TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ ÖĞÜT'ÜN BASIN TOPLANTISI…


CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasıyla ilgili TBMM Başkanlığı'na verdiği kanun teklifi hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

10 Ekim 2012 Çarşamba

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasıyla ilgili TBMM Başkanlığı'na verdiği kanun teklifi hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, "Doğu ve Güneydoğuda 15 aylık sürenin 12 aya inmesi, askerlik hizmetini yapanlardan oluşan askerlerimizin, bölgede gerek zor iklim şartları gerekse terör nedeniyle daha kısa askerlik hizmetini yapmaları görev motivasyonlarını arttıracak, profesyonel uzman ve erbaşların kademeli olarak arttırılması teröre verilen mücadeledeki başarıyı da arttıracaktır." dedi

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Sözlerinde şunları kaydetti:

" Askerlik yapma zamanı gelen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının şerefle ve şanla yaptığı askerlik, kutsal bir görevdir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Barış, Cihanda Barış" sözü ile hareket ederek içeride ve dışarıda huzur, barış ve güvenliğimizi gözünü kırpmadan sağlayan Mehmetçiğimiz, Atamızın bu güzel sözünü yerine getirmektedir.

Ancak Doğu Anadolu (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van) ve Güneydoğu Anadolu ( Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) Bölgelerimizde görev yapan askerlerimiz bölgede yaşanan terör nedeniyle aileleri ile birlikte büyük sıkıntı yaşamaktadırlar.

İzin kullanmadan Askerlik yaptığı yerden güvenlik nedeniyle çarşı izni bile kullanmadıkları için 7 gün 24 saat görev anlayışı içinde olan Doğu ve Güneydoğudaki askerlerimiz için izin haklarından mahrum olduklarından 3 ay erken terhis edilmeleri ile bir eşitsizliğin önüne geçilmiş olacaktır.
Ülkemizin her köşesinde yapılan askerlik en kutsal görevlerden birisidir. Bu Milli duyguyu her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yaşama ayrıcalığına erişmiş olmaları, kendileri ve aileleri için bir onur ve şeref kaynağıdır.

Doğu ve Güneydoğuda 15 aylık sürenin 12 aya inmesi, askerlik hizmetini yapanlardan oluşan askerlerimizin, bölgede gerek zor iklim şartları gerekse terör nedeniyle daha kısa askerlik hizmetini yapmaları görev motivasyonlarını arttıracak, profesyonel uzman ve erbaşların kademeli olarak arttırılması teröre verilen mücadeledeki başarıyı da arttıracaktır.

Bölgede bu kadar uzun süre görev yapan askerlerimizin terhis olduktan sonra psikolojik dengelerinin bozulmaması ve bundan sonraki yaşamlarını ruhsal sıkıntı çekmeden devam ettirmeleri için 3 ay erken terhis çok uygun ve yerinde bir karar olacaktır.

Ayrıca rütbeli askerler, polisler, öğretmenler ve diğer devlet memurlarının kısa dönemli şark görevlerini yaptıkları illerde askerlik görevini yapan askerlerimizin de 3 ay erken terhis olmaları hem kendilerini hem de ailelerini rahatlatacak, askerlerimiz de görevlerine heyecanla ve istekle gidecektir."

Alper Durmaz
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.