TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL'IN BASIN TOPLANTISI…


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan'ın Leyla Zana ile yaptığı görüşme hakkında değerlendirmelerde bulundu.

01 Temmuz 2012 Pazar

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan'ın Leyla Zana ile yaptığı görüşme hakkında değerlendirmelerdi bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, " Başbakan ile Zana görüşmesi sonucunda Oslo'daki müzakerelerin devam etmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle pis, kirli pazarlıklara alet edilmesi söz konusu olamaz. PKK'nın bu millete nasıl katliam yaptığını herkes bilmektedir. Başbakanın böyle bir kişi ile görüşmesi ve Türkiye Cumhuriyetini kirli konulara pazarlık yapması inanılacak şey değildir. Güneydoğu ve Doğu'da milletimizi katledenler milletten özür dilemelidirler."

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, sözlerinde şunları kaydetti:

" Başbakanın PKK terör örgütü ile mücadele etmeyerek Leyla Zana ile görüşmesi aslında hepsinin aynı sudan su içtiğini göstermektedir. Başbakanın federasyon yetmez. Silah güvencemiz diyen bir kişi ile görüşmesini anlamlı buluyoruz. Başbakanın ayrıca görüşme sonrasında bu görüşme ile ilgili açıklamaları Leyla Zana yapacak demesi adeta bu açıklamaları kabul ettiğini gösteriyor.

Leyla ve Mecnun buluşması gibi Türkiye'nin hangi istek, arzu ve hedef doğrultusunda buluştuklarını anlamak mümkün değil. Bu tip kişiler ile görüşmekten gerçekten ne medet umuluyor diye daha önceleri de sormuştuk. Bu tip kişiler ile görüşmek Türkiye'yi bir çözülme noktasına götürür. Bu görüşmeler doğru değildir.

Başbakan ile Zana görüşmesi sonucunda Oslo'daki müzakerelerin devam etmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle pis, kirli pazarlıklara alet edilmesi söz konusu olamaz. PKK'nın bu millete nasıl katliam yaptığını herkes bilmektedir. Başbakanın böyle bir kişi ile görüşmesi ve Türkiye Cumhuriyetini kirli konulara pazarlık yapması inanılacak şey değildir. Güneydoğu ve Doğu'da milletimizi katledenler milletten özür dilemelidirler.

Bu görüşmede ayrıca Öcalan'ın ev hapsi konusu pazarlık yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti olarak bu kişiyle yapılan görüşmeyi millete çözüm olarak sunuyorlar. Bu görüşmenin neresi çözüm. Bu görüşme Türkiye Cumhuriyeti'nin çözülmesi noktasına amaç etmektedir. İnsanların, gazi ve şehitlerimizin, yakınlarının manevi değerleri hiçe sayılarak bu kişiyle yapılan görüşme emperyalist zihniyete hizmet etmektedir.

Silahlar güvencemiz diyen bir kişi ile görüşerek nasıl bir çözüm peşinde olabilirsiniz ki! Bu görüşmenin bir çözüm amacı taşımadığını Türkiye'yi çözülmeye götürmek amacı taşıdığını ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanın böyle bir görüşme içinde yer almasını kınıyorum.

Bu görüşme ile çıkan sonuç; PKK'yı muhatap al diyor, Oslo'da aldığınız kararları hayata geçirin diyor ve Öcalan'a ev hapsi getirin diyor. Bu milletin ve Kürt kökenli milletimizin en önemli sorunu PKK'yı meşrulaştıran bu zihniyetlerdir. Milletimizin asıl isyan ettiği bu görüşlerdir. Amaçları PKK'yı meşrulaştırmaktır ve bunun için Başbakan ile görüşe biliniyorsa herkesin düşünmesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti nereye gidiyor diye…

Bu kirli pazarlıkların amacı Türk devletinin ve milletinin çözülmesini sağlamaktır. Teröre siyasal zemin hazırlamaktır. Bugün parlamentoda AK Parti ve BDP'nin İmralı Canisinin yeniden yargılanması noktasında bir çalışma yaptıklarını söylemek işitiyorum. AK Partiye oy veren birçok vatandaşımızı rencide eden bu kabul edilemez durum AK Partiye dışarıdan dayatılan bir durumdur ve AK Parti kendine oy veren insanların dediğini değil, dışarıdan kendine dayatılan ve söylenenlerin dediğini yapmaktadır."

Zana'nın açıklamasındaki anadilde eğitim talebi konusuna da değinen Vural, ''Bu ülkede ana dilde eğitim yapmak Doğu ve Güneydoğu'daki insanları yerelleştirmek, millet yapısından koparmak demektir'' dedi. (17:00)Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.