TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL'IN BASIN TOPLANTISI…


Oktay Vural: "Meclisi Oslo'ya dönüştürmek isteyen müzakereci bir siyasi duruşa karşı, MHP toplantıya katılmamıştır. MHP, Habur'da, Oslo'da nasıl AKP'ye ortak olmadıysa, terörle müzakere için komisyon kurulması konusunda nasıl AKP ve CHP'ye ortak olmadıysa, buna da bizi ortak edemeyecekler. "

14 Ağustos 2012 Salı

Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılma iradesinin BDP'ye, imzaların ise CHP'ye ait olduğunu belirten Vural, "CHP ve BDP bir araya gelmiştir. Meclisi Oslo'ya dönüştürmek isteyen müzakereci bir siyasi duruşa karşı, MHP toplantıya katılmamıştır. Bu milletin iradesini yönlendiremeyecekler, rehin alamayacaklar. MHP'nin çizgisi dümdüzdür. PKK'nın taraf olduğu hiçbir görüşmede MHP yer almamıştır. Bu müzakereci anlayışa karşı dimdik ayaktayız. Terörle müzakere etmeyin diye çırpınıyoruz" diye konuştu.

Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılma tarihinin, PKK'nın ilk saldırısını düzenlediği tarih olduğuna dikkat çeken Vural, "CHP, verdiği iradenin kime yarayacağını hesaplamalıydı. TBMM, PKK'nın propagandasına alet edilmemeli. Ne CHP, ne AKP herkes haddini bilecek. CHP siyasi şov amaçlı bir çağrı yapmıştır. Bu süreçte bize 'ne düşünüyorsunuz' diye bile sormamıştır. Ondan sonra sen çağıracaksın, MHP toplantıya girecek. Mecbur değiliz. MHP, Habur'da, Oslo'da nasıl AKP'ye ortak olmadıysa, komisyon kurulması konusunda nasıl AKP ve CHP'ye ortak olmadıysa, buna da bizi ortak edemeyecekler " dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında "Kandil'de, Oslo'da değil Mecliste görüşelim" sözlerini hatırlatan Vural, "Oslo'yu Kandil'i Meclis'e getirmek isteyen bir zihniyetin Türkiye'yi nereye götürebileceğini şu yakın geçmişte AKP'nin uygulamaları ile görmedik mi? Bu anlayış zaten terörü cesaretlendirdi" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun "Meclis top sesleri altında bile çalışıyordu" sözlerini de eleştiren Vural, "Meclise girdiğinizde yemin etmemek için direnen, AKP ile şike anlaşması yaparak yemin eden, 367 krizi yaratarak AKP'nin mağdur rolüne soyunmasına yardım eden siz değil miydiniz? Biz yüreğimizle, ciğerimizle, değerlerimizle Meclis'teyiz. Meclisi çalıştırmak istemeyen sizdiniz."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in "PKK, birkaç Mehmet'i şehit etti diye…" sözlerini basın mensuplarına izleten Vural, "Dedi mi, demedi mi papatya falına döndü. Kameralar bu yanlışı göstermeyebilirler ancak bu gözler, kulaklar şahitlik etmiştir. Ermeni'den, bölücüden özür dilemeyi biliyorsun, şehitlere gelince, 'ben demedim'. Bir de kalkıp MHP Genel Başkanı'na dil uzatıyorsun. Şu pişkinliğe, hadsizliğe bak. Bu kılavuzlar, Türkiye'yi uçurumun kenarına getirdi. Başbakan bunu bilmelidir" diye konuştu. (17:00)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.