TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığı'nda toplandı. IMF Ana Sözleşmesinde İcra Direktörleri Kurulu Reformuna İlişkin Olarak Yapılması Teklif Edilen Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Türkiye ile İran Arasında Esendere ve Sero Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanıma Açılmasının Onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığı'nda toplandı.

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Denizli'de kışın meydana gelen don afeti yüzünden zarar gören çiftçilerin sorunlarıyla ilgili gündem dışı söz aldı. Keskin, tarım sigortasının ağaçlarda dondan kaynaklanacak zararları poliçe dışında tuttuğunu belirterek, ''Bu olumsuzluk çiftçilerin zararlarına yeni boyutlar kazandırmıştır. Şarap üreticisi çiftçiler, ekonomik olarak büyük sıkıntı ile karşı karşıyalar. Zarar gören üreticilerimize devletin yardım elinin uzatılması gerekmektedir'' diye konuştu.

Aynı konuda söz alan AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, 2006 yılında uygulamaya konulan tarım sigortasına göre Denizli'deki bağcıların uğradığı zararın telafi edilemeyeceğini, ancak söz konusu afetin 2090 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilirse 96 yerleşim yerindeki 52 milyon TL'lik hasarla ilgili devlet yardımının çiftçilere ulaşacağını söyledi.

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici de Şanlıurfa'nın sorunları hakkında gündem dışı söz aldı. Şanlıurfa'da asıl sorunun adalet ve demokrasi sorunu olduğunu öne süren Binici, ''Peygamberler diyarı Urfa, bugün AKP'nin uygulamalarıyla hukuksuzluk ve adaletsizlik diyarına dönüşmüştür'' ifadelerini kullandı.

Daha sonra Genel Kurul'da, Meclis Araştırması açılmasına ilişkin verilen önergelere geçildi.

Kamu çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili TBMM Genel Kurulu'nda Genel Görüşme açılmasına ilişkin önergelerinin bugün görüşülmesini içiren MHP grup önerisi üzerinde söz alan MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Hükümet'in memurlarla yapılan toplu sözleşme görüşmelerindeki tutumunu eleştirdi. Günal, ''İşinize gelince bütçe, mali kural; işinize gelmeyince 'veremeyiz kriz çıkar.' Eğer memura vereceğiniz parayla kriz çıkacaksa, zaten kriz çıkıyor demektir'' diye konuştu.

Memurun büyümeden refah payını alamadığı gibi Hükümet'in açıkladığı memur maaşlarına zam oranının da enflasyonun dahi altında kaldığını ileri süren Günal, ''Enflasyonun altında ezdirmemek için minimum yüzde 10 zam vermeniz gerekir'' dedi.

Öneri aleyhinde söz alan AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, AK Parti iktidarları döneminde ücret eşitsizliğinin büyük oranda kapandığını söyledi. Bilgiç, bütün konfederasyonlarla görüşmelerin yapıldığını, sadece MEMUR-SEN ile görüşüldüğüne ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Personel giderlerinin bütçeden aldığı payın yüzde 18,4'ten AK Parti iktidarı döneminde yüzde 27,6'ya çıktığını dile getiren Bilgiç, ''Yapılan iyileştirmeler net olarak ortadadır'' diye konuştu.

Avrupa'daki sıkıntıların Türkiye'ye de yansıma ihtimali olduğunu vurgulayan Bilgiç, bu şartlar altında bütçe disiplinine sahip biçimde toplu sözleşme görüşmelerinin yürütülmesi gerektiğini savundu.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, ülkenin dört bir yanında meydanlara çıkan kamu emekçilerini selamlamak istediğini belirterek, şunları söyledi:

''İtiraz hakkı yok, grev hakkı yok; sonra da kamu çalışanlarına sendika hakkı verdim diyorsun. Hem kamu çalışanlarına hem işçilere açık bir darbe yapıyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti ILO sözleşmelerine imza atmış, taahhüt altına girmiş, bunu yerine getirmeniz gerekirken, buna hayır diyorsunuz. Türkiye'de MEMUR-SEN'i arka bahçe yaptınız, yandaş sendika yaptınız. Üçüncü sırada olan bir konfederasyonu birinci konfederasyon yaptınız. Ama hiçbir şekilde bu yandaşlığın ömür boyu sürmeyeceğini bilmeniz gerekiyor.''

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da toplu sözleşme hakkını AK Parti'nin memurlara bir lütuf gibi gördüğünü iddia ederek, Hükümet'in önerdiği memur maaş oranının kabul edilemez olduğunu, bu yüzden memur konfederasyonlarının başlattığı eylemlere destek verdiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada MHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul'da, BDP'nin, Bingöl'ün Karlıova ilçesi Hacılar Köyü'ndeki termal suya ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi de kabul edilmedi.

