TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP GRUP BAŞKAN VEKİLİ HASİP KAPLAN'IN BASIN TOPLANTISI...


Hasip Kaplan "Barış süreçleri, müzakere süreçleri, anayasa süreçleri önemli süreçlerden geçiyoruz. Kabinene sahip çık Sayın Başbakan"

23 Mayıs 2012 Çarşamba

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan parlamentoda İçişleri Bakanı'nın açıklamalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

TBMM Genel Kurulu'nda Milli Savunma Bakanı'na sözlü olarak "Uludere katliamını kim yaptı" sorusunu yönelttiğini belirten Kaplan "Sayın Bakan Meclis'te herkesin gözünün içine baka baka 'PKK yaptı' dedi. İnanın PKK'nın heronları, F 16'ları ve bu kadar teçhizatı olduğunu hiç kimse bilmiyordu. Ya 75 milyon insanımızı aptal sanıyorlar bu kadar sorumsuz açıklamalarda bulunuyorlar, ya da 75 milyon insanımızın gözünün içine baka baka onlarla dalga geçmeyi, dezenformasyon yapmayı, demagoji yapmayı bu hükümet bir alışkanlık haline getirdi" şeklinde konuştu.

Daha sonra İçişleri Bakanı'nın açıklamalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Hasip Kaplan, "Sayın içişleri bakanı bugün diyor ki bombardıman emrini görüntüleri izleyen komutanın verdi. Sayın İçişleri Bakanı bu komutan kim, görevi ne adı ne, kiminle görüntüleri izledi, kime emir verdi? Emir verirken siyaseten hükümete sorumlu olan Genelkurmay'ın bu komutanı ve onunla beraber bu görüntüleri izleyip F16 uçakların pilotlarına vur emri bir saat boyunca veren komutanlar size hangi resmi bilgiyi hangi saatte ilettiler, çıkın bunu açıklayın" dedi.

"8,5 aydır durmadan uçaklar hava bombardımanı yapıyor, operasyonlar yapılıyor, bu 8,5 ay boyunca ne yapıldı, bunca uçak bunca bomba bunca masraf ne oldu bugüne kadar? Bunun hesabını meclise vermesi gerekmiyor mu hükümetin, siyasi sorumluluğu bunu gerektirmiyor mu? Şimdi siyasi sorumluluğu gereği hükümetin emri altında olan memurlarının işlediği suçlardan elbette ki bizim muhatabımız hükümettir. Biz hükümetin memurlarını muhatap alamayız ki. Biz siyaset kurumu mecliste milletin iradesini temsil eden partiler gruplar, siyaseten sorumluluğu dikkate alırlar ve hesap sorarlar" sözlerinden sonra İçişleri Bakanı'nın "BDP'nin o bölgede kaçakçılığı da örgütlediğini o bölgeyi kontrolü altına aldığını söylediğini" iddia eden Kaplan, "Beş senedir meclisteyiz. Benim odamla Sayın Başbakan'ın meclis makam odasının arası 20 metredir. Sayın eş başkanımızla başbakanın meclisteki odasının arası 30 metredir. Beş senedir bu komşumuz ne bir çayımızı içti, ne biz onun bir çayını içtik. Allah aşkına bu aramızda dağlar mı var, uçurumlar mı var, bu mecliste kazara koridorda karşılaşınca tabii korumalar etten duvar örüyorlar. Ve aynı çaycıdan çay içiyoruz, ama bir türlü görüşemiyoruz. Bir türlü müzakere edemiyoruz. Ve çatışmalar sürüyor, acılar yaşanıyor, kan akıyor. Biz böylesi bir süreçte sorumlu siyasetin gereğini yapmak istiyoruz. Biz bu süreçte yeni anayasa sürecine uygun bir iklimin yaratılmasını istiyoruz. Biz bu süreçte partiler arasında uygarca bir diyaloğun, görüşmenin olmasını istiyoruz. Biz bu süreçte sürekli kavga eden partiler yerine biraz da konuşabilen partiler olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Hasip Kaplan, "Sayın İçişleri Bakanı'nı da bir yandan takdir ediyorum. Samimi açıklamaları samimi beyanları Ceza Kanunu'nda etkin pişmanlık faslına giriyor. Bu görüntüleri izleyen bombardıman emrini veren kimdir, soruyorum çünkü siz de siyaseten sorumlusunuz. Siz bile bile sivil masum çocukları F16 uçak bombalarıyla nasıl öldürdünüz, neden öldürdünüz diye yargı süreci işlesin. O savcılara söylüyorum. Eğer hukuk devleti, hukuk adaleti işliyorsa işte Bakan komutanın adresini veriyor, o komutanı bulun, derhal bugün ifadeye çağırın. Bakan adını vermiştir, adresini vermiştir komutanın, yeri bellidir. Sayın Başbakan'ı da bu kabinenin başı olarak kabineyi bir hizaya çekmesini öneriyorum. Barış süreçleri, müzakere süreçleri, anayasa süreçleri önemli süreçlerden geçiyoruz. Kabinene sahip çık Sayın Başbakan" şeklinde konuştu. (16:25)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.