TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2003'de havalimanlarında yolcu trafiğinin 34,4 milyon iken, bugün 130,6 milyona çıktığını bildirdi. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, çalışma süresinin tamamlanmasının ardından, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

12 Şubat 2013 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü dolayısıyla Gündemdışı söz alan AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Cumhuriyet kurulurken, bütün vatan sathında, Türküyle Kürdüyle can verildiğini, kan döküldüğünü belirtti.

''Ay yıldızlı bayrağımızda hepimizin kanı var'' diyen Karakelle, ''Dün olduğu bugün de birlikte yaşama şuuruyla ülkemizi zirveye taşıma günüdür. Çözüm yeri bu kutsal çatı, TBMM'dir, bu anlamlı görev de milletimize vekalet eden bizlerindir'' dedi.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık da Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünü kutladı. Işık, askerde intihar vakalarıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Eskişehir'deki esnaf ve sanatkarların sorunlarıyla ilgili Gündemdışı konuşma yaptı.

Öte yandan, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna hakkında 8 fezleke ile BDP Siirt Milletvekili Gültan Kışanak, CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu hakkındaki fezlekelerin, yeniden değerlendirilmek üzere, Adalet Bakanlığı'nın istemi üzerine Başbakanlığa iade edilmesine ilişkin tezkereler, milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

Daha sonra partilerin grup önerilerinin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin ''cezaevlerinde yaşanan insan hakkı ihlalleri''; MHP'nin, ''şehit yakınları ve gazilerin sorunlarıyla'' ilgili araştırma önergelerinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, insan hakkı ihlallerinin en çok yaşandığı yerlerin başında cezaevlerinin geldiğini söyledi. Türkiye'nin bu konuda kötü bir karneye sahip olduğunu belirten Aksoy, cezaevlerinde 12 Eylül koşullarının yaşandığını savundu.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, partisinin iktidarı döneminde, oransal olarak tutuklu sayısının hükümlü sayısına göre azaldığını ifade etti. Özel, tutukluluk konusunda bir çok yasal düzenleme yapıldığını, insan hakkı ihlallerine göz yumulmadığını belirterek, bu nedenle araştırma komisyonu kurulmasını gerekli bulmadığını söyledi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli Orgeneral Ergin Saygun'a ziyaretini eleştirerek, Erdoğan'ın bu ziyareti, kamuoyu araştırmalarında, uzun tutukluluk süreleri nedeniyle oy oranlarının düşmesi sonucu gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Özel, ''Saygun'un elini tutup poz vermeler... Vicdanlı devlet adamlığı taktikleri... Genel Başkan, Başbakan olabilirsiniz ama Türkiye'yi kucaklayacak vicdanlı devlet adamı olmadınız, bundan sonra da olamazsınız'' dedi.

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise halkın, Başbakan Erdoğan'daki vicdanı gördüğü için AK Parti'ye verdiği oyları artırdığını belirterek, ''Demek ki icraatlar hukuk, ahlak ve çağın gereklerine uygun yapılıyor'' diye konuştu.

Yapılan oylamada, BDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul'da, MHP'nin, şehit yakınları ve gazilerin sorunlarıyla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi de ele alındı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, şehit yakınlarının, gazilerin sorunlarının bir bütünlük içinde araştırılması için bir komisyon kurulmasını istedi. Şandır, ''Bu komisyon kurulmazsa sizi şehit yakınlarına, gazilere ve Allah'a şikayet edeceğiz'' diye konuştu.

''Terör örgütü üyelerine gösterdiğiniz şefkati biraz da şehit yakınları ve gazilere gösterin'' ifadesini kullanan Şandır, ''Bu insanları şehit eden, sakat bırakanlara gösterdiğiniz şefkat, yakınlık karşısında şehit yakınlarına da borcunuz olduğunu unutmayın'' dedi.

AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, şehit yakınları ve gazilerle ilgili yapılan çalışmaları anlatarak, ''AK Parti iktidarının bu konuda gösterdiği samimiyeti keşke önceki iktidarlar da gösterseydi'' diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, ''Ateş düştüğü yeri yakıyor ama o ateşi söndürmek bizim görevimiz'' dedi.

Belli konularda ortak aklın çalıştırılması gerektiğini dile getiren Oran, ''Barış için samimiyetle bir araya gelmeliyiz'' şeklinde konuştu.

MHP'nin önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin kanun tasarısı, gündemin ön sıralarına alındı.

