TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP TUNCELİ MİLLETVEKİLİ KAMER GENÇ'İN BASIN TOPLANTISI…


CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç parlamentoda düzenlediği basın toplantısında TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu ile ilgili görüşlerini açıkladı.

19 Ekim 2012 Cuma

CHP'li Kamer Genç, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun fonksiyonunu yitirdiğini iddia ederek, komisyonunun "AKP ve Tayyip Erdoğan'a yaptıkları yolsuzluklar ile ilgili geçmişte soruşturma yapan kamu görevlilerinden hesap sorma makinesi haline geldiğini" ileri sürdü.

Komisyonun İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ı çağırdığı toplantıda, ifadede geçen olayların çok utandırıcı ve yüz kızartıcı olaylar" olduğunu ifade eden Genç,Komisyonu Başkanı Nimet Baş'ın Albayrakların avukatı olduğunu, Albayrakların da Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı zamanında iş yaptığı kişi olduğunu, aynı zamanda şu anda da Erdoğan'ın damadının Albayrakların oğlu olduğunu, sözlerine ekledi. Kamer Genç şunları kaydetti:

"O sırada bunların hesaplarını inceleyen Maliyecilerle ilgili yapılan araştırmalar üzerine Emniyet'le Organize Suçlarda bir soruşturma yapılıyor. Harun Karaca AKP Milletvekili de orada çalışıyor. Harun Karaca, Darbeleri Araştırma Komisyonu üyesi değil. Üye olmayan bir Milletvekilini getirip de emniyet müdürüne 'sen bana o zaman işkence yaptın' diye sual sorması, orada adeta sorguya çekmesi mümkün değildir. İç Tüzük de buna müsaade etmiyor. Bu arkadaş zamanında görevini yapmıştır. Bu komisyon Darbeleri araştırma komisyonudur, Tayyip Erdoğan ve AKP'nin geçmişte yaptıkları suiistimalleri araştıran kamu görevlilerini sorguya çekme komisyonu değildir. Burada yapılan görevi suiistimaldir."

CHP Tunceli Milletvekili Genç, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun görevine "derhal son verilmesi gerektiğini" ifade ederek "bu artık darbeleri araştırma değil meşrulaştırma komisyonu gibi olmuştur" dedi. "Albayraklar ile ilgili soruşturma olduğu zaman içeriye alınan kişilerden Mustafa Albayrak ve birkaç kişinin kendilerine işkence yapıldığını iddia ettiklerini, bu sebeple Orhan Feyzi Gümrükçüoğlu vasıtasıyla doktor raporu alındığını ve o doktorun daha sonra Tayyip Erdoğan zamanında en güzel makamlara getirildiğini" sözlerine ekleyen Genç, "Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olmadan önce akbil olayı ile ilgili ifade verdiğini, kararı veren hakimin de AKP zamanında Yargıtay'a üye yapıldığını" ileri sürdü.

Kamer Genç, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu ile ilgili olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e de bilgi vereceğini sözlerine ekledi.

Mecliste düzenlediği basın toplantısında Merve Kavakçı'nın kendisinin ismini kullanarak "darbeci milletvekilleri" dediğini ileri süren Kamer Genç, şunları söyledi;

"Artık darbecinin kim olduğu ortaya çıkıyor. Laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ortadan kaldırdılar, cumhuriyetin ilkelerini ortadan kaldırdılar. Bir milletvekilinin türbanlı olarak Meclis'e girmesi iç tüzüğe göre aykırı. İç tüzüğe uymuyor. Ben o zaman Meclis'te idim. Merve Kavakçı içeri girdiği zaman ben gittim, Ali Rıza Septioğlu Meclis'i yönetiyordu, dedim ki bir ara ver bunu çıkaralım dışarı dedim. Benim bu hareketim etkili oldu ve benim yaptığım da doğruydu. Bugün yine aynı şeyi yaparım. Bir hukuk devletinden ayrılarak tamamen hukuksuz yani irticai işlemlerin, eylemlerin merkezi olan bir siyasi parti var. İrtica artık bir suç değil, bir hukuk düzeni olduğu bir eylem haline geldi. Suçu sabit de olsa irtica işlemiş kimseler artık devletin en üst kademesine getiriliyor."

18 yaşındakilerin seçilme hakkı ile ilgili sorulan bir soru üzerine Kamer Genç, "Tayyip Erdoğan bir takım insanlara imtiyazlı statü kazandırmak istiyor. Yakınlarının çocuğunu milletvekili edecek, dört yıl vekillik yaptıktan sonra da ömür boyu emekli maaşı alacak" şeklinde konuştu. Kamer Genç, milletvekili olabilmek için "bir süre siyasi partilerde çalışmanın, belirli bir bilgi birikimine sahip olmanın ve belirli bir ekonomik güç sahibi olmak gerektiğinin" altını çizdi. (13:03)

Banu Doğan
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.