TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM KİT KOMİSYONU...


Ziraat Bankası'nın 2009 ve 2010 yıllarına ait hesaplarının genel görüşe sunulması TBMM KİT Komisyonu'nda kabul edildi.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Ziraat Bankası'nın 2009 ve 2010 yıllarına ait hesaplarının genel görüşe sunulması TBMM KİT Komisyonu'nda kabul edildi.

Komisyonda sunum yapan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, küresel ekonomide belirsizliklerin arttığı bir ortamda Türkiye ekonomisinin olumlu performansını devam ettirdiğini söyledi.

Türk bankacılık sektörünün de bu dönemde aktif kalitesi, öz kaynak yapısı ve sermaye yeterliliği gibi son derece önemli kabul ettikleri rasyolarda olumlu seyrini koruduğunu ifade eden Aydın, Ziraat Bankası'nın 2012 yılının ilk çeyreğinde de olumlu performansını devam ettirdiğini dile getirdi.

Kredilendirme konusunda Ziraat Bankası'nın bir misyon bankası olduğunu anlatan Aydın, tarımsal krediler başta olmak üzere ticari ve bireysel krediler kullandırdıklarını söyledi.

Toplam 70 milyar liralık kredi tutarı içinde 20 milyar liralık kesiminin tarımsal kredi olduğunu belirten Aydın, kredilerin yüzde 40'ının bireysel krediler kalan kısmının ise KOBİ ve diğer ticari firmalara verilen krediler olduğunu ifade etti.

Sunumun ardından Aydın komisyon üyesi milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun Ziraat Bankası'nın bir gayrimenkul şirketinin özel bir bankadan aldığı 120 milyon avroluk krediyi devralarak söz konusu krediyi kullandırıp kullandırmadığını sordu.

Erdoğdu'nun sorusunu yanıtlayan Aydın, bir bankanın başka bir bankanın kredisini transfer edebildiğine dikkat çekerek, krediyi transfer edip etmemenin bankaların risk iştahları ve kaynak yapıları ile ilgili bir durum olduğunu söyledi.

Kredinin transfer edildiği dönemde genel müdür olmadığını dile getiren Aydın, ''Bu, İstanbul'da içinde otel, alışveriş merkezi gibi çok yönlü bir ortam bulunan bir merkez. O banka ile firmanın arasında sürecin devam etmemesi gibi bir sonuç çıkmış'' dedi.

Firmanın bu tip yatırımları finanse eden diğer bankaların yanı sıra Ziraat Bankası ile de görüştüğünü anlatan Aydın, Ziraat Bankası'nın önce diğer özel bankanın kredisini kapattığını kalan bölümünü de firmaya kullandırdığını söyledi. İş merkezinin yüzde 95 oranında bittiğini kaydeden Aydın, kredinin 3 yıl ödemesiz 9 yıl vadeli bir kredi olduğunu belirtti.

Aydın, konunun kendisinin genel müdür olmadan önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından incelemeye alındığını, incelemenin yaklaşık bir yıldır sürdüğünü ifade etti. Aydın, incelemenin bir an önce sonuçlanmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Komisyonda, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in bankanın kredi kullandırmadaki bazı uygulamaları ve ilişkili olduğu şirketlerdeki bazı personele verilen maaş tutarlarını eleştirirken sarf ettiği ''Arkadaşımız (Aydın) imam hatip mezunu. Aslında imamlık yapması lazımken gelmiş burada faizcilik yapıyor'' sözlerine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Komisyon Başkanı Fahrettin Poyraz kendisinin de imam hatip mezunu olduğunu daha sonra da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin bitirdiğini hatırlattı.

Görüşmelerin ardından Ziraat Bankası'nın 2009 ve 2010 yıllarına ait bilançoları komisyonun genel görüşüne sunuldu.

Toplantının verilen aranın ardından Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ, Ziraat Portföy Yönetim AŞ, Bileşim Alternatif Dağıtım Kanalları ve Ödeme Sistemleri AŞ, Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri AŞ, Ziraat Finansal Kiralama Hizmetleri AŞ'nin 2009 ve 2010 yıllarına ait, Ziraat Sigorta AŞ'nin 15 Mayıs-31 Aralık 2009 tarihleri arası ile 2010 yılına ilişkin, Ziraat Hayat ve Emeklilik AŞ'nin de 11 Mayıs-31 Aralık 2009 tarihleri arası ve 2010 yılına dair hesaplarının genel görüşe sunulması kabul edildi. (19:25)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.