TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

10 Ekim 2012 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Gündem dışı söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya'nın sorunlarını dile getirdi. Özellikle sulama konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Ağbaba, bazı bostanların kanalizasyon suyu ile sulandığını söyledi.

Hükümet adına söz alan Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu ise Malatya'ya geçen yılın sonuna kadar 3,5 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade etti. Bakanlığı ile ilgili olarak baraja yapımı, sulama ve ağaçlandırma çalışmalarında Malatya'ya şimdiye kadar yapılmayan yatırımların gerçekleştiğini anlatan Eroğlu, ''Malatya Malatya olalı böyle hizmet görmedi'' dedi.

Eroğlu, aldıkları yeni kararla Malatya'ya 10 sulama göleti daha yapacaklarını, yeni meteoroloji istasyonları kuracaklarını, 5 bin dekar alanı daha ağaçlandıracaklarını, kentte büyük bir tabiat parkı oluşturacaklarını bildirdi. Eroğlu, Malatya'da yolu ve suyu olmayan köy kalmadığını belirtti.

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP, Danışma Kurulu'nun toplanamaması üzerine, geçen hafta kabul edilen Başbakanlık Tezkeresi'nin kapalı oturum tutanak özetlerinin yayınlanmasına ilişkin önerisini Genel Kurul'a getirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ''Kandil ve terör ile ilgili yaptığımız her konuşmada bir parti hopluyor, Suriye'deki terörist rejimle ilgili söylediklerimiz de Anamuhalefet partisini rahatsız ediyor'' dedi.

Öneri lehinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ''Kapalı oturumda bize masal anlattınız, yüreğiniz varsa bu tutanakları açarsınız'' dedi.

Türkiye'nin Suriye ile 22 yıl boyunca 13 anlaşma yapmışken, AK Parti iktidarında 49 anlaşma yaptığını ifade eden İnce, ''Dost ve kanka olan sizsiniz. Daha bilmediğimiz ne kadar anlaşma var, merak ediyoruz'' dedi.

İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'e laf söylediğini kaydederek, ''O senin beğenmediğin Ecevit, ambargoya rağmen Kıbrıs'a çıktı. Beyzbol sopasını Ecevit'e göstermediler. Biz Türkiye'nin onurlu dış politikasının olmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Öneri aleyhinde söz alan BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, ''Tezkereyi Şam için çıkarmadınız. Kamışlı'da oluşabilecek bir Kürt oluşumunu engellemek için çıkarttınız. Orada Kürt devleti kurulmasını istemiyorsunuz'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da öneri lehinde yaptığı konuşmada, Diyarbakır Emniyet Müdürünün sözlerini eleştirerek, ''İnsaniymiş. Benim insanlığı öldüren bu vahşet karşısında dökecek gözyaşım yok. Bizim insanlığımızı sorgulamak kimsenin haddi değil, hele hele Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün hiç değil. Sen kamu görevlisisin'' diye konuştu.

Vural, Başbakan Erdoğan'ın, emniyet müdürüne karşı olan sözlerinde samimi ise onu görevden alması gerektiğini belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise aleyhte yaptığı konuşmada, kapalı oturum görüşmeleri ve tutanakları hakkında açıklama yapılamayacağını söyledi.

BDP'ye yönelik, ''İnsanları katledenleri niye lanetlemiyorsun, buna niye cesaretin yok'' diyen Elitaş, Kandil ve terör ile ilgili yaptıkları her konuşmada bir partinin hopladığını, Suriye'deki terörist rejimle ilgili söylediklerinin de Anamuhalefet partisini rahatsız ettiğini kaydetti.

Tekrar söz alan Kurt, ''Sayın Elitaş benim cesaretimi ölçemez. Bu ülkenin anne ve babalarının evlatlarının ölümüne sevinen insanlıktan nasibini almamıştır. Kürt sorununun çözümü ölmek ve öldürmekten geçmiyor. Biz PKK'nın ateşkes ilan etmesini, Hükümetin de açık müzakere başlatmasını söylüyoruz. Buna varsa cesaretiniz, size hodri meydan. Biz Zap'ta kaybolan askerin cenazesini de aradık, elbette ölen gerillanın acısını da yaşıyoruz'' dedi.

