TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


Tasarının 3. bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi. TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da, Danışma Kurulu önerisi kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda, 3. Yargı Paketi olarak adlandırılan tasarının 3. bölümünde yer alan maddeleri kabul edildi. TBMM Genel Kurulu, 3. Yargı Paketi'ne ilişkin tasarıyı yasalaştırmak için 18 saattir çalışıyor.

01 Temmuz 2012 Pazar

TBMM Genel Kurulu'nda, ''3. yargı paketi'' tasarısının 29-53. maddelerini kapsayan 2. bölümü kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, bölge adliye mahkemelerinin devreye girdiği tarihe kadar, Yargıtay'ın bozma kararlarına karşı mahkemelerin verdiği direnme kararlarının temyizi halinde dava dosyası önce kararı veren daireye gönderilecek. Karar veren daire direnmeyi yerinde görürse kararını düzeltecek, yerinde görmezse talebi 10 gün içinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na iletecek.

İçişleri Bakanlığı'nca oturmaya mecbur kılındıkları yerlerden kaçan yabancılara, 1 aydan 2 yıla kadar hapis cezası yerine, mülki amirce 500 liradan 3 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Sınır dışı edildikleri veya Türkiye'yi terk etmeleri istenildiği halde, müsaadesiz gelmeye yeltenen yabancılar, 1 yıla kadar hapis cezası yerine, mülki amir tarafından 2 bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası ile cezalandırılacak ve sınır dışı edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belge almadan seyahat acenteliği yapanlara verilen 3 aydan 6 aya kadar hapis ve 1000 güne kadar adli para cezası, 2 bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası olarak uygulanacak. Bakanlıktan belge almadan rehberlik yapanlara da 500 liradan 2 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Kanunla, idari görevlerden Danıştay üyeliğine seçileceklerin devlet hizmetlerindeki 20 yıl çalışma şartı 15 yıla indiriliyor.

TBMM Genel Sekreteri ile düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanları da Danıştay üyesi olabilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarının başhukuk müşavirleri, birinci hukuk müşavirleri, hukuk hizmetleri başkanı ve hukuk işleri müdürü Danıştay üyesi olabilecek.

Kanunla, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda bulunan 6 bin dosyanın karara bağlanabilmesi için, geçici süreyle Kurulun yapısı ve çalışma usulu değiştiriliyor. Geçici süre sonunda birikmiş dosyaların 2-3 yıl içinde karara bağlanması hedefleniyor. Böylece, Danıştay'ın ilk derece sıfatıyla baktığı davaların azaltılmasına paralel olarak, kurula yeni dosya gelişi azalacak ve süre sonunda kurul eski yapısına dönecek.

Bu düzenlemenin yayımı tarihinden önce ilk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştay'da açılan davalarla, bu hüküm ile idare ve vergi mahkemelerinin görevleri kapsamına alınan davaların Danıştay'da görülmesine devam edilecek.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Danıştay, idare mahkemesi ve vergi mahkemesinde açtıkları idari davalardaki dilekçelerine, kimlik numarası da eklenecek.
TBMM Genel Kurulu'nda, ''3. yargı paketi'' tasarısının 3. bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Tasarının 3. bölümü üzerinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Genel Kurul'da ''boş sıralar'' olduğunu ifade etti. Tarhan, kendisine laf atan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'e, ''parazit yapmayın'' derken, Başkanvekili Mehmet Sağlam'a ''Susturacak mısınız paraziti-'' diye sordu.

Bu sırada bazı CHP milletvekillerinin yerlerinden kalkarak kendisine tepki göstermesi üzerine Metiner, ''Gel, gel'' karşılığını verdi.

İktidarın kendi yarattığı canavarın denetlenemez hale geldiğini savunan Tarhan, ''Bozdağ, bizi polis devletiyle yönettiğini itiraf etti. Çünkü korku dağları bekliyor. Yoksa neden şimdi- Belliki bir şeyler çeviriyorsunuz. 'Sıra Başbakan'a gelir' diye çok korktunuz. Bunca milletvekili, gazeteci, öğrenci bir müsteşar etmezmiş. Hangi pazarlıkların aslında devrede olduğunu biliyoruz'' dedi.

AK Parti'li bazı milletvekilleri de Tarhan'a tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bölüm üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, ''Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün tutuklanması'' ile ilgili bir soruya karşılık, konuyu, adaletin geçmişten bugüne izlediği seyri vakalar üzerinden anlatabileceğini belirtti.

