TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

LÜKSEMBURG PARLAMENTO HEYETİNİN TBMM'DEKİ TEMASLARI…


TBMM ile Avrupa Birliği'nin (AB) ortak yürüttüğü "Parlamentolararası Değişim ve Diyalog" projesi çerçevesinde TBMM'ye ziyaret gerçekleştiren Lüksemburg Parlamento heyeti, AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu ve Türkiye-Lüksemburg Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ali Şahin ile ayrı ayrı görüştü.

12 Şubat 2013 Salı


TBMM ile Avrupa Birliği'nin (AB) ortak yürüttüğü "Parlamentolararası Değişim ve Diyalog" projesi çerçevesinde TBMM'ye ziyaret gerçekleştiren Lüksemburg Parlamento heyeti, AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu ve Türkiye-Lüksemburg Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ali Şahin ile ayrı ayrı görüştü.

Tekelioğlu görüşmede yaptığı konuşmada Lüksemburg parlamento heyetini TBMM'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Konuk heyete komisyon üyelerini tanıtan Tekelioğlu, TBMM ile AB'nin ortak yürüttüğü "Parlamentolararası Değişim ve Diyalog" projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Proje hedefinin Türkiye'nin AB işlerini kolaylaştırmak olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, " Dolaysısıyla Türkiye'yi tanımayanlara yâda mesafeli duranlara Türkiye'yi tanıtmak, Türkiye'nin AB vizyonunu perspektifini muhataplarımıza daha iyi anlatabilmek." diye konuştu.

Tekelioğlu ayrıca Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayla ilgili olarak üzüntülerini ifade ederek," Bu olay Suriye konusunun ne kadar hassas durum olduğunu göstermiştir." dedi.

Lüksemburg Parlamento heyeti yetkilisi Charles Jacgues Hurt ise TBMM'de ağırlanmaktan dolayı Tekelioğlu'na teşekkür etti.

Proje kapsamında AB üye ülkeler içerisinde Türkiye'ye dair bir takım önyargıların giderilmesini arzu ettiklerini ifade eden Hurt, " Bir takım üye ülkelerin Türkiye karşı önyargıların olduğu görülmektedir. Bu proje karşılıklı anlayışı geliştirerek bu önyargıyı ortadan kaldırmaya çalışacaktır." dedi.

Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayla ilgili üzüntülerini dile getiren Hurt, "Hatay'daki mülteci kampını ziyaret ettik. Suriye konusunun ne kadar hassas ve zorlu olduğunu bizzat aslında gördük" şeklinde konuştu.

Daha sonra konuk heyet ve Türkiye-Lüksemburg Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ali Şahin ile bir araya geldi.

Dostluk Grubu Başkanı Ali Şahin görüşmede yaptığı konuşmada, kendilerinin Lüksemburg'u çok önemsediklerini söyleyerek " Lüksemburg hem Avrupa tarihinde hem de Avrupa Birliği tarihinde önemli roller oynamıştır. Küçük bir ülke gibi görünmesine rağmen büyük işler başarabilmiş." şeklinde konuştu.

Türk halkının Lüksemburg'a karşı pozitif düşüncelerinin olduğunu ifade eden Şahin, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde sıkıntıların olmasına karşın Lüksemburg ile olan ilişkileri tarih boyunca saygın bir zemine oturttuğunu söyledi.

Lüksemburg'un Türkiye'ye AB üyeliği sürecinde vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür eden Şahin, " AB sürecine geçişimiz umut ediyoruz ki müspet bir sonuçla gerçekleşir. Ancak müspet olmasa bile Türkiye ve Avrupa toplumları tarih boyunca olduğu gibi bundan sonrada bu ortak coğrafyada bir arada yaşamaya devam edeceklerdir." diye konuştu.

Osmanlı Devleti'nin gerileme döneminde sıkıntılar yaşamasına rağmen İrlanda'nın o dönem açlık sorunu yaşadığını ve Osmanlı Devleti'nin İrlanda'ya yardım ettiğini anımsatan Şahin" Biz Avrupa tarihinde Avrupa insanının zor zamanlarında da hep yanlarında olduk. Bu nedenle gerçekten müspet bir ilerleme süreci istiyorsak her iki tarafında mutlaka farklı yanlarımızla değil ortak yanlarımızdan yola çıkarak ilerlemek gerektiğini düşünüyorum. Türkiye süreç içerisinde çok önemli aşamalar kaydetti. Lüksemburg bu süreçte her anlamda Türkiye'nin yanında yer almalarını diliyorum." dedi.

Hurt ise Lüksemburg ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinerek," Türkiye ile olan ilişkilerimiz daima gelişecektir" diye konuştu.

M. Fatih Kılıç
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.