TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BİLİŞİM VE İNTERNET ARAŞTIRMA KOMİSYONU...


TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, Mutlu Çocuklar Derneği ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Temsilciliği yetkililerinin, internet kullanımının çocuklar, gençler ve aileler üzerindeki etkileri, ortaya çıkardığı problemler ve çözüm önerileri hakkındaki sunumunu dinlemek üzere Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar başkanlığında toplandı.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar başkanlığında toplandı.

Ünüvar "Bugün iki tane önemli kurum temsilcisini dinleyeceğiz. Biri, Mutlu Çocuklar Derneği, diğeri de Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu." dedi.

Komisyon'un hafta sonu programı hakkında bilgi veren Ünüvar, "On kadar şirketi ziyaret edeceğiz. GSM operatörleri, uluslararası şirketler, internet servis sağlayıcıları, Mobese merkezi, internet bağımlılığı merkezini ziyaret edeceğiz. İçerik sağlayıcılarla önemli bir toplantı yapacağız. Basın mensuplarıyla bir araya geleceğiz. 60 kadar kurum temsilcisi ve komisyon üyeleri ile konferans yapacağız. Vizyon arayışını, çocukları gençleri ve aileleri internetin risklerinden nasıl koruyabileceğimizi, hangi tedbirleri almamız gerektiğini değerlendireceğiz." diye konuştu.

Mutlu Çocuklar Derneği Proje Danışmanı Yrd.Doç.Dr.Mehmet Akif Ocak gerçekleştirdiği sunumda, 'internet nedir ve zararları nelerdir' konusu hakkında bilgi verdi.

İnternetin vakit kaybına neden olma, asosyal yaşama neden olma, kötü içeriklerin etkileri gibi etkileri olabileceğini söyleyen Ocak, internet bağımlılığının hastanelerde bile tedavi ediliyor olduğunu belirtti.

Ocak "Ülkemizde youtube, mynet, facebook ilk sıralarda gelen arama kelimeleri. Almanya'da trend farklı şekilde, e-bay alışveriş sitesi, wikipedia, telefon rehberi ve hava durumu öne çıkan kelimeler. Fransa ve İngiltere ise benzerlik gösteriyor. İngilizler haber almak için, Fransızlar bilgi almak için interneti kullanıyor." şeklinde konuştu.

Youtube'un yasaklanması ile benzeri sitelerin ortaya çıktığını söyleyen Ocak, "youtube yasaklandı da ne oldu vidivodo diye bir şey çıktı. Yasaklama da bir çözüm yolu değil." dedi.

Daha sonra, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye İletişim Sorumlusu Sema Hosta, internet kullanımının çocuklar, gençler ve aileler üzerindeki etkileri, ortaya çıkardığı problemler ve çözüm önerileri hakkındaki sunum yaptı.

Çocukları fırsatlar ve kendilerini risklerden nasıl koruyacakları konusunda eğitmek gerektiğini söyleyen Hosta, "Dijital yurttaşlık bir haktır. Kanun koyucular, gençlik ve dijital medya konularını fırsat ve riskleri de içererek kanıta dayalı biçimde tüm paydaşlarla, eğitimciler, kamu kuruluşları, ebeveynler, bakımla yükümlü olanlar, STK'lar, medya ve özel sektör ile değerlendirmelidirler. Politika yapıcılar gençlik ve dijital medya konularını ele alırken çatışan değerler ve yöntemler arası farklılıklar konusunda şeffaf olmaya hazırlıklı olmalıdır.'' diye konuştu.

(15.00)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.