TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ NAZLIAKA'NIN BASIN TOPLANTISI...


CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Şanlıurfa Siverek'te 3 yaşındaki Dilan'ın tecavüz sonucu hayatını kaybetmiş olması ihtimalini tanımlayacak bir kelime bulmanın çok zor olduğunu söyledi.

12 Eylül 2012 Çarşamba

CHP Ankara Milletvekili Aylın Nazlıaka, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Şanlıurfa Siverek'te 3 yaşındaki Dilan'ın tecavüz sonucu hayatını kaybetmiş olması ihtimalini tanımlayacak bir kelime bulmanın çok zor olduğunu söyledi.

112 Doktorunun verdiği raporu göre Dilan'ın bedeninde tecavüze uğradığına dair ibareler olduğunu söyleyen Nazlıaka, "Bu ülkede hukukun, siyasetin, ikiyüzlü ahlakın tecavüz davalarında nasıl sınıfta kaldığını hep beraber görüyoruz. 14 yaşındaki NÇ, 14 yaşındaki ZK tecavüz mağduru çocuklardan sadece üç tanesi… Artık bu ülkede sadece kadının değil, çocuğunda adı yok!" diye konuştu.

Tecavüze uğrayan çocuklarla ilgili verilen kararlarda "kendi rızası" tanımlamasının yapılarak tecavüzleri aklayan bir hukuk sisteminin kabul edilemeyeceğini söyleyen Nazlıaka, taciz, cinsel istismar, tecavüz, ensest gerçekleriyle yüzleşilmesi gerektiğini, bu olayları örtbas etmek yerine caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini vurguladı.

Nazlıaka "Tecavüzün değil, tecavüze uğrayanın suçlu sayıldığı bir ülke olamayız, olmamalıyız. Hiçbir vicdan, hiçbir akıl, hiçbir hukuk sistemi bunu kabul edemez. Tecavüzcülerin ceza almıyoruz nasıl olsa diye cesaretlendiği bir sistem değil; tecavüze tacize uğrayanların bunu dillendirmekten korkmayacağı bir sistem yaratmalıyız." şeklinde konuştu.

Ağustos ayına ilişkin bazı veriler hakkında bilgi veren Nazlıaka, Ağustos ayında 10 ilde 18 kadının tecavüze uğradığını, 18 kadına tecavüz eden 24 kişiden sadece beşinin tutuklandığını, tecavüz edilen kadınların 16-30 arasında olduğunu belirtti. Bunların sadece kayıtlara geçen ve bir aya ilişkin veriler olduğunu ifade eden Nazlıaka, bu verilerin bile kadınların, çocukların bu ülkede nasıl bir risk altında yaşadıklarını anlamak için yeterli olduğunu söyledi.

Nazlıaka "3 yaşındayken boncuk yuttu, 14 yaşında kendi rızasıyla beraber oldu, 22 yaşında hak etti! Peki, tecavüzü sayılması için kaç yaşında olması gerekecek? Dilan'la ilgili gelecek son adli tıp raporunu büyük bir kaygı ve endişe ile beklemekteyim." dedi.

(12.59)
Bahar Ayaz
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.