TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU...


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türkiye'de bulunan mülteciler, sığınmacılar ve yasa dışı göçmenlerin sorunlarının incelenmesi amacıyla kurulan alt komisyon raporlarını kabul etti.

10 Ekim 2012 Çarşamba

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türkiye'de bulunan mülteciler, sığınmacılar ve yasa dışı göçmenlerin sorunlarının incelenmesi amacıyla kurulan alt komisyon raporlarını kabul etti.

Komisyon, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün başkanlığında toplanarak, Türkiye'ye sığınan Suriye vatandaşlarının barındıkları çadırkentlere ilişkin inceleme raporunu ele aldı.

Gündeme geçmeden söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, komisyonun yazın çalışma kararı almasına rağmen tek bir toplantı yapmadığını söyledi.

Uludere olayıyla ilgili raporun henüz tamamlanamadığını, yetki alınmasına rağmen yaz döneminde çalışma yapılmadığını belirten Tanrıkulu, CHP'li milletvekillerinin Apaydın Kampı'na alınmamalarını eleştirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, istediği bazı belgelerin komisyon tarafından verilmediğini belirterek, başkanlığı eleştirdi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de ''Sayın Başkan sizin sayenizde İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu saygınlık erozyonuna uğramıştır. Bu komisyon mazlum insanların sesi olabilecek bir komisyondu ama özelikle Uludere olayından sonra komisyon, insan hakları ihlallerinin üstüne gitmek yerine bunları örten bir komisyon hüviyetine büründü. Yakın tarihin en büyük trajedisinde bir adım ilerleyemeyen bir alt komisyon çalışıyor'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davtuoğlu'nun, ''İnsan Hakları Komisyonu Apaydın Kampı'nda inceleme yapacak, onlara izin vereceğiz'' dediğini aktaran Gök, komisyonun kimseden izin almayacağını ifade etti.

CHP'li üyeler ile AK Parti'li üyelere arasında bu konuda komisyon toplantısı boyunca zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Üstün, üyeleri, gündeme geçilmesi ve gündemdeki konular üzerinde konuşmaya devam edilmesi yönünde sık sık uyardı. Üstün, konuşmalarda kendisine hakaret edildiğini belirtirken, Gök, ''hakaret yok'' karşılığını verdi.

Üstün, CHP'li üyelerin de Apaydın Kampı'na geleceklerini önce bildirdiklerini, ancak sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla bundan vazgeçtiklerini kaydetti.

Rapor üstünde söz alan MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Apaydın Kampı'nın silahlı eğitim yapılabilecek fiziki mekana sahip olmadığını kaydetti.

''Suriye'deki iç savaşa bir takım lojistik desteklerin sağlandığı bir kamp izlenimini edindim'' diyen Kaya, kampta Riyad El-Esad ile görüştüklerini, kedisine Özgür Suriye Ordusu'nun komutanı olup olmadığını sorduğunu, ancak olumlu ya da olumsuz bir cevap vermediğini aktardı.

Kamptaki kamera görüntülerinin izlenmesi gerektiğini ifade eden Kaya, ''Askeri eğitim olmadığı açık ve net, ancak lojistik bir merkez olduğu izlenimini veriyor'' dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş de ''Neden kampa gitmek için Dışişleri Bakanlığı'ndan izin alınıyor-'' diye sordu.

Türkiye'nin, kampın aleni şekilde ortaya çıkmasından sıkıntı duyduğunu belirten Güneş, askeri kimlikli kişilerin Türkiye'de bulunmalarının TBMM'nin iznine tabi olduğunu söyledi.

Güneş, ''Türkiye, Riyad El-Esad'ın komutan olmadığını söylerse, bütün dünyaya rezil olur. Lütfen bu raporu açıklamayın. Diplomatik çevrelerde mahcup durumda kalırız'' dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, kampta askerlerin, üst düzey bürokratların yaşadığını herkesin bildiğini ifade ederek, uluslararası bir sorun olduğu için komisyonun Dışişleri Bakanlığı'ndan görüş almasının doğal olduğunu kaydetti.

''Orası askeri eğitim kampı değil. Bu gerçeklik ortaya çıkmıştır'' diyen Metiner, ''Riyad El-Esad'ın ziyaret sırasında orada olmasını çok anlamlı buluyorum. Demek ki 'bizimkiler orayı temizlemeden' olduğu gibi bırakmışlar'' diye konuştu.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de CHP'li milletvekillerinin kampa alınmamasının haksızlık olduğunu, bu haksızlığın giderilerek özür dilenmesi gerektiğini savundu.

Sadece Dışişleri Bakanı değil Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da komisyonunun ''amiri gibi'' konuştuğunu ve bunu eleştirmek için incelemeye katılmadığını belirten Kürkçü, ''Kimse kimseye izin veremez ancak imkan tanıyabilir. Komisyon kimseden izin almak zorunda değil'' dedi.

Kürkçü, rapora ilişkin eleştirilerde bulundu.

AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, usul açısından bir eksiklik bulunmadığını, Dışişleri Bakanlığı'ndan izin alınmadığını, bilgi istendiğini kaydetti.

Komisyon Başkanı Üstün de Dışişleri Bakanlığı'ndan izin istenmediğini, görüş sorulduğunu ifade ederek, yazılan yazıyı komisyon üyelerine ve basın mensuplarına dağıttı. Üstün ayrıca, ''geç gidildiği'' iddialarına ilişkin Meclis Başkanlığı'ndan istenilen onay yazısını da dağıttı.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, ''İnsanların ölmemesi için Esad ile yeniden görüşülmelidir. Madem Kandil'e gidiyorsunuz oraya da gidin'' dedi.

Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir de komisyon raporunu okudu.

Demir, ''Kampta insani yardım dışında hiç bir şey yok. 'Temizlendiği' iddiası dolayısıyla CHP özür dilemelidir. Önce 'askeri eğitim veriliyor' dediniz, şimdi 'stratejik merkez' diyorsunuz'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan İhsan Şener, Uludere raporunun hazırlanmamasıyla ilgili CHP'li üyelerin eleştirilerine ''Sizin yeni taleplerinizden dolayı raporu hazırlayamıyoruz'' karşılığını verdi.

Komisyon, Apaydın Kampı raporuyla beraber Sakarya'da Serbest İkamete Tabi Sığınmacılar Hakkında Rapor ile Edirne, İstanbul ve Kırklareli'de bulunan Geri Gönderme Merkezleri Hakkında İnceleme Raporunu da kabul etti. (15:45)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.