TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM İÇİŞLERİ KOMİSYONU...


TBMM İçişleri Komisyonu'nda, tasarının 4. maddesi üzerindeki görüşmeler sürüyor. MHP'li Korkmaz: ''Büyükşehir belediye başkanları ABD Başkanları kadar güçlü hale getiriliyor.''

19 Ekim 2012 Cuma

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ilin büyükşehir belediyesi yapılmasına ilişkin tasarının görüşmeleri 4. madde üzerinden devam ediyor.

AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler'in başkanlığında toplanan TBMM İçişleri Komisyonu, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını, 4. madde üzerinden görüşüyor.

Tasarının görüşmelerinde söz alan muhalefet partisi milletvekilleri, tasarıya ilişkin eleştirilerini dile getirmeye devam etti.

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem, bu tasarıyla il özel idare sisteminin ortadan kaldıracağını söyleyerek, ''Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı belediyelerin bir yerlere teslim edileceğini'' iddia etti.

Erdem, ''Van'da köyler var ve oralarda teröristler var. Biz o köyleri büyükşehire bağlı mahalle yapıyoruz. Biz böylece teröristleri büyükşehire taşıyoruz'' dedi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, tasarıyla, büyükşehir belediye başkanlarına cumhurbaşkanına bile tanınmayan veto yetkisi tanındığını savundu. Korkmaz, ''Büyükşehir belediye başkanları ABD Başkanları kadar güçlü hale getiriliyor'' diye konuştu.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, ibadet yerleri arasına cemevi, kilise ve sinagogun da alınması gerektiğini belirterek, ''Bunu yapalım ki İçişleri Komisyonu tarihe geçsin'' dedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 4. madde içinde aslında 48 madde olduğunu ifade ederek, ''Siz her maddede komisyon üyesi olmayanlara 10 dakika konuşma hakkı veriyorsunuz. Bu durumda benim de 480 dakika, yani 8 saat konuşma hakkım var'' diye konuştu.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdem, bu maddenin içinde 48 fıkra olduğunu dile getirerek, ''Böyle bir şey olabilir mi? Her biri bir yasayı değiştiriyor. İçişleri Bakanlığı'ndaki odacı bile bu kadar kötü bir tasarı getirmez'' dedi.

Erdem'in, ''Eğer izin verirseniz de bayrama gidebilirsek, burada anlattıklarımı gidip seçmene de anlatacağım'' sözleri üzerine, Başkan Muammer Güler, ''Beraber burada kurban keseceğiz. Ortak arıyoruz'' esprisi yaptı.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu ise bu tasarının Meclis'in kişiliğine ve hakaretine yapılan hakaret olduğunu iddia etti.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, ''Görüşmeleri bugün tamamlayalım, bayramdan sonra tasarıyı görüşelim'' deyince, Başkan Güler, ''Çarşamba 12'ye kadar bitiririz. Tatile o zaman giriyoruz çünkü'' dedi.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.