TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP MUŞ MİLLETVEKİLİ ÇELİK'İN BASIN TOPLANTISI…


Demir Çelik: "BDP, Başbakan'ın gözünde terörize edilmiştir. BDP'yi lanetli bir siyasal organizasyon olarak görmeye başlamıştır" … "BDP bu ülkenin gerçekliği, inkar ettiğiniz halkın meşru taleplerini savunan bir partidir."

10 Ekim 2012 Çarşamba

Çelik, düzenlediği basın toplantısında Başbakan'ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayı eleştirdi. Başbakan'ın grup toplantısında, 'BDP'li belediyelerin hizmet üretmediğini' söylediğini belirten Çelik, "Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru eleştiridir. Ancak özeleştiri de insan erdeminin olmazsa olmazıdır. Başbakan'ın eleştiriden öte rakibi hakir gören, karalayan, kirleten, düşmanlaştırıcı ve karşıtlaştırıcı bir üslubu var. Başbakan, her inanç ve kültüre eşit mesafede durmuyorsa, adaletinden şüphe edilir. Başbakan, ötekileştiren düşmanlaştıran anlayıştan uzak durmalıdır. BDP'li belediyeler, tüm yoksunluklara rağmen hizmet üretiyor. Üstelik 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşine rastlanmamış bir gayretle hizmet veriyorlar. Bu hizmet, kıt kanaat kaynaklarla sağlanıyor. Belediyelerin uluslararası fonlardan yararlanması ve kredi Hazine'nin desteğiyle oluyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 362 bin dolar kredi kullanma hakkına sahipken, bu rakamın 4 misli olan 1462 bin doları Ankara Büyükşehir Belediyesi kullanmıştır. Başbakan bu 1462 bin doları sorgulamalıdır. Diyarbakır'a hizmetleri aksatmadan yürüten Belediyeyi de takdir etmelidir."

"BDP Başbakan'ın gözünde terörize edilmiştir. BDP'yi lanetli bir siyasal organizasyon olarak görmeye başlamıştır" diyen Çelik şunları söyledi: "Kürt halkını BDP'ye karşı çıkmaya davet etmek Başbakan'ın görevi değildir. Başbakan bu üslubuyla 3 milyon insanın siyasal tercihini hiçleştirmektedir. Bu demokrasi ile bağdaşmaz. BDP bu ülkenin gerçekliği, inkar ettiğiniz halkın meşru taleplerini savunan bir partidir" diye konuştu.

"27 Ekim 2013'de yapılacak seçimde 150 belediyeyi kazanacağız diyen Çelik, "Kongre öncesi BDP'li belediyelere yönelik ağır suçlamalar ve suiistimaller yapılmıştır. BDP'li Belediyelerin kaynaklarını farklı yerlerde kullandığı söylenerek, halk nezdinde BDP itibarsızlaştırmaya çalışılmıştır. BDP'li hiçbir belediye, kendi çıkarlarına olacak şeylere bile tenezzül etmeyecek kadar adil ve şeffaftır. BDP'li belediyelerde memnuniyet anketleri yapılmış ve halkın yüzde 60'ının memnuniyeti ortaya çıkarılmıştır" şeklinde konuştu.

"TBMM'nin işi savaş tezkereleri çıkarmak değildir" diyen Çelik, diyalog ve müzakere kapılarının açık bırakılması gerektiğini, 'Kürt sorununun' tek meşru çözüm yerinin TBMM olduğunu savundu.

Toplantı sonrası soruları cevaplayan Çelik, er ve erbaşların oy kullanmalarına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: "Başbakan topluma umut pazarlıyor, hayal satıyor. El attığı hiçbir şeyi çözemedi. Son anketlerde AKP'nin durumu ortada. Başbakan 2013 seçimlerinde başarılı olmanın yollarını arıyor. Kürdistan coğrafyasında 600 bin erbaş var. Bu bir propaganda aracıdır. Devlet teamüllerine de uygun değildir." (14:15)

Meltem Salimoğlu
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime






Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.