TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP'Lİ TAN'IN BASIN TOPLANTISI…


BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Diyarbakır Valisi ve Emniyet Müdürünü istifaya çağırdı.

12 Şubat 2013 Salı

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Diyarbakır Valisi ve Emniyet Müdürünü istifaya çağırdı.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır'da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak1999, 15 Şubatında Türkiye'ye getirilmesini protesto eden Şahin Önel isimli lise son sınıf öğrencisi bir gencin protesto gösterileri sonucunda hayatını kaybettiğini söyledi.

Tan, lise son sınıf öğrencisi olan Şahin Önel adlı gencin panzer altında kalarak öldüğünü gören görgü tanıkları olduğunu iddia etti.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, sözlerinde şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz önceki gün Diyarbakır'da Abdullah Öcalan'ın 1999, 15 Şubatında uluslararası bir komplo ile yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin yıldönümü nedeniyle yapılan protesto gösterilerinde Şahin Önel isminde lise son sınıf öğrencisi bir genç hayatını kaybetti.

Daha olayın ne olduğu, nasıl geliştiği henüz belli değil iken Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada Şahin Önel'in elinde bulunan bombayı patlatmak isterken bombanın elinde patlaması sonucu parçalanarak öldüğünü belirtti.

Bugün çıkan Şahin Önel ile ilgili otopsi raporunda ise kesinlikle böyle bir bombanın olmadığı Şahin Önel'in ölümünün üzerinden geçen tekerlekli bir araç sonucu olabileceğine dikkat çekildi. Bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre de bu gencin üzerinden bir panzer geçtiği ifade edilmektedir.

Durum böyle iken tam bir skandalla karşı karşıyayız. Daha önceleri de buna benzer olaylar yaşamıştık. Diyarbakır'da meydana gelen bu son olay tam bir skandaldır. Bu olayın asla üstü örtülemez ve örtülmesine de asla izin vermeyeceğiz.

Diyarbakır Valisi ve Emniyet Müdürünün acilen istifa etmesi gerekir. İstifa etseler de, açığa alınsalar da haklarında bu olaydan ötürü soruşturma açılması gerekir. Suçu ve suçluyu gizledikleri için de yargılanmaları gerekir." dedi

H. Alper Durmaz
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.