Partilerin grup önerilerinin ardından, hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümünü düzenleyen kanun tasarısın görüşmelerine geçildi. Komisyonun yerini oturmayınca tasarının görüşmeleri ertelendi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya'nın, işçisine, memuruna ek ödenek yapmadığını, daha önce verilen sosyal haklardan geriye gidildiğini belirterek, ''Çalışanımıza, işçimize, memurumuza şu sözümüz var; enflasyon karşısında sizi ezdirmeyeceğiz. 2002'den bu yana bu sözümüzün arkasında durduk'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, IMF Ana Sözleşmesinde İcra Direktörleri Kurulu Reformuna İlişkin Olarak Yapılması Teklif Edilen Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı görüşülüyor.

Tasarının görüşmelerinde Yılmaz, Türkiye'nin 2002'de IMF'ye olan borcunun 22 milyar doların üzerinde olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, 1 Mayıs itibariyle IMF'ye olan borcunun 1,7 milyar dolar olduğunu bildiren Yılmaz, bu borcun yarısının bu yıl, diğer yarısının 2013'de ödeneceğini kaydetti. Yılmaz, Mayıs 2013'te IMF'ye hiçbir borcun kalmayacağını ifade etti.

Yılmaz, 1 Mayıs itibariyle Yunanistan'ın IMF'ye borcunun yaklaşık 27 milyar dolar, Portekiz'in 24 milyar dolar, İrlanda'nın 21 milyar dolar, Romanya'nın 15 milyar dolar, Ukrayna'nın 13 milyar dolar, Macaristan'ın 11 milyar dolar, Beyaz Rusya'nın 3,5 milyar dolar olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin IMF'ye borcunun bu ülkelerden çok daha az olduğunu söyledi. Yılmaz, ''Bu borcu da istersek şimdi ödeyebiliriz ancak gerek yok, 2013'ün Mayısına kadar peyder pey ödeyeceğiz'' dedi.

Türkiye'nin, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Ancak dünyadaki ekonomik trendlere bakın, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya'da işçisine, memuruna ilave ödenek yapmıyor, aksine daha önce verdiği sosyal haklardan geriye gidiyor. Biz ne yapıyoruz, çalışanımıza, işçimize, memurumuza şu sözümüz var; enflasyon karşısında sizi ezdirmeyeceğiz. 2002'den bu yana bu sözümüzün arkasında durduk, çalışanımızın, işçi, emekçimizin yanındayız. Geçmişte olduğu gibi enflasyona ezdirmedik, bundan sonra da ezdirmeyeceğiz'' diye konuştu.

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, memurları sokakta olduğunu, coplandığını ifade ederek, bunun nasıl güçlü bir ekonomi olduğunu anlayamadığını söyledi. Düzgün, ''Dünyanın 6. ekonomisi diyecekseniz, memura yüzde 3,5'a razı olun diyeceksiniz. Bizim ekonomimiz demek ki pamuk ipliğine bağlı; memura yüzde 3,5 yerine 5 verirsek, demek ki Yunanistan olacağız'' dedi.

Kırım Kongo kanamalı hastalığından ölümlere işaret eden Düzgün, bu konuyla ilgili daha önce verilen araştırma önergesinin reddine el kaldıranların, bu ölümlerden sorumlu olduğunu savundu. Düzgün, bu ölümlerin, ülkenin prestijine yakışmadığını dile getirdi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, küresel krizin Avrupa'da ırkçılığı horlattığını, İslam karşıtlığının hızla geliştiğini ifade etti.

Türkiye ekonomisi büyüyorsa, memura neden zam verilmediğini soran Kaplan, ülkenin ekonomi politikasının bulunmadığını, bunu Meclis'in değil, sermaye şirketlerinin belirlediğini, talimatı Hükümet'e verdiğini iddia etti.

Kaplan, IMF'ye verilen oyun, gaz fişeği olarak memura döndüğünü öne sürerek, ''Hükümet, artık gaz tasarrufuna gitsin. Bu gaz hiç de yararlı değil. Memurlar, 1 gün değil 1 yıl bile iş bıraksa, IMF'nin size dayattığı faiz borcu kadar kayba neden olamaz. IMF'yi sorgulayacak Meclis, onurlu görev yapabilir. IMF, NATO, BM, Güvenlik Konseyi'ni sorgulayacağız artık. Bunların hepsinin miadı doldu, dünyanın yeni ekonomi politikalara, açılımlara, ittifaklara, güç arayışlarına ihtiyacı var. Türkiye, kaderini IMF'nin eline teslim edemez'' diye konuştu.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin düzenlemeye yönelik başvuruyu, ne zaman karara bağlayacağını sorarak, davayı reddetmesi halinde mahkemeye çelenk bırakacağını, kapısına da kilit asacağını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da sataşma gerekçesiyle söz aldı. Genç'in sözlerinin yenilir yutulur sözler olmadığını ifade eden Elitaş, ''Burada cevap vermek en zor anlarından biri çünkü aynı seviyede olmak beni rahatsız ediyor, açıkça üzüyor'' dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre dünya ekonomileri arasında 16. sırada yer aldığını, 18. sıraya gerilediğine ilişkin iddiaların mevcut parametrelerle teyit edilemeyeceğini söyledi.

IMF Ana Sözleşmesinde İcra Direktörleri Kurulu Reformuna İlişkin Olarak Yapılması Teklif Edilen Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Görüşmeler sırasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı.