Genel Kurul'da CHP'nin, beyaz et sektöründeki sorunlarla ilgili araştırma önergesinin bugün görülmesine ilişkin grup önerisi ele alındı.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, sektörde özellikle girdi fiyatlarının fazla olmasından dolayı ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi. Havutça, ''Böyle gider ve önlem alınmaz ise iflas eden firma sayısı artar. Finans sıkıntısına düşen firmaların kurtarılması gerekiyor'' dedi.

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, hükümetin tarım ve hayvancılığa ciddi destek verdiğini, kredi faiz oranlarının düştüğünü, ödeme oranlarının arttığını söyledi. Beyaz et sektörünün de bu destekten payını aldığını belirten Ercoşkun, sektörün, 2002 yılına göre 15 kat büyüdüğünü dile getirdi.

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, tavukların GDO'lu ürünlerle beslenmesi nedeniyle lezzetinin de azaldığını ifade etti. Ercoşkun, ''Kısa süre içinde çatlarcasına büyüttüğümüz hayvanlarla üretim yapıyoruz. Türkiye'de beyaz etin tadının kalıcılığı ve dünyada aranır hale gelmesi için gerekli önlemler alınmalı'' diye konuştu.

CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul'da AK Parti'nin kabul edilen grup önerisiyle uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin 12 kanun tasarısı gündemin ön sıralarına alındı. Çalışmaların, gündemdeki tasarıların bitimine kadar devam etmesi kararlaştırıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2003'de havalimanlarında yolcu trafiğinin 34,4 milyon iken, bugün 130,6 milyona çıktığını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda sözlü soruları yanıtlayan Yıldırım, Atatürk, Adnan Menderes, Sabiha Gökçen, Dalaman, Esenboğa ve Antalya havalimanlarının çeşitli kategorilerde 13 uluslararası ödül aldığını söyledi.

Yıldırım, 2003'de havalimanlarında yolcu trafiğinin 34,4 milyon iken, bugün 130,6 milyona çıktığını, artış oranının yüzde 280 olduğunu bildirdi.

Yıldırım, 2003-2012 yılları arasında havalimanlarına merkezi bütçeden ve öz kaynaklardan 4,8 milyar; kamu özel işbirliği çerçevesinde 1,7 milyar olmak üzere toplam 6,5 milyar TL yatırım yapıldığını kaydetti.

Bakan Yıldırım, yasalar çerçevesinde istihbarat, terörle mücadele ve suç önlemeye yönelik yasal dinlemenin polis, istihbarat, jandarma tarafından yapılabileceğini, bunun dışında hiçbir kurum ya da kişinin dinleme yapma yetkisinin olmadığını söyledi. Yıldırım, yasal dinlemelerin kapsamı ve yasa dışı dinlemelere ilişkin bugün oluşturan araştırma komisyonunun da bu konuda önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Bölünmüş yolların yapımından sonra, yol kusurundan kaynaklanan trafik kazalarının oranının yüzde 0.49'a kadar düştüğünü belirten Yıldırım, araç sayısının iki katına çıkmasına rağmen karayollarında meydana gelen kazaların yüzde 41 oranında azaldığını söyledi.

AK Parti'nin grup önerisi üzerinde söz alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli'ndeki hava kirliliğine yönelik bazı iddiaları gündeme getirerek, Genel Kurul kürsüsünden su birikintisinden elde ettiğini söylediği çamur kitlesini gösterdi.

Türkkan, ''AK Parti ile BDP'nin aşk yaşadığını'' dile getirdi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, ''Siyasette gerçek aşk yoktur. Siyaset yönetebilme sanatıdır, partnerler her zaman değişebilir'' dedi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, kuraklıktan etkilenen çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılması için verdiği kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önergesi üzerinde yaptığı konuşmada, saman olmadığı için çiftçilerin hayvanlarına makarna yedirdiğini savundu. Öğüt, kürsüye makarna paketiyle çıktı ve hayvanların makarna yediğine ilişkin resimler gösterdi.

Öğüt, konuşmasının ardından makarna paketini Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a verdi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da kayısı politikasına ilişkin eleştirilerde bulundu ve kürsüye kayısı paketi ile çıktı.

Akşener, Ağbaba'nın konuşmasının ardından kayısı paketini isteyerek, çalışanlara dağıttıracağını söyledi.

Öte yandan, ''Haberleşme Özgürlüğü ve Özel Hayatın Gizliliğine Yönelik İhlallerin Tespiti ve Önlenmesine İlişkin Tedbirlerin Alınması'' amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na üyeleri okunarak Genel Kurul'un onayına sunuldu.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, çalışma süresinin tamamlanmasının ardından, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.