''Bu süreci paylaşmak size çok bir şey getirmeyecek'' diyen Ergin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu ülkede şiir okuduğu için hapse mahkum edilen siyasetçi, yine seçime girmek üzereyken operasyonla seçime sokulmayan genel başkan, sizlerin yargıya olan güvenini zedelemedi. Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararı da sizin yargıya olan güveninizi zedelemedi. Yüzde 47 oy alan bir parti hakkında seçimlerden 8 ay sonra kapatma davası açılması, sizlerin yargıya olan güveninizi zedelemedi. Bunların hiçbirine karşı çıkmadınız bugüne kadar.

TBMM'nin üye seçtiği bir Anayasa Mahkemesi, 22 üyesinin 16 üyesi yargı mensuplarınca seçilen HSYK, karar sayılarını üçe katlayan Yargıtay, AİHM içtihatlarına uyum sağlamaya çalışan yargı, darbe ve muhtıralara selam durmayan, brifing almayan, hesap soran yargı bugün size güven vermemektedir. Seçimlerde milletten almadığı yetkiyi yargı üzerinden devşirip toplum mühendisliği yapanlar, yargının bugün geldiği durumdan son derece rahatsızdır. Bunun kaynağını da çok iyi anlıyorum. Yargıda kadrolaşma ve siyasallaşmayı tartışacaksak sizi mahcup edecek tablo çıkar. Eğer yargıda kadrolaşma ve siyasallaşmadan bahsedeceksek herkesin önce aynaya bakması lazım, sonra AK Parti'ye laf söylemesi lazım.''

Ergin'in ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''Erdoğan'ın seçilmesinin önündeki yasak CHP desteğiyle kaldırılırken Silivri'de yargılananlar sizin vicdanınızı kanatmıyor mu- Pankart astığı için terör örgütü üyesi olarak 9 yıla mahkum olan öğrenciler, vicdanınızı sızlatmıyor mu- Aynı HSYK'nın atadığı hakimler ne zamanki MİT mensupları ve Başbakan'a ulaşmaya başladı, saygı duyduğunuz HSYK'nın hakimlerini, savcılarını değiştirmek için burada bir gecede yasa çıkarmadınız mı- MİT mensupları nedeniyle 'Başbakan tehlikede' diye bu yasayı çıkarırken, Silivri'de yargılananlar aklınıza gelmedi mi- Deniz Feneri davası savcılarını utanmadan bir gecede görevden almadınız mı- Sayın Bakan adaletten değil, polemikten sorumlu bakandır'' diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Bakan Ergin'e, ''Milletvekillerinin sorularını yanıtlamayarak millete hakaret ediyorsunuz, aynen iade ediyorum'' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ise her milletvekilinin milletin iradesiyle geldiğini belirterek, zaman zaman kendilerine yönelik konuşanların, milletin iradesini unuttuğunu söyledi.

Kaplan'ın, kendi inanç ve değerlerine saygısızlık edildiğini savunarak, ''Kimse Kürt liderlerine karşı konuşurken hakaret edemez'' demesine MHP'li Vural, ''Katile katil...'' diye bağırdı.

Kaplan'ın, ''Koalisyon Hükümeti döneminde Abdullah Öcalan ile ilgili protokolün açıklanmasını istiyorum'' demesine, MHP'li Vural ve milletvekilleri tepki gösterdi.

Tasarının 3. bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.

Başkanvekili Mehmet Sağlam, 54. maddenin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi. Sağlam, aradan sonra komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Meclis'in dün saat 12.00'de başlayan Genel Kurul çalışması 16 saat sürdü.

Birleşimin kapanmasının ardından, ÖYM'lerle ilgili önergenin muhalefetten saklandığını söyleyen CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile AK Parti'li milletvekilleri tartıştı.

CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ile Emine Ülker Tarhan'ın da aralarında bulunduğu CHP'li milletvekilleri, bir süre Genel Kurul Salonu'nda oturma eylemi yaptı.

Hamzaçebi, Genel Kurul Salonu'nda oturmalarıyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti ''bitene kadar çalışacağız'' dediği için Genel Kurul'da olduklarını söyledi.

