TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ KESİMOĞLU'NUN BASIN TOPLANTISI…


Mehmet Siyam Kesimoğlu: "Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayanlara biber gazı sıktırmak utanılacak bir görüntü, ancak Bakanın yüzünün dahi kızarmadığını biliyorum."

09 Kasım 2012 Cuma

Kesimoğlu, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Kanunu Tasarısı ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'i eleştirdi.

Büyükşehir Kanunu Tasarısı'nın derhal geri çekilmesi gerektiğini, tasarının; Anayasa, İçtüzük, genel hukuk hükümlerine aykırı olduğunu öne süren Kesimoğlu, tasarı ile üniter yapı ve adaletin zedeleneceğini söyledi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in 'milletvekillerini izlettiğini' savunan Kesimoğlu, Bakanın kendisine 'Sizi takip ettiriyoruz' dediğini ve önergelerinden rahatsız olduğunu söylediğini ileri sürdü. Kesimoğlu, "Başıma bir şey gelirse faili belli" dedi.

Eski Bakanlardan Cahit Aral'ın radyasyonlu çay içtiğini hatırlatan Kesimoğlu, İçişleri Bakanının biber gazına organik dediğini ve kendisinin de bu beyan üzerine hazırladığı soru önergesinde İçişleri Bakanı'na "basın mensupları önünde biber gazını denemeyi düşünür müsünüz" çağrısında bulunduğunu belirtti.

"İçişleri Bakanı önergelerimden rahatsızlık duyuyorsa, onu rahatsız etmeye devam edeceğim" diyen Kesimoğlu şunları söyledi: "İçişleri Bakanı adeta 'gaf işleri bakanı'. Bunu kendisine söylediğimde bana 'gaf ne demek ama google'a bakmadan söyle' dedi. Gaf, yersiz, zamansız, beceriksiz, söz veya davranış ,patavatsızlık ve pot demektir. Bence bakan google'a bakmaktan değil, malzeme olmaktan rahatsız olmalı."

"Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayanlara biber gazı sıktırmak utanılacak bir görüntü ancak Bakanın yüzünün dahi kızarmadığını biliyorum" diyen Kesimoğlu, "İdris Naim Şahin, Türkiye Cumhuriyeti tarihine adını gaflarıyla yazdıran ilk Bakan değilse de, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayan, elinde Türk bayrağı ile yürüyen halka biber gazı sıktıran, polis şiddeti uygulatan ilk Bakan olarak yazdırmış ve toplumun hafızasından asla silinmeyecek görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur" dedi.

Mehmet Siyam Kesimoğlu, toplantı sonrası basın mensuplarına, "Böyle Buyurdu Bakan' başlığıyla hazırladığı broşürü dağıttı. Kesimoğlu, İdris Naim Şahin'in basında yer alan haber ve karikatürlerinden oluşan broşürden 5 bin adet bastırdığını ve Türkiye'nin pek çok yerine göndereceğini söyledi. (14:00)

Meltem SALİMOĞLU

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.