TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK'İN ESKİ BAŞBAKANLARDAN ADNAN MENDERES'İN VEFATININ YILDÖNÜMÜ İLE İLGİLİ MESAJI...


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayımladı.

17 Eylül 2012 Pazartesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek eski başbakanlardan Adnan Menderes'in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Meclis Başkanı Çiçek'in mesajı şöyle:

"27 Mayıs askeri darbesi ve ardından büyük devlet adamı merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamı demokrasimiz ve milletimiz açısından kara bir gündür. Darbeyle demokrasimiz kesintiye uğramış, siyasi kültürümüz ve geleneğimiz büyük yara almıştır. Askeri darbeler gibi zorlu aşamalardan geçen demokrasimizin bu seviyeye gelmesi kolay olmamıştır. Demokrasimizin gelişmesinde merhum Menderes ve birçok demokrasi müdafiinin büyük katkısı vardır. Haksız uygulama ve adaletsiz yargılamalarla ölüme mahkum edilen merhum Menderes'in hatırası ve sevgisi milletimizin gönlünden silinmemiş ve büyük devlet adamımız daima demokrasi şehidi olarak anılmıştır.

Böylesi tarihi olaylardan çıkardığımız derslerle demokrasimizi geliştirmek, kurumsallaştırmak ve iyi işleyen bir sistem haline getirmek temel özlemimiz ve amacımız olmalıdır. Siyasi yapımız milletimizin iradesine sahip çıkması, gelişmiş ve mükemmel demokrasi özlemiyle daha ileri gidecektir.

Büyük siyasetçi, devlet adamı ve demokrasi şehidimiz merhum Adnan Menderes ile dava arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum."

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.