ÖYM'lerle ilgili yeni bir düzenleme yapılacağının açıklandığını, yeni sistemin nasıl olacağı konusunda bazı ipuçları verildiğini kaydeden Hamzaçebi şöyle konuştu:

''Ancak hala bu konuda yapılacak düzenlemeyi içeren önerge, TBMM Genel Kurulu'na verilmiş değil. ÖYM'lerin kaldırılması veya bu konuda yeni bir düzenleme yapılmasına ilişkin önergenin verileceği bölümün görüşmelerine başladık. Bu bölümdeki maddelere ilişkin önergeler dağıtıldı, dağıtılan önergeler arasında, AK Parti'nin ÖYM'lerle ilgili yapmayı ifade ettiği önerge yok. Kamuoyundan saklanan bir önerge var. Öyle anlaşılıyor ki Hükümet ÖYM'lerle ilgili, yapılan açıklamalar dışında başka bir düzenlemeyi yapmayı planlamaktadır. Eğer sadece yapılan açıklamalarla sınırlı bir düzenleme yapılacak olsaydı, bunun önergesi dağıtılırdı. Bu kadar kapalı, saydam olmayan bir yasama sürecini protesto ediyoruz.

Bu davaların hukuka uygun bir şekilde yürütülmediğinden kamuoyu rahatsız oldu. Bu rahatsızlık nedeniyle ÖYM'ler konusunda bir düzenleme yapılıyor. Böyle olduğu halde görülmekte olan davaları kapsam dışında bırakmak büyük bir çelişkidir. Öyle anlaşılıyor ki Hükümet sadece kendi mensuplarını ve bazı bürokratları kurtarmaya yönelik bir düzenleme yapmayı düşünmektedir. Yanılmayı arzu ederim. Yanılmaktan mutlu olurum, keşke yanılsam.''

AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, bazı kentlerde düzenlenen alışveriş günlerinin çok önemli olduğunu, esnafa adeta can suyu gibi geldiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığında toplandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, gündemdışı konuşmasında, İstanbul'da olimpiyat düzenlenmesi için artık yeterli alt yapının oluşturulduğunu ifade etti. Atletizm yarışmalarında başarı kazanan sporcuları da kutlayan Bak, AK Parti iktidarları döneminde olimpiyatlara katılan sporcu sayısında giderek artış yaşandığına dikkati çekti.

Gündemdışı söz alan AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz de ''Bazı kentlerde düzenlenen, alışveriş günleri çok önemli. Esnafa adeta can suyu gibi geldi'' dedi. Çankırı'nın yatırımcıya yönelik teşvikte avantajlı bir konuma geldiğini belirten Filiz, ''Tüm tekstil yatırımcılarını kentimize davet ediyoruz. Bir yere yatırım yapılacaksa o il Çankırı olmalıdır'' diye konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören de Manisa'da kapatılan ilçe adliyelerine ilişkin gündemdışı konuşma yaptı.

TBMM Genel Kurulu'nda, ''3. Yargı Paketi''ne ilişkin tasarının görüşmelerine geçildi.

Genel Kurul'da, Danışma Kurulu önerisi kabul edildi. Buna göre, Meclis bugün, yargı paketinin görüşmelerinin tamamlanmasına kadar çalışacak.

Yarın ise görüşmeleri yarım kalan ''torba teklif'' ve Devlet Sırrı Kanun Tasarısı ile Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı ele alınacak.

Genel Kurul'da daha sonra ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen tasarının görüşmelerine geçildi. Tasarının görüşmeleri, 55. madde üzerinde verilen önergeler üzerinden sürüyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, ''3. Yargı Paketi''ne ilişkin tasarının görüşülmesine devam ediliyor.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, verdikleri önerge üzerinde söz alarak, milletvekillerinin gece geç saatlere kadar özel yetkili mahkemelere ilişkin önergeye yönelik görüşlerini belirtmek için çalıştığını anlattı.

Önergenin bu gece gelmemesi üzerine milletvekillerinin bazı tahminler yürütmeye başladığını ifade eden Batum, şöyle devam etti:

''(Acaba Pensilvanya ile mi anlaşamadılar), (Acaba ABD'den daha metin gelmedi mi yoksa geldi de Türkçe'ye mi çevrilmedi) şeklinde tahminler yürütmeye başladı milletvekilleri. Ağızlar torba değil işte. Sonra bu önergeler şimdi elimize geldi. Bir baktık ki durum öyle değil. Meğerse Sayın Bakan utanıyormuş bunu çıkarmaya. Metin önümüzde. Siz açıklıkla bile bile gerçekleri saptırıyorsunuz. Türk halkını kandırıyorsunuz. 'Özel yetkili mahkemeleri kaldırdık' diye daha ağırını başımıza getiriyorsunuz.''

Bu arada, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, her önerge ve her madde oylaması öncesinde toplantı yeter sayısı aranmasını istemeye başladı.

