TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK'İN MESAJI…


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Kahramanmaraş'ın Kurtuluşunun 93. Yılı nedeniyle Vali Şükrü Kocatepe'ye bir mesaj gönderdi.

12 Şubat 2013 Salı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Kahramanmaraş'ın Kurtuluşunun 93. Yılı nedeniyle Vali Şükrü Kocatepe'ye bir mesaj gönderdi.

TBMM Başkanı Çiçek, mesajında şunları ifade etti:

"30 Ekim 1918 de imzalanan Mondros Mütarekesi ile Anadolu'yu dört bir koldan istilaya hazırlanan emperyalist güçlere karsı amansız bir mücadele başlatılmıştır. Bu mücadelenin en onurlularından biri de Kahramanmaraş'ta verilmiştir.

Sütçü İmam'ın, Çakmakçı Said'in, Aslan Bey'in ve daha nicelerinin şahsında Kahramanmaraşlıların başlattığı mücadele dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Kahramanmaraşlılar, hürriyet ve istiklâl için büyük küçük, genç yaşlı, köylü şehirli demeden şehitlik sırasına girmiştir. Böylece 12 Şubat 1920'de düşmana dur diyen ilk şehrimiz Kahramanmaraş olmuştur.

Müstevlilere karşı moral gücümüzü artıran bu zaferle birlikte bütün halkımızın moral gücü artmış, kurtuluşa ilişkin inancımız pekişmiştir. Kazanılan bu zaferle gelecek aydınlık günlere duyulan inanç daha da artmış ve Kahramanmaraş'ın kurtuluşu bütün ülkeye umut olmuştur. Bu nedenle, unutmamak ve unutturmamak için düzenlenen etkinlikler son derece anlamlıdır.

Bu vesile ile, kurtuluşta emeği geçen bütün gazi ve şehitlerimizi anmak ortak görevimizdir. Şahsınızda hepsini şükran ve rahmetle anıyor, bütün Maraşlı hemşerilerime selam ve sevgilerimi iletiyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.