Eker, Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre dünya ekonomileri arasında 16. sırada yer aldığını belirterek, 18. sırayı teyit etmenin mümkün olmadığını söyledi. Eker, ''Bu yıl için, yıl sonunda değerlendirme yapılması lazım. 2011 yılına ait ve dünya ekonomilerine göre 16. sıradayız'' diye konuştu. Eker, Türkiye'nin büyüme rakamlarının ekonomik performansını ortaya koyduğunu bildirdi.

Bu seneye ilişkin buğday alım fiyatlarının henüz üretimin başlamaması sebebiyle açıklanmadığını söyleyen Eker, şöyle devam etti:

''Çiftçinin desteklenmesi bizim iktidarımızda kıyas kabul edilmeyecek şekilde büyük bir artışla gerçekleşti. Dört beş yıldır fiyat açıklanmadığı bilgisi doğru değil. Biz geçen sene de daha önceki senelerde de üreticinin memnun olduğu bir fiyat düzenlemesi yaptık. Durumu yakından takip ediyoruz, arz ortaya çıktıktan sonra maliyetlere ve üreticiye göre Toprak Mahsulleri Ofisi müdahale edecek.''

Geçen sene buğday alımlarında üreticinin ve sanayicinin memnun kalacağı yeni bir uygulama başlattıklarını anımsatan Eker, buğdayın protein zenginliğinin tam tespit edilmesiyle alım yapıldığını ve böylece çok daha kaliteli bir depolama ve alım-satım politikasının mümkün olduğunu bildirdi.

Yağlı tohumla ilgili pirim ödemelerinin Mayıs ve Haziran aylarında yapıldığına işaret eden Eker, ''Üretici bundan önce de mağdur edilmedi, şimdi de mağdur edilmeyecek. Çiftçiye destekleme olarak sadece Mayıs ayı itibariyle 5 milyar lira ödendi. Yıl sonuna doğru toplam 7,5 milyarlık bir destek ödemesi yapacağımızı ifade etmek istiyorum'' şeklinde konuştu.

Şap hastalığı ile ilgili verilen bazı bilgilerin doğru olmadığına dikkati çeken Eker, Türkiye'deki bütün büyük baş hayvanların tamamının yılda iki defa aşılandığını anlattı.

ÇAYKUR'un yüzde 100 kapasitede çalıştığını belirten Eker, ÇAYKUR'un ilan ettiği yaş çay alımı için fiyatın 110 kuruş olduğunu, 112 kuruş da pirim ödendiğini söyledi.

Patatesle ilgili bir arz fazlası olduğuna işaret eden Eker, geçtiğimiz aylarda bir don problemi olduğunu, ortaya çıkan zararın sigorta kapsamında değerlendirilemediği için patates üreticisine dekar başına, tohumluk ihtiyacını karşılaması için 200 lira para ödemesinin hazırlığını yaptıkları bilgisini verdi.

Okullarda süt dağıtımının sürdüğünü dile getiren Eker, ''Okul sütü projesi başarıyla, siyasi engelleme çabalarına rağmen devam ediyor. Şikayetler de neredeyse kalmadı. Uygulama devam ediyor'' diye konuştu.

Eker, devlet kurumlarına atananların özel olarak bir bölgeden seçildiğine ilişkin iddiaların da gerçeği yansıtmadığını sözlerine ekledi.

Tasarının görüşmeleri sırasında Bakan'a soru sormak için söz alan BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Uludere olayının sorumlularının kimler olduğunu sorarak, ''Bunu hangi hayvan yaptı diye de sorabiliriz'' ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine MHP ve AK Parti milletvekilleri Kaplan'a tepki gösterdi. Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da Kaplan'ı uyardı. Bu sırada MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Katliam yapan PKK'dır'' dedi. Vural'ın bu sözleri AK Parti'li milletvekilleri tarafından da alkışlandı.

Vural, daha sonra söz alarak, Meclis Başkanvekili Yakut'un Kaplan'a yönelik uyarısının yerinde olduğunu kaydetti.

Vural ayrıca, bugün Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda Türkiye Kamu-Sen'e bağlı memurlara eylem bittikten sonra, gaz ve copla müdahale edildiğini belirterek, ''Toplu sözleşme coplu sözleşmeye dönüştü'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 2002'deki artışlardan örnekler vererek, yüksek maaş alana daha az; düşük maaş alana daha yüksek maaş artışını öngören sosyal politika anlayışını gündeme getirdiklerini ifade etti.

Elitaş, 2002'de TÜFE'nin yüzde 18,4, memur maaş artışının yüzde 24,8'ken, 2011'de TÜFE'nin yüzde 10,45, memur maaş artışının yüzde 18,3 olduğunu belirtti.

Yapılan görüşmelerin ardından tasarı Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı

Türkiye ile İran Arasında Esendere ve Sero Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanıma Açılmasının Onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanun, 22 Mart 2010'da Ramsar'da imzalanan Türkiye ile İran Arasında Esendere ve Sero Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanıma dair anlaşmayı onaylıyor.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının yasalaşmasının ardından, birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.