TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ OKTAY VURAL'IN BASIN TOPLANTISI…


Oktay Vural: "Bir insanı öldüren insanlığı öldürmüştür diyen bir anlayışa sahip biri olarak bu kahpece ve kalleşçe pusuları yapanları masum insanlar olarak gösteren ve pazarlayanlara sesleniyorum. Bu yurdun ekmeğini yiyorsunuz, suyunu içiyorsunuz, havasını kokluyorsanız, köşenizi yazıyorsanız, program yapıyorsanız biliniz ki o şehitlerin gazilerin sayesindedir."

10 Ekim 2012 Çarşamba

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural parlamentoda düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM Genel Kurul'una yarın gelecek olan Irak'ın kuzeyine yönelik tezkere görüşmelerinde "Milliyetçi Hareket Partisi'nin olumlu oy vereceğini" belirten Oktay Vural, "terörle mücadelede ve bölücü terör örgütünün sahip olduğu ya da sahiplenmek konumunda olduğu yerlerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin egemenliğini koruması gerektiğini" ifade etti.

Bu tezkerenin yedinci olacağını sözlerine ekleyen Vural, "Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki pkk güvenlik bölgesini hala bertaraf etmediğini" sözlerine ekledi. "2007 yılında pkk teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve faaliyetlerine son verilmesi amacıyla diplomatik, siyasi girişimlerde ve uyarılarda bulunulduğu ve sonuç elde edilemediği gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gönderilmesinin istendiğini, bunun üzerine yetki verildiğini, ancak hala hükümetin diplomatik, siyasi ilişkilerinin devam ettiğini" ifade eden Vural, "bu kadar başarısız, ya da başarısızlıktan öte orada pkk'nın güvenli bölgesini bertaraf etme niyeti taşımayan bir siyasi iktidarla yine biz Türk Silahlı Kuvvetleri'ni görevlendireceğiz. Anayasa'da elimizde başka bir imkân yok" şeklinde konuştu. Vural şunları kaydetti:

"Irak'ın kuzeyini teröristlere teslim edenlerin, AKP kongrelerinde şeref konuğu olduğu ve gurur duyulduğu ifade edildiği zaman aslında bu tezkerenin gerçekten pkk terör örgütünün faaliyetlerine son vermek amacıyla mı TBMM'ye getirildiğini, yoksa milletin gazını almak için terörle mücadele ediyormuş gözükmek için mi bunları yaptığının takdirini milletimize bırakıyorum. Anlaşılan o ki terör örgütüne karşı mücadele veriyormuş görüntüsü altında maalesef terör örgütü beslenmiş semizlenmiş, semizleyenler kongrelere kadar gelmiş ve bu semizlediğinden dolayı da gurur duyulduğu ifade edilmiştir."

"Bütün bunlara rağmen Irak'ın kuzeyinde Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını bertaraf edilmesi amacıyla yetki vereceklerini" sözlerine ekleyen Vural, "kullanmıyorsanız bunları yazıyoruz, her tarafa yazılıyor. Gün gelecek, devran dönecek, bu yetkileri kullanmayanlar, kullanmakta gaflet gösterenler hukuk önünde hesap verecektir. Bu millet size bir yetki vermişse yetkiyi kullanacaksın. Yetkiyi kullanmıyorsan, hesabı da vereceksin. Bu millet de bu hesabı soracak. Askerlerimizin, polislerimizin, gençlerimizin öldürülmesine, şehit edilmesine göz yumuyorsan bunun bedeli elbette ödenecektir" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün sözleri ile ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gereken her şeyi söylediğini belirten Oktay Vural, bu konunun hafife alınmayacak bir konu olduğunu söyledi. Vural, GATA Rehabilitasyon Merkezi'ne bugün yaptığı ziyarette iki ayağı olmayan, iki eli olmayan Mehmetçikler gördüğünü anlatarak, "bunlar kimin için ayaklarını verdi? Kimin için kollarından oldular? O analar babalar kimin için çocuklarını şehit verdi? Böyle bir süreç içerisinde kalkıyor Diyarbakır Emniyet Müdürü, o kundaktaki bebelere kurşun sıkanları, arkadan vuranlar için ağlıyormuş. Ağlamayanlar insan değilmiş. Bugün gazetelerde bir takım köşe yazıları, bir takım manşetler atılıyor. Utanmalısınız. Önce o ölen insanlar için ağlamayı bileceksin. Bu ne hadsizliktir. Empati yapalım, şu zihniyete bakın. Sen kim oluyorsun? Benim insanlığımı sen sorgulayamazsın, dil uzatamazsın. Kahpece ve kalleşçe Serapları yakanları, git gör, GATA Rehabilitasyon Merkezi'ne git bir gör. Sen kimsin ki benim insanlığıma dil uzatıyorsun" diye konuştu.

MHP'li Vural, "Bir insanı öldüren insanlığı öldürmüştür diyen bir anlayışa sahip biri olarak bu kahpece ve kalleşçe pusuları yapanları masum insanlar olarak gösteren ve pazarlayanlara sesleniyorum. Bu yurdun ekmeğini yiyorsunuz, suyunu içiyorsunuz, havasını kokluyorsanız, köşenizi yazıyorsanız, program yapıyorsanız biliniz ki o şehitlerin gazilerin sayesindedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni terör örgütü ve silah teslim alamayacaktır. Özgürlüğümüzü alamayacaktır. Terör örgütünü meşru, makul, empati kurulması gereken insanlar olarak göstererek terörle mücadeleyi dışlayan bir anlayış kabul edebileceğimiz bir anlayış değildir" dedi. (15:45)

Banu Doğan
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.