TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLLERİ'NİN BASIN TOPLANTISI…


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisinin Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve bazı milletvekilleriyle parlamentoda düzenlediği basın toplantısında özel yetkili mahkemeleri kaldırırken, bunları herhangi bir şarta bağlı kılmanın kabul edilemeyeceğini söyledi.

01 Temmuz 2012 Pazar

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisinin Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve bazı milletvekilleriyle parlamentoda düzenlediği basın toplantısında özel yetkili mahkemeleri kaldırırken, bunları herhangi bir şarta bağlı kılmanın kabul edilemeyeceğini söyledi.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden ''3. Yargı Paketi'' tasarısının yargı reformu niteliğini taşımadığını ileri sürdü ve Özel yetkili mahkemeler konusunda yapılacak düzenlemenin belirsiz olmasının, birçok endişeyi beraberinde getirdiğini belirtti.

CHP'li Hamzaçebi, ''Hala, şu ana kadar, Hükümet'in özel yetkili mahkemelerle ilgili yapacağı düzenleme belirsizliğini korumaktadır. Bu konuda siyasi parti gruplarına dağıtılmış bir önergede yoktur." dedi

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, sözlerinde şunları kaydetti:

''Hükümet'in bu konuda kamuoyuna yaptığı açıklamaların ne kadarının doğru olduğundan da emin değiliz. Özel yetkili mahkemeler, yaptıkları soruşturmalar ve yürüttükleri kovuşturmalarla, kamuoyunda tartışma konusu haline gelmiştir. Kamuoyunun büyük bir çoğunluğu, özel yetkili mahkemelerin gerçekte hukuk, adalet dağıtan mahkemeler olmadığını düşünmektedir. CHP olarak bizim kanaatimiz de bunların bir operasyon mahkemesi olduğu yönündedir. Bir demokraside olmaması gereken mahkemelerdir. Bu mahkemeleri kaldırırken, bunları herhangi bir şarta bağlı kılmak, belirli davaları bundan ayrı tutma yönünde bir düşünceye sahip olmak kabul edilebilir değildir. Böyle bir düşünce varsa, Hükümet'i bu düşünceden süratle vazgeçmeye davet ediyorum. TBMM 12 Haziran seçimlerinden sonra 8 milletvekili eksikle toplanmıştır. Söz konusu milletvekillerinin hala yasama faaliyetlerine katılamadığını hepimiz bilmekteyiz. Bir kaç gün içinde herhangi bir düzenleme yapılmaz ise Parlamento, açıldığı günkü ayıpla tatile girecektir. Kesinlikle bu şekilde tatile girmemelidir. Yargı paketi çerçevesinde bir düzenleme ile 8 milletvekilinin yasama faaliyetine katılmaları sağlanmalıdır. Sayın Başbakan için yargıya müdahale olarak değerlendirilmeyen bu tip düzenlemenin, 8 milletvekili için de yapılması gerekiyor. Bu konuyu halka götürsek, halkın büyük çoğunluğu bu milletvekillerinin parlamentoda olması gerektiği yönünde görüş ifade edecektir. Bir iki gün içinde sorunu çözelim ve 8 milletvekilini özgürlüğüne kavuşturalım'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da özel yetkili mahkemelerle ilgili yaşanan süreci, ''AK Parti'nin yönetim anlayışının dışa vurumu'' olarak gördüklerini savundu.

Tarhan, Özel yetkili mahkemelerin sistemden tamamen çıkması gerektiğini belirterek, "Ancak görüyoruz ki yargının, özellikle de özel yetkili mahkemelerin bir intikam aracı olarak kullanılmasının yarattığı korkular egemen bugün. Bu korkularla hareket edildiğini, ne yapacağını bilememe anlayışının egemen olduğunu görüyoruz. İçeriği ve çerçevesi henüz bilinmeyen bir yapı ile karşılaşacağımızı düşünüyorum. Özel yetkili mahkemeler bu ülke için hayırlı değildir.'' dedi

Akif Hamzaçebi, tutuklu milletvekillerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, ''Bütün siyasi kimliklerimizi bir kenara bırakalım, şapkalarımızı, rozetlerimizi çıkaralım. Bu olaya insani bir şekilde yaklaşalım. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı... Bütün bunları bir kenara bırakalım. Sadece insani duygularla yaklaştığımızda bu sorun çözülecektir. Siyaset, insani duyguları yok etmemelidir. Liderler kendi gruplarını serbest bıraksalar, özellikle Sayın Başbakan için söylüyorum, bir önerge verilse bu sorun çözülecektir'' (13:28)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.