TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP GENEL BAŞKANI DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMASI…


Selahattin Demirtaş: "Şemdinli'de operasyon yapılmıyor. Ordu, karadan bir bölgeye halen giremiyor."

14 Ağustos 2012 Salı

BDP Genel Başkanı Demirtaş ve BDP'li milletvekilleri parlamentoda basın açıklaması yaptı. Demirtaş, "Bu parlamento şikecileri kurtarmak, milletvekillerinin maaşlarını arttırmak, işçi ve memur haklarını gasp etmek için gece gündüz sabahlara kadar çalıştı" diyen Demirtaş, Meclisin önemli mesleleri tartışmadan tatil edildiğini söyledi.

AK Partinin Meclisin olağanüstü toplanmasıyla, PKK terör örgütüne yardım etmeyi ve vatana ihaneti eşdeğer tuttuğunu söyleyen Demirtaş, "Bugün buraya gelen ve Genel Kurul'a katılan milletvekilleri hakkında AKP'nin savcıları soruşturma açıp, fezleke düzenleyip gönderirler" dedi.

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: "Bu parlamento akan kanı durdurmak için toplanmayacaksa, barış için toplanmayacaksa, bu konular konuşulmayacaksa, neyi konuşacak? Bugün buraya gelmemekle neyi kimden saklıyorsunuz? Savaş gerçeğini ortadan kaldırdığınızı mı sanıyorsunuz? Deve kuşu misali başınızı kuma gömdüğünüzde tüm gerçeklerin ortadan kalkacağı hissiyatına mı kapıldınız?"

"Şemdinli'de operasyon yapılmıyor. Ordu karadan bir bölgeye halen giremiyor" diyen Demirtaş, "Orada savaşan çocukların saçlarının bir teli, AKP'lilerin tatilinden daha önemlidir. Bunları konuşamazsak savaş uzayıp gidecek. AKP sorunları halının altına süpürme politikasından vazgeçmelidir. AKP yıpranmasın diye bu çocuklar ölmeye devam mı edecek? Çocuklar savaşsın, siz tatile devam edin. Ne olacak bir iki Mehmet ölüversin. AKP bu parlamentoyu araç olarak görüyor, milli iradenin en üst temsili olarak görmüyor. 5 saat gelip konuşamayız diyorlar. Sanırsınız ki cepheyi bırakıp gelecekler. Orada onlar savaşmıyor. Yoksulun, emekçinin çocukları savaşıyor" diye konuştu.

"AKP ve MHP ırkçılık potasında birleşmişler" diyen Demirtaş, "BDP çözümün adresinin Meclis olduğunu göstermek için çağrı yaptı. Belki savaştan başka bir yol vardır. İnsanlar Türkiye'nin doğusunda neler yaşandığını bilmiyorlar. Şam'a Halep'e kameralarını gönderen AKP medyası, ülkenin bir ilçesinde devam eden savaşı göstermiyor. Medya karartılıyor. 80'lerde 90'larda da Başbakanlar böyle yaparlardı. İşkence, infaz yaptırırlardı. Bugün aynısını Recep Tayyip Erdoğan yapıyor" dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün ailesi ve CHP'ye geçmiş olsun dileklerinde bulunan Demirtaş, "Buradan çağrı yapıyorum. İki gündür PKK tarafından alıkonulan milletvekili, geciktirmeden, uzatılmadan serbest bırakılmalıdır. Parlamenterlerin yeri Meclis'tir. Tutuklu milletvekillerinin yeri de Meclis'tir" dedi.

"Dersim halkına da çağrı yapıyorum. Halk tüm kışkırtmalara karşı dikkatli olmalıdır" diyen Demirtaş, "1938'lerde başlayan devletin bölme, parçalama politikası tükenmiş değildir. Direniş ruhuyla çözülmeyecek hiçbir şey yoktur" şeklinde konuştu. (16:00)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.