TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM İDARE AMİRİ SAKIK'IN BASIN TOPLANTISI…


TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

19 Ekim 2012 Cuma

TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sakık, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerinin 38. günü doldurduğunu ve konu ile ilgili kamuoyunun, parlamentonun ve basının duyarlılık göstermediğini ifade etti.

Cezaevlerinde 12 Eylül dönemindeki insanlık dışı uygulamaların bugün bütün cezaevlerinde uygulandığını iddia eden Sakık, "Hitler Almanya'sında ki toplama kampları ne ise bugün ki Türkiye cezaevleri de Hitler Almanya'sında ki toplama kampları gibidir." şeklinde konuştu.

Cezaevlerinde sürdürülen açlık grevleri ile ilgili herkesin duyarlı olmasını istediklerini ifade eden Sakık," Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm siyasi partilerin temsilcileri bu cezaevlerine komisyon göndermelidir." diye konuştu.

Sakık, sözlerine şöyle devam etti:

" Bu açlık grevi sadece yüzlerce arkadaşımızın başlattığı bir açlık grevi değil, binin üzerine varan insan açlık grevine katılmıştır. Bunların içerisinde BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Belediye Başkanı Bekir Kaya var. Bu açlık grevi dalga dalga yayılıyor. Bu konuda vicdan sahibi olan herkesin bir an önce bu soruna karşı duyarlı olması gerekiyor. Parlamentonun bu konuya derhal el atması gerektiğini düşünüyorum"

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Sakık, bir gazetecinin BDP'lilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleşen görüşmesinin ardından yeni bir müzakere sürecinin söz konusu olup olmadığını sorması üzerine, "Dün kamuoyuna yansıyan görüşmeler tamamen partimizin bilgisi dahilinde ve parti tarafından alınan randevular sonucu görüşmeler gerçekleştirilmiştir." Diye konuştu.

Sakık, şöyle devam etti:

"Bu sorunun çözümü için yetkili kurullarla görüşüyoruz. Ama Sayın Başbakanın iki gün önceki açıklamalarından şunu çıkarıyoruz; yani bu görüşmeler sonucu bazı görüşmelerin hayata geçtiğini ve 'gerekirse İmralı'yla görüşürüz' sözü doğrusu bizi umutlandırıyor. Yapılması gereken de budur zaten. Biz ilk günden beri bunu söylediğimizde zaman zaman yok hükmünde sayıldı. Ama biz gerçeği söylüyorduk, gerçek yolu gösteriyorduk. Siz bizimle oturup, Anayasa'yı, yasaları, siyasi partiler yasasını, seçim kanunu, özgürlükleri yani bir bütün olarak bunu bizimle konuşabilirsiniz. Ama silahları susturacaksanız, kanı durduracaksanız elinde silah olanlarla görüşmelisiniz."

"Yani Oslo sürecini bu süreç içerisinde askıya alıp, yani bir 1 yılı aşkın süredir bizi kan ve gözyaşıyla karşı karşıya getirdiniz" diyen Sakık, "Bizim merhamet sofrasından karın doyurmak gibi bir derdimiz yok. Bizim için dokunulmazlıklar, milletvekilliklerinin düşürülmesi, partimizin kapatılması... Bunlar kandan ve gözyaşından daha önemli değil" şeklinde konuştu.

Sırrı Sakık, temel meselelerinin ise kanın durması olduğunu söyleyerek, "Bizim temel meselemiz dokunulmazlıklar falan değil, temel meselemiz iç barışımızın sağlanmasıdır, bu açlık grevinde olan arkadaşlarımızın taleplerinin biran önce hayata geçirilmesidir ve İmralı'daki tecridin kırılmasıdır, kanın durmasıdır" diye konuştu.

"Bu süreçte yeni Anayasa tamamlanabilecek mi" sorusu üzerine Sakık, "Anayasayla ilgili bazı kuşkularımız, korkularımız var" diyerek kendilerinin herkesi kucaklayacak bir Anayasa yapılana kadar süreci sonuna kadar zorlayacaklarına vurgu yaptı.

Seçilme yaşının 18'e indirilmesi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Sırrı Sakık, "18 yaş grubunu ilk seslendiren biziz. Ama Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda 3 parti tarafından da reddedildi. Siz 20 yaşındaki insanları ölüme gönderirseniz 18 yaşındaki insanların seçilmesini de yasal düzenlemeyle getirirseniz bu çok ahlakidir" dedi.

Kendilerinin daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Parti grubundan randevu talep ettiklerini belirten Sakık, Başbakan Erdoğan'ın ise her konuşmasından önce BDP'yi yok sayarak, hakaret ederek konuşmaya başladığını kaydetti. Sakık, "İlk önce BDP'ye saygılı olmasını öğrenmelidirler. Bu tepeden bakan anlayıştan vazgeçmelidirler" diye konuştu.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.