TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME ALT KOMİSYONU...


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Uludere Alt Komisyonu, özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği belgeleri inceledi.

13 Haziran 2012 Çarşamba

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP ve BDP'li üyelerin, ''askeri harekatla ilgili en yetkili kişiyi dinleme talebini'' TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener'e ilettiğini kaydetti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Uludere Alt Komisyonu, özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği belgeleri inceledi.

5 klasörde yer alan belgeleri incelemeye dün başlayan komisyon, bugün de çalışmalarını sürdürdü.

Yaklaşık 1.5 saat süren incelemenin ardından gazetecilere açıklama yapan CHP'li Gök, Şırnak'ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak sınırında meydana gelen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava harekatı ile ilgili soruların yanıtını bulamadığını söyledi.

Alt komisyonun CHP ve BDP'li üyelerinin, askeri harekatla ilgili en yetkili kişiyi dinleme talebini İhsan Şener'e ilettiğini belirten Gök, Şener'in, bir kaç gün içinde cevap vereceğini söylediğini kaydetti.

Gök, dosyadaki bilgilere göre, askeri yerel makamların, ''Gece 21.00'den itibaren, hava sahası kapatıldıktan sonra biz yokuz'' dediklerini bildirdi.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü de TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile alt komisyon başkanı İhsan Şener'in, komisyonun kimleri dinleyebileceği konusunda aralarında bir görüşme yapacağını ve bunu komisyon üyelerine bildireceğini söyledi.

''Komisyona şu ana kadar intikal eden hiç bir bilgi, karar alma süreci hakkında bir şey söylemiyor'' diyen Kürkcü, bunları bilmeden raporu yazmaya bile başlayamayacaklarını bildirdi.

Kürkcü, gizlilik kararlarının arkasına sığınılmaması gerektiğini vurgulayarak, ''Kim karar verdiyse, o kişinin kendisi dinlenilmezse veya bu karar alma düzeyi hakkında bilgi verilmezse soruşturmanın karanlıkta kalacağını düşünüyoruz'' dedi.

(18.45)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.