Bu durumun AK Parti milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılanması üzerine yerinden söz alan Hamzaçebi, ''Şimdi AKP'li arkadaşlar neden bu kadar sık yoklama istediğimizi merak ediyordur. Merak eden arkadaşlarımız şu önergeleri incelesinler. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması konusunda bakanların kamuoyuna nasıl yalan söylediklerini görsünler'' diye konuştu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, verdikleri önerge üzerinde söz aldı. ''Adalet mülkün temelidir'' sözünü hatırlatan Akçay, ''Yapılan düzenlemeler maalesef adaleti de yargı düzenini de mülkü de yaralamaktadır. İktidarın en başarısız olduğu alanlar hukuk ve adalet ile terörle mücadele. 'Kanun', 'kanun' diye hukuku tepeliyorsunuz'' şeklinde konuştu.

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da verdikleri önerge üzerinde yaptığı konuşmada, hukuki anlamda hak kayıpların en aza indirileceği düzenlemeler yapılmasının gerektiğini vurguladı. Dora, özellikle yürütmeyi durdurmaya ilişkin yapılacak düzenlemenin HES'lere ilişkin açılan davalarda vatandaşlarda hayal kırıklığı yaratacağını savundu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, özel yetkili mahkemelere (ÖYM) ilişkin verilen değişiklik önergesine ilişkin eleştirilere, ''Tam da sözümüzün arkasında olan düzenlemedir'' diye yanıtladı.

TBMM Genel Kurulu'nda, ''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan tasarının 3. bölümünde verilen önergeler üzerinde görüşmeler sürüyor.

Bakan Ergin, ÖYM'lere ilişkin hazırlanan önergenin dağıtılmasından sonra kürsüye çıkanların, ''AK Parti'nin, TBMM'yi, kamuoyunu, ülkeyi yanılttığını'' söylediklerine işaret etti.

Ergin, ''AK Parti sözcüleri, Başbakanımız, bakanlarımız ne zaman bu maddelerle ilgili konuşmuşlarsa şöyle dediler: '250. maddedeki yetkili mahkemeleri kaldıracağız. Devam eden davalar etkilenmeyecek. Terörle mücadelemize zarar verecek, darbe ve darbe girişimleri mücadelemize zarar getirecek bir adım atmayacağız. Uyuşturucu ve çetelerle mücadeleye ilişkin maddelerde zafiyet oluşturmayacağız' demiştir. Yaptığımız düzenleme, tam da sözümüzün arkasında olan düzenlemedir'' diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Şanlıurfa Cezaevi'nde 13 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, bu olayın Japonya'da olması halinde ilgili bakanın harakiri yapacağını söyledi.

Cezaevinde yattıklarını, cezaevlerinin şartlarını bildiklerini ifade eden Acar, cezaevi şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Acar, ''Türkiye'yi büyük bir hapishaneye döndürdünüz. Hukuk devletini yok ettiniz. Hukuku olmayan devlette, hiçkimse, partiler ayakta kalamaz'' dedi.

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, verilecek önergeyle isimsiz mahkemelerin geldiğini ifade ederek, ''İsim söylüyorum; 'AKP mahkemesi' deyin, isimsiz kalmasın. Düzenleme, Türkiye'yi demokratikleşmeye yönelik bir çalışma değil. Mahkemelerin yükünün azaltılacağı söyleniyor ancak bu şekilde azaltılamaz, yasaklayıcı mantık olduğu gibi kalıyor. AKP'nin güttüğü politikadan, düşüncede demokrat ama pratikte statükocu, özgürlüklere karşı olduğunu görüyorum. Sizi engelleyen ne-'' diye sordu.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, verilen önergeyle, ''8 özel yetkili mahkeme yetmez 30 tane getiriyoruz'' denildiğini ifade ederek, ''Mevcut tüm hükümleri alıp, TMK içine koyuyorsunuz. Önergeye göre, tek dava kalsa bile bu mahkemeler devam edecek. Sıkıyönetim mahkemelerinden son DGM, sonra özel güvenlik mahkemeleri... M harfi sabit kalarak, tüm harf kombinasyonları kullanılmış olacak. Niyetiniz, 'hakim, savcıları yasa manyağı haline getirelim, iş yükü altına kalkamaz hale getirelim, sonunda genel af getirelim'' ise bunu da açıkça söyleyin'' diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti'nin, özel yetkili mahkemelerin alanına giren suçların ağır ceza mahkemelerinde görülmesini de düzenleyen önergesi okunmadan tartışma çıktı.

