TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ MECLİSİ'NİN TBMM'Yİ ZİYARETİ…


TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi Dilekçe Komisyonu Başkanvekili Gero Storjohann ve beraberindeki heyeti kabul etti.

10 Ekim 2012 Çarşamba

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi Dilekçe Komisyonu Başkanvekili Gero Storjohann ve beraberindeki heyeti kabul etti.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısının ardından Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi Dilekçe Komisyonu Başkan vekili ve beraberindeki heyeti kabul eden Gönül, heyete Komisyon ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun, diğer komisyonlardan farklı olarak geniş yetkilerle donatılmış olduğunu vurgulayan Gönül, Komisyonun yasama faaliyetlerinin yanı sıra, eşitsizliğe yönelik dilekçe ve şikayetleri kabul ederek çözüme kavuşturduğunu belirtti.

Almanya ile ilişkilerin çok yönlü ve kapsamlı olduğunu ifade eden Gönül, parlamentolararası ilişkilerin bu anlamda önemli olduğunu vurguladı.

Komisyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Gönül, şunları söyledi: "Türkiye'de eşitsizliğe yol açan algıların ve değerlerin değişmesi farkındalık yaratılması amacıyla düzenlemeler ve kanunlar yapıldı. Anayasada da eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla pozitif ayrımcılık getirildi ve güvenceye alındı. Türkiye, kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin İstanbul sözleşmesine ilk imza koyan ülkedir. Üzerinde çalışılan yeni anayasa da toplumsal cinsiyet eşitliğinin yer alması amacıyla rapor hazırladık. Kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kaldırılması amacıyla önemli adımlar atıldı. Uygulamadaki zorlukları görebilmek için Türkiye'yi bölge bölge dolaştık. Toplantılar ve çalışmalar yaptık. Tüm bu adımlar, çalışmalarımıza hız verdi."

Türkiye ile fikir alışverişinin önemli olduğunu belirten Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi Dilekçe Komisyonu Başkanvekili Gero Storjohann ise şöyle konuştu: "Bu toplantıyı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tüm dünyada hükümetler ve iktidarlar vardır ancak her birinde meclis yoktur. Bu nedenle Meclis çalışmaları çok önemlidir. Biz de 25 üyeli Dilekçe Komisyonu olarak yıllık 15-20 bin dilekçeyi inceliyoruz. 2009'da kurulan komisyonunuzun da önemli bir görevi yerine getirdiğini düşünüyoruz." (15:00)

Meltem Salimoğlu


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.