Daha sonra Elitaş ve İnce, karşılıklı sataşma olduğu gerekçesiyle kürsüye geldi.

CHP, önerinin oylamasında yoklama istedi.

CHP'li milletvekillerinin ayağa kalkması üzerine, AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, ''Sağdan say'' diye laf attı.

İnce'nin, ''Biz asker miyiz?'' demesi üzerine, karşılıklı tartışma yaşandı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tartışmanın uzaması üzerine birleşime ara verdi.

Aradan sonra kürsüye gelen AK Parti'li Korkmaz, Genel Kurul'un havası içinde espri olarak ''sağdan sayın'' dediğini belirterek, ''Sayın İnce'nin bu kadar alınacağını düşünmedim. Bunun başka maksadı yok, üzgünüm'' dedi.

CHP'li İnce de yoklama istemek için ayağa kalkmak gerektiğini ifade ederek, ''Sağdan say, askeri terminolojide emir anlamında kullanılır. Oysa biz milletvekiliyiz, ağır tahrik altında burada söylenmemesi gereken sözler söylenebiliyor. Gruba söylenmiş söz yok, espri ise söylenecek bir şey yoktur'' diye konuştu.

Daha sonra, yapılan oylamada CHP'nin önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmelerİnde AK Parti'nin kabul edilen önergesiyle, ''Gemi yapımı ve deniz taşımacılığı'' iş kolunun adı, ''Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiye ve Antrepoculuk'' olarak değiştirildi. ''Liman, Ardiye ve Antrepoculuk'' ifadesi metinden çıkarıldı.

Kabul edilen diğer bir önergeyle, sendika kurma hakkına sahip kişilerde aranan şartlar arasına, ''fiilen çalışan'' ifadesi de eklendi.

Değişiklik önergesi üzerine söz alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hedeflediği 2023 yılında da AK Parti'nin halen iktidarda olması durumunda Türkiye'de yaşanacak tabloyu özetlemek istediğini belirterek, ''Yağmur sularının bile parayla satıldığı, başörtüsü sorunun devam ettiği, zenginlerin yaşadığı sitelerin etrafında dilenen fakirlerin biber gazlarıyla dağıtıldığı, işsiz gençlerle dolu olması nedeniyle yaşlıların kahvehanede yer bulamadığı, icra gelmeyen hiçbir evin kalmadığı, boşananların sayısının evlenenlerin sayısının üzerinde olduğu, köylerde bir kaç yaşlının kaldığını göreceğiz'' dedi.

Türkkan, bunları kendisinin söylemediğini, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, 2011 yılında partisinin açış konuşmasında ifade ettiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de kürsüde sendikalarla ilgili bir tablo göstererek, görüşülen tasarıyla, 29 sendikanın toplu iş sözleşmesinden mahrum bırakılacağını söyledi. Çelebi, ''Bu durum ileri demokrasinize uyuyor mu- Sendikalara kıymayın, örgütlü toplumu bu süreçten alıkoymayın'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in göstericilere sıkılan gazın organik olduğunu, insan sağlığına zarar vermeyeceğini söylediğini belirterek, ''Organik gazı İçişleri Bakanı'na sıkacağım. Hastanelik oluyor mu olmuyor mu, hep beraber göreceğiz'' dedi.

Genel Kurul'da, Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmelerde, değişiklik önergesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, dün düzenlenen işçi eylemine destek amacıyla katılan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın, biber gazı nedeniyle hastanelik olduğunu söyledi.

Çelebi, ''İçişleri Bakanı, 'Onlar organik gaz, zarar vermez' demişti. O gazı alacağım yanıma, kendisinden de rica edeceğim, o organik gazı kendisine sıkacağım, hastanelik oluyor mu olmuyor mu hep beraber göreceğiz'' dedi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarı üzerinde görüşmeler devam ederken, çalışma süresinin tamamlanması üzerine yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.