TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL'IN BASIN TOPLANTISI…


Oktay Vural: "Biz mücahitken müteahhit, sonra da her şeye müsait olanlardan olmadık. Biz Allah'a şükür emperyalistlerin teşrifatçılığını yapmıyoruz. 'Yaşasın Obama' demiyoruz. Ülkeyi uçuruma sürükleyen sizin zihniyetinizdir. Savunulan hangi değer kaldı? Türklüğümüz, Müslümanlığımız, bayramlarımız dahi tartışılır hale geldi."

23 Mayıs 2012 Çarşamba

"AKP, vatandaşı inim inim inletiyor" diyen Vural, ekonomi politikalarının mağdur ettiği insan manzaralarının yaşandığını söyledi. Vural, "Kamu çalışanları ayakta, emekli perişan gelecek endişesi içinde. Memurlar işi bırakmış, astsubaylar, uzman erbaşlar, jandarma, polis ayakta. Atanamayan öğretmenler illallah diyor, sözleşmeliler 'nerede sizin savunduğunuz aile birliği' diye haykırıyorlar. Doktorlar, hemşireler 'hastaneler boks ringine döndü' diyorlar. Bu tablonun neresinde çalışanlar memnun?" diye konuştu.

Necip Fazıl Kısakürek'in bir şiirinde "Bir kişiye tam 9, 9 kişiye bir pul" dediğini, bu sözlerin AK Partinin politikası olduğunu öne süren Vural, "Bu şiirde 9 kişiye 1 pul dediği de yandaşlar ve candaşlar. AKP'nin işçiye, emekliye, çalışana reva gördüğü politika bu. Sonra vatandaş 2 çuval kömür, 3 paket makarnaya muhtaç oluyor. Muhtaç ettirenler utansın. Başbakan rezervimiz var diyordu. Ayranı yok içmeye tahterevanla gider çeşmeye" dedi.

"Kıtlık için Bolluk Bakanlığı, yalanlar için Doğruluk Bakanlığı kuran Başbakan, şimdi de kendini derecelendirmek için yeni bir derecelendirme kuruluşu kuruyor" diyen Oktay Vural, "Türkiye'de vatandaş nefes alamıyor. Ekonomik sıkıntı, had safhada. Asgari ücretle istihdam, asıl istihdam haline dönüşmüş. Başbakan öyle bir Türkiye'de yaşıyor ki ayakları yere basmıyor. Yeni arzu ve ihtirasıyla başkanlık ve yarı başkanlık peşinde koşuyor. İlk dört aylık dönemde enflasyon, tahminlerin üzerinde. Altı aydır oyalıyor memurları. Memura teklif ettikleri zam, açlığa mahkum etmek demektir. Hükümet, Yunanistan gibi oluruz diyerek vatandaşı tehdit ediyor, parmak sallıyor. Muhafazakar olduğunu söyleyen AKP, lafta değil, hamasette değil, ruhta ve icraatta muhafazakar olacaksın" şeklinde konuştu.

Şehit çocuğunun babasının tabutu başında fotoğrafını gösteren Oktay Vural, "Şehit aileleri ve çocukları yalnız. Nerede irade? Terörle mücadele edenler yalnız bırakılmış durumda. Başbakan teröristlerle Kandil'de, İmralı'da yeni bir müzakere hazırlığı içinde olduğunu itiraf ediyor. Halen gözleri Kandil'de, kulakları İmralı'da. Onlardan medet uman bir hükümet var" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ülkücülere saldırdığını ileri süren Oktay Vural, "Neden ülkücülere saldırıyor? Çünkü ülkücüler milletin birlik ve bütünlüğünü savunuyor. Sen kimsin ülkücüler hakkında ahkam kesiyorsun? Sen fikir ve siyaset namusu nu koruyamamış bir insansın. Sen kimi kandırıyorsun? Sen önce bir kendini anlat. Bu milletin hangi muhafazakar değerini savundun, bunun hesabını ver. 28 Şubat sayesinde BOP'çu, AB'ci oldunuz. Yanar döner birisin. Biz Allah'a şükür emperyalistlerin teşrifatçılığını yapmıyoruz. Yaşasın Obama demiyoruz. 1,5 milyon Müslüman katledilirken katledenlerden duacı olmadık. Ülkeyi uçuruma sürükleyen sizin zihniyetinizdir. Savunulan hangi değer kaldı? Türklüğümüz, Müslümanlığımız, bayramlarımız dahi tartışılır hale geldi. Ülkücü dava şerefli bir davadır. Eğilmiş bükülmüş bir dava değildir. Biz mücahitken müteahhit, sonra da her şeye müsait olanlardan olmadık" dedi.

Toplantı sonrası soruları cevaplayan Vural, İçişleri Bakanı'nın Uludere ile ilgili açıklamalarına ilişkin: "İçişleri Bakanı'nın hangi sözünü değerlendirelim? Gerçeklere takla attıran sözler. Vatandaşa da 'takla at' diyordu ya. Sağlıklı değerlendirmeler değil. TBMM sınır ötesi yetkisini hükümete verdi. Hükümet bu yetkiyi nerede, ne zaman kullandı bunu açıklamalıdır" şeklinde konuştu.

Başbakan'ın bir ropörtajında Uludere ile ilgili "10 gün önce haberim vardı" dediğini hatırlatan Vural, "Başbakanın hangi sözüne güveneceğiz? Biz 'PKK ile müzakere masası kuruldu' dedik Başbakan reddetti. 'İmralı ile protokol yok' demişti. Oslo'da görüşmeler, savcılık soruşturmasıyla protokol ortaya çıktı. Başbakan'ın söyleyip de dönmediği bir söz var mı?" dedi. (15:30)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.