TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MHP'Lİ YENİÇERİ'NİN BASIN TOPLANTISI…


MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Başbakanın yaptığı açıklamalar ve AK Parti İktidarı hükümetinin icraatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Başbakanın yaptığı açıklamalar ve AK Parti iktidarı hükümetinin icraatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başbakanın her yurt dışı ziyareti sırasında radikal bir çıkış yaptığını ya da yaptırdığını iddia eden Ankara Milletvekili Yeniçeri, başbakanın ülkenin gündemini yönlendirdiğini ileri sürdü.

MHP Ankara Milletvekili Yeniçeri, " Başbakan bu bağlamda İtalya seyahati sırasında "Başkanlık" sistemini dile getirmişti. Pakistan ziyareti sırasında ise "Süper Belediye Başkanlığı" sistemi gündeme sokuldu." dedi

Aylardır parlamenter sisteme göre Anayasa'nın nasıl olması gerektiği, Türkiye'nin her tarafından ilgili STK'na ve insanlara sorulduğunu anımsatan Yeniçeri, " Anayasa ile ilgili yazım çalışmaları başlatılacaktı ki Başbakan, Başkanlık sistemini tartışmaya açtı. Ardından da yarım adım geri atarak yarı başkanlık ta olabilir, anlamına gelen sözler etti. Şimdilerde de 29 ile yönelik olarak "süper başkanlık" sisteminin geleceği tartışmaları başlatıldı." dedi.

MHP Ankara Milletvekili Yeniçeri, sözlerine şöyle devam etti:

"Ayaküstü, hazırlıksız, özensiz ve alt yapısı olmayan projelerle Türkiye ne yapacağını şaşırmış insanlar ülkesi haline getirilmiş oldu. 2B olarak ifade edilen