TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ, GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI


AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, seçilme yaşının 18'e indirilmesi ile ilgili: ''CHP'nin bu konuda geri adım attığını görüyoruz. 21 yaş gibi ifadeler, bize verdikleri sözü sulandırmak, arkasında durmamaktır'' dedi.

19 Ekim 2012 Cuma

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, seçilme yaşının 21'e düşürülmesine daha sıcak baktığına ilişkin bir açıklama geldi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Elitaş, ''Kimin sıcak, kimin ılık olduğu ile ilgili değil'' karşılığını verdi.

Mustafa Elitaş, ilk görüşmelerinde, CHP'nin 18 yaşı uygun bulduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Dışarı çıktık, bunu medyayla ve kamuoyuyla paylaştık. Değişiklik teklifini gönderdik, 'inceleyin' dedik. Henüz bir cevap gelmeyince, dün 258 milletvekilinin imzasıyla Anayasa değişiklik teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduk. TBMM Başkanlığı da ya bugün, ya da Pazartesi günü Anayasa Komisyonu'na havale eder diye tahmin ediyorum. Önce candan kabul ettikleri bir şey hakkında sonradan ılık hava estirmelerinin arkasında, samimi olmadıklarının göstergesi var. CHP'nin bu konuda geri adım attığını görüyoruz. 21 yaş gibi ifadeler tekliflerini sulandırmaktır, bize verdikleri sözü sulandırmak, arkasında durmamaktır.

BDP'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, ''Gerekirse İmralı ile devlet, Kandil ile de biz görüşelim'' yönünde bir önerisinden bahsedildiğini hatırlatan gazeteciye Elitaş, ''BDP önce kendi kişiliğini oluştursun, ondan sonra tavsiyelerde bulunsun. BDP, zihinlerini ve oylarını, hem İmralı'ya hem Kandil'e haczettirmiştir. Önce kendi kişiliğini oluşturduktan sonra bize öneride bulunabilirler. Özgür iradelerini kullanabilmeliler. Özgür değiller'' karşılığını verdi.

Elitaş, bir soru üzerine kendisinin de nasip olursa hacca gideceğini söyledi. Şimdiden herkesin Kurban Bayramı'nı kutlayan Elitaş, ''Bize gelen bilgi çerçevesinde AK Parti grubundan 36 arkadaşımız, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan vize alarak gidiyor. 8 tane de diğerleri var. Elli civarında olabilir. Çıkan haberlere göre de CHP'den 5, MHP'den 8 veya 10 civarında milletvekili varmış. Allah kabul etsin, yolları açık olsun'' diye konuştu.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.