TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU....


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, ''Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'' adıyla yeni bir üniversite kurulması ve Fatih Üniversitesi'ne bağlı bazı bölümlerin Turgut Özal Üniversitesi'ne bağlanmasına ilişkin tasarı kabul edildi.

09 Ocak 2013 Çarşamba

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, ''Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'' adıyla yeni bir üniversite kurulması ve Fatih Üniversitesi'ne bağlı bazı bölümlerin Turgut Özal Üniversitesi'ne bağlanmasına ilişkin tasarı kabul edildi.

Tasarıya göre, ''Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'' adıyla kurulacak yeni üniversite; Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi, Dini İlimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Batı Dünyası Araştırmaları Enstitüsü ve İslam Araştırmaları Enstitüsü'nden oluşacak. Böylece Türkiye'nin ilk Sosyal Bilimler Üniversitesi de kurulmuş olacak. Tasarıyla, 335 kadro ihdas edilecek.

Tasarıyla ayrıca, Fatih Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olan ve Ankara'da açılan Hemşirelik Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Ankara Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu ve Ankara Meslek Yüksekokulu Turgut Özal Üniversitesi'ne bağlanacak.

Bu bölümlerde halen öğrenimlerini sürdüren öğrenciler ile öğretim elemanları ve mal varlığı, Turgut Özal Üniversitesi'ne devredilecek. 2012-2013 öğretim yılında kayıt yaptıranlar da dahil olmak üzere öğrencilere verilecek mezuniyet belgesi, istemeleri halinde önceki üniversitenin adıyla verilebilecek.

Tasarı üzerindeki görüşmelerde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter, mevcut üniversitelerin kontenjanları doldurulmamışken yeni üniversite açılmasını anlamlı bulmadığını söyledi. Serter, yeni üniversite açılmasına karşı olmadıklarını, ancak bu işin planlı yapılması gerektiğini ifade etti.

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, ODTÜ'de yaşanan olayları anımsatarak, ''Öğrenciler demokratik haklarını kullanacak. Yola dökülecek, sokağa çıkacak. Bunu tahammülle karşılamayı öğreneceksiniz. Buna tahammül edemeyen bir anlayışla üniversiteler yönetilemez. Bu anlayış, eğitimin, özgür düşünmenin önündeki en büyük engeldir'' dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, ''Eğitim gerilediyse bunun öznesi, faili bellidir. Siz ülkede getto oluşturdunuz. Eğitimde belli aristokrat kesimleri tercih ettiniz'' diye konuştu.

CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, ODTÜ'de öğrencilerin molotof kokteyli atmadıklarını, ancak kamuoyuna bu şekilde yansıtıldığını söyledi. Çandar, ''Bir Başbakan, 3600 polisle bir üniversiteye gidiyorsa, o ülkede ciddi problem var demektir'' dedi.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, 2002 yılı öncesinde faşizan baskıyla, üniversitelerden atılacakların listelerinin hazırlandığını, kendisinin de bu duruma maruz kaldığını belirtti.

Kıyafetten dolayı kampüse almama geleneğini CHP'nin başlattığını kaydeden Atalay, ''Bu şekilde kim bilir kaç insanın hayatına kıyıldı. Sadece Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi'nde 3 bin başörtülü öğrenci bu yüzden eğitimlerini yarım bırakmak zorunda kaldı'' dedi. ODTÜ'deki olaylara da değinen Atalay, öğrencilerin protesto hakkının olabileceğini ancak şiddet kullanamayacağını ifade etti.

Yeniden söz alan Baydar ise ''Bizi din üzerinden suçlarken, tek parti döneminde CHP'yi suçlarken aslında ecdadınızı suçluyorsunuz. Ben de Müslümanım. Dinle imtihan ediyorsunuz bizi. Bunun bir terazisi mi var- Atatürk de tekbir ile salavat ile açmıştı Meclisi'' diye konuştu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.