TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU...


TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, Kırgızistan Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Kanıbek Osmanaliyev ve beraberindeki heyetle görüştü.

06 Haziran 2012 Çarşamba

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, Kırgızistan Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Kanıbek Osmanaliyev ve beraberindeki heyetle görüştü.

Avcı, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki özellikle eğitim, bilim ve kültür alanındaki ilişkilerin eskilere dayandığını söyledi.

Birlikte kurulan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin, işbirliklerinin güzel bir örneği olarak büyük başarılara imza attığını işaret eden Avcı, burada görev yapan Kırgız ve Türk akademisyenlerin iki ülke arasında bilim ve kültür köprüsü kurduklarını ifade etti.

Avcı, daha önce Türkiye UNESCO Milli Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttüğünü anımsatarak, şöyle konuştu:

''Türkçe konuşan ülkeler UNESCO milli komisyonları toplantısını hep birlikte başlatmıştık. O işbirliğinin güzel neticelerini peş peşe alıyoruz. Az önce Paris'te bulunan UNESCO Milli Komisyonu Başkanımız Öcal Oğuz'u aradım. Yarın Paris'te UNESCO Genel Merkezi'nde somut olmayan kültürel miras hükümetleri arası komitesi için seçim yapılacak. Kırgızistan'da bu komiteye aday. Biz de Türkiye olarak bütün gücümüzle Kırgızistan'ın bu komiteye seçilmesi için gayret gösteriyoruz. İnşallah yarın Paris'ten hayırlı haberler bekliyoruz.''

Nevruz'un, UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras listesine girmesi konusunda da beraber çalıştıklarını belirten Avcı, Nasrettin Hoca ve Köroğlu dosyalarını da birlikte hazırlayacaklarını bildirdi.

Avcı, Manas Destanı'nın Çin kontenjanından kültürel miras listesinde olduğuna dikkati çekerek, bunun bir Kırgız mirası olarak listeye girmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edildiğini hatırlatan Avcı, inşallah gelecek yıl birlikte Eskişehir ve Bişkek'te güzel etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti.

Konuk heyet adına konuşan Kanıbek Osmanaliyev de iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilerek, iyileştirilmesini amaçladıklarını söyledi.

İki gündür Ankara'da bir çok okulu ziyaret ettiklerini dile getiren Osmanaliyev, eğitim konusunda reform yapmayı planladıklarını ve özellikle bu konuda Türkiye'nin tecrübesinden yararlanmak istediklerini belirtti.(15:00)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.