TBMM Genel Kurulu'nda ''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan tasarının 74. maddesi üzerinde, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal ve Ahmet Aydın ile arkadaşları tarafından önerge verildi.

Önerge okunmadan önce söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, maddenin Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili;önergenin ise Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun maddeleriyle ilgili olduğunu belirtti. Hamzaçebi, ''Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun düzenlemelerini içeren bir madde, Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili madde içinde görüşülemez'' dedi.

Hamzaçebi, yapılanın, DGM anlayışının devam ettirilmesi olduğunu iddia etti.

Akif Hamzaçebi, İçtüzüğe göre değişiklik önergelerinin gerekçeler dahil 500 kelimeyi geçemeyeceğini ancak AK Parti'nin önergesinin 500 kelimenin üzerinde olduğunu belirtti.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam ve AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, önergenin 500 kelimeye indirildiğini ifade etti.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, önergedeki her fıkranın ayrı ayrı düzenlenmesi gerektiğini, bir önerge içinde toplu torba önerge olamayacağını söyledi. Kaplan, bu şekilde önergenin işleme alınamayacağını, anayasaya aykırı olacağını ifade etti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, önergenin, komisyon tarafından değerlendirilmesinden sonra Genel Kurul'da ele alınmasını istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, teknik ve hukuki açıdan önergelerinde bir sorun bulunmadığını kaydetti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, birleşimi yöneten Sağlam'a ''Ne bağırıyorsun'' diye seslenmesi üzerine Sağlam da ''Sen niye bağırıyorsun'' diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Sağlam, kürsüden ayrıldı.

Verilen aranın ardından Sağlam, önergenin işleme alınmasına yönelik itirazlara karşı usul tartışması açtı.
Muhalefet milletvekilleri, daha önceki maddeler üzerinde yaptıkları konuşmada, ÖYM'lerin kaldırılmasına ilişkin hazırlanan önergeye tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AK Parti'nin özel yetkili mahkemelere ilişkin önergesinin, ''utanç belgesi'' olduğunu savunarak, bunun geri çekilmesini istedi. Tanrıkulu, ''Özel yetkili mahkemeleri yeniden bizim önümüze getirmeyin'' dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, İstiklal Mahkemeleri, DGM ve özel yetkili mahkemelerin aynı olduğunu ileri sürerek, ''Allah, İstiklal Mahkemeleri'nin de DGM ve özel yetkili mahkemelerin de sizin yeni mahkemelerinizin de belasını versin. Bu halka belanın dışında bir şey getirmiyor'' diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, AK Parti iktidarında Türkiye'nin normal bir hukuk devleti olduğuna inanmanın, saflık olacağını öne sürerek, ''Yasa yapma tekniğini de mi bilmiyorsunuz- Bürokratlarınız bilmiyorsa onları da değiştirin. Anlayış, taşımacılıktan ibaret; mevcut hükümleri başkasına taşımak. Bu önerge içinize siniyor mu- Hukuk adına utanç belgesi bu önerge. Hiçbir hukuk tekniği içermeyen, yasaya uyman bu önergeden utanıyorum'' görüşünü savundu.

TBMM Genel Kurulu'nda, ''3. Yargı Paketi''nin görüşülmesi sırasında, AK Parti'nin, özel yetkili mahkemelerin alanına giren suçların ağır ceza mahkemelerinde görüleceğine ilişkin önergesinin işleme konulması konusunda, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın tutumu hakkında usul tartışması yapıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Sağlam'ın tutumu lehinde söz aldı. Aydın, ''Bir sürü önergeyi görüşüp oyluyoruz, bu önergeye geldiğinde arkadaşlar İçtüzüğe aykırı olduğunu öne sürdüler. Gerekçenin 500 kelimeyi aştığı yolundaki iddia vardı. Daha görüşmeler başlamadan 500 kelimeye indirdik. Şu anda hiçbir problem hiçbir mahzuru yok'' diye konuştu.

Önerge ile madde arasında da çelişki olduğunun iddia edildiğini anımsatan Aydın, bu iddianın da tamamen yanlış olduğunu söyledi. Aydın, ''Önerge bizatihi ilgili kanun maddesini değiştiriyor. Bu önerge kabul edilmezse başka hangi önerge burada görüşülür. Önergenin teknik ve hukuki açıdan bir sakıncası yoktur'' ifadesini kullandı.


***HABERİN DEVAMINI İLGİLİ DÖKÜMANLAR KISMINDA BULABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.