşamba ve perşembe günleri 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.

AK Parti gurup önerisi üzerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, ''İzmir'in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var'' sözlerini eleştirdi.

Görmez'in, makamına uygun olmayan bir şekilde konuştuğunu ifade eden Özkes, ''Diyanet İşleri Başkanı'nı irfanlı olmaya davet ediyorum. Bir Diyanet İşleri Başkanı bölücülük, ayrımcılık, ötekileştirme yapabilir mi- Hem de bunu din üzerinden, Diyanet üzerinden yapabilir mi-'' dedi.

AK Parti'nin kendisinde olmayan belediyeleri ele geçirmek istemesinin doğal olduğunu belirten Özkes, ''Diyanet, AKP'nin kazanmak istediği il ve ilçe belediyelerinde taşeron olarak kullanılmamalıdır. Bu çirkin bir oyun olur'' diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin daha önce verdiği sözlü soru önergelerini yanıtladı.

Bazı illere bağlı köylerdeki içme suyu sorununun il özel idarelerinin görev alanında olduğunu kaydeden Eroğlu, sulama ve bazı HES projelerinin ne aşamada olduğuna ilişkin bilgi verdi.

Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nda Atık Yönetimi Şube Müdür Vekili olarak görev yapan Türker Eroğlu ile akrabalığının olduğunu söyledi.

Orman işletme müdürlüklerinde son iki yılda bin 423 işçinin emekli olduğunu anlatan Eroğlu, bunların yerine yılda 5 ay 29 gün çalıştırılmak üzere 2 bin 250 yeni işçi alındığını vurguladı.

Türkiye'de 21 bin 380 orman köyü olduğunu belirten Eroğlu, nüfus hareketleri ve yerel yönetimlerle ilgili yasal düzenlemeler nedeniyle son 10 yılda bin 124 orman köyünün niteliğinin değiştiğini söyledi. Eroğlu, son 10 yılda orman köylerine yönelik toplam 461 milyon 756 bin 321 lira maddi yardım, 1 milyar 762 milyon 395 bin lira sübvansiyon yapıldığını kaydetti.

Eroğlu, 2002-2012 yılları arasında Türkiye'de toplam 22 bin 189 orman yangını sonucu 94 bin 92 hektar orman alanının yandığını, 2 milyon 420 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığını bildirdi.

Orman vasfını yitirmiş 2-B alanının toplam 410 bin hektar olduğunun altını çizen Eroğlu, bu alanların satışından Maliye Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu ifade etti.

Orman Genel Müdürlüğü'nde orman yangınlarıyla mücadelede 11 bin işçi, 5 bin memur ve teknik elemanın görev yaptığını dile getiren Eroğlu, 2011 ve 2012'deki orman yangınlarında bir orman muhafaza memuru ve bir köylünün yaşamını yitirdiğini söyledi.

Eroğlu, doğal alabalık üretimi ve orman içi sulara balık bırakılması projesini 2005 yılında uygulamaya koyduklarını anımsatarak, 2005-2012 arasında 4 milyon 233 bin alabalık yavrusunun üretildiğini ve sulara salındığını kaydetti.

Bakanlığında biri makam aracı olmak üzere 25 kiralık araç bulunduğunu anlatan Eroğlu, yıllık kira tutarının 595 bin 478 lira olduğunu, DSİ'nin merkez birimlerinde de 27 kiralık araca yıllık 1 milyon 57 bin 879 lira ödendiğini ifade etti.

Bakan Eroğlu, hidroelektrik santrallerin (HES) denetimi konusunda ve bunların havza bazında incelenmesi konusunda komisyon kurduklarına işaret ederek, ''Eğer attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecekse bunlara müsaade etmiyoruz'' dedi.

HES projelerinin çok büyük alanı tahrip ettiğine dair yanlış bir algı olduğunun altını çizen Eroğlu, ''HES'lerle ilgili ormandan verilen izinler, taş ocakları için verilen izinlerin yüzde 1'i bile değil. On binde 1,5 gibi bir alan. Yani HES'ler aslında ormanları tahrip etmiyor, onu özetle vurgulamak istiyorum'' diye konuştu.

Eroğlu'nun sözlü soruları yanıtlamasından sonra, oturuma verilen aranın ardından Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine başlandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Tasarı üzerinde söz alan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Habur Sınır Kapısı'ndan Silopi'ye kadar yolların adeta köstebek yuvası haline geldiğini, kamyonların çamur içinde beklediğini ancak kimsenin aklına, buraya asfalt dökmek gelmediğini söyledi.

Yurtdışı çıkış harçlarına değinen Kaplan, ''Vatandaştan yurtdışına çıkıyor diye neyin haracını alıyorsunuz? Bu uygulamayı ne zaman kaldıracaksınız- Bu harç utanç verici. Kendi ülkenden başka ülkeye giderken haraç veriyorsun'' diye konuştu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, kaçakçılığın en büyük nedeninin yüksek vergiler olduğunu, hükümetin de bunu itiraf etiğini ancak soruna çözüm getirmediğini belirtti. Hükümetin kaçakçılıkla mücadelede etkin formüller oluşturmadığını ifade eden Akçay, özellikle terör örgütünün kaçakçılıktan milyarlarca lira gelir elde etiğini vurguladı.

CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, torba tasarının temel kanun olarak görüşüldüğünü, bu nedenle milletvekillerinin önerilerinin de yeterince dikkate alınmadığını kaydetti.

Tasarıda sahte fatura düzenleyenlere ilişkin maddeyi eleştiren Kurt, ''Burada sahte fatura düzenlenmesinin önüne geçmeye çalışıyorsunuz ama sanki sahte belgecilere yeni bir kredi açıyorsunuz. Belge sahteciliği yapmış kişilere 50 bin lira karşılığında daha fazla sahte fatura kesme şansı tanıyorsunuz'' dedi.

Kurt, ciddi hazırlandığı iddia edilen tasarının komisyonda 22 maddesinin değiştirildiğini, 11 madde eklendiğini, bir maddenin de metinden çıkarıldığını sözlerine ekledi.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, THY'de, grev yasağına karşı direniş gösteren 305 işçinin işten çıkarıldığını anımsattı. Çam, söz konusu işçilerden bir kısmının işe iade davasını kazandığını ancak bu işçilerin işe başlatılmadığını söyledi. Daha önce partisinden bir grup milletvekili ile birlikte THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'yu ziyaret etiklerini anlatan Çam, ''Yaptıklarının yanlış olduğunu söyledik. Kendisi de bize 'Mahkeme işe iade kararı verirse ben bu işçi arkadaşlarımızı işe başlatacağım' diye söz verdi. Söz ağızdan çıkar'' diye konuştu.

Hükümet adına söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tasarının torba kanun olarak nitelendirilebileceğini ancak tasarıdaki bütün maddelerin Bakanlığını ilgilendirdiğinin gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yazıcı, tasarıyla, sahte belge düzenlemek amacıyla ticari hayatta faaliyet yürüten kişilerin bir daha aynı fiili yapmasının önüne geçmek için bir düzenleme getirdiklerini ifade etti.

Hayati Yazıcı, tasarıda, fiziki şartları uygun olmayan sınır kapılarının yap-işlet-devret sistemi ile yaptırılması için de ayrı bir düzenleme bulunduğunu kaydetti.

Tasarıda kaçak tütün ve eşyanın tasfiyesine ilişkin bir madenin de yer aldığını belirten Yazıcı, ''Mevcut durumda tasfiye işlemi uzun süre alıyor. Tasarıyla tütün ve tütün mamulleri için derhal tasfiye getiriyoruz. Hemen imhası sağlanacak. Kaçak eşyaların da 6 ay içinde tasfiyesini öngörüyoruz'' dedi.

Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadeleye de değinen Yazıcı, bu konuda da yeni yaptırımlar getirdiklerini, bunlardan birinin, akaryakıt kaçakçılığına karışan istasyonların lisansa bağlı bütün haklarının durdurulması olduğunu söyledi.

Tarım satış kredi kooperatifleri ile ilgili düzenleme hakkında da bilgi veren Yazıcı, bunların Maliye'ye birikmiş borçlarının ödemesinin 15 yıla yayılacağını, faizlerde iyileştirme yapılacağını belirtti.

Yazıcı, odaların denetimine ilişkin yetki ve sorumluluğun Bakanlığında olduğunu ancak yaptırım bulunmadığı sürece bu denetimin anlamı olmadığını ifade etti. Tasarıda bu konuya da açıklık getirildiğini kaydeden Yazıcı, hukuk dışı uygulama tespit edildiğinde geçici el çektirme talebinde bulunabileceklerini dile getirdi. Yazıcı, seçilmiş üye ve organların yargı kararı olmaksızın görevlerine son verilmesinin söz konusu olmayacağını vurguladı.

Daha sonra milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yazıcı, CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nun, adını vermediği bir hava yolu şirketinin İspanya'ya 3 bin avroya bilet sattığı şikayetinin üzerinde duracağını söyledi.

Akaryakıt kaçakçılığıyla etkin mücadele ettiklerinin altını çizen Yazıcı, yakalanan yakıt miktarının da bunu gösterdiğini ifade etti.

Esendere Gümrük Kapısı ile ilgili yoğun spekülasyon yapıldığına dikkati çeken Yazıcı, kapının kapatılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti.

''Esendere, fiziki donanım itibariyle hiç mutlu olmadığım kapılardan biri'' diyen Yazıcı, yap-işlet-devret modeli kapsamında anlaşma yaptıklarını, kapıyı yenileyeceklerini söyledi.

Esendere'de Türk Bayrağı'nın indirilmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını vurgulayan Yazıcı, ''Olsa kıyameti kopartırız. Eylemden dolayı vatandaş, zarar gelmesin diye bayrağı indiriyor, görevlilere teslim ediyor'' diye konuştu.

Suriye'deki olaylar nedeniyle Türk vatandaşlarının ve Türk plakalı araçların Suriye'ye geçişine izin verilmediğini anımsatan Yazıcı, Suriyeliler'in Türkiye'ye gelip mal satın alabildiklerini ifade etti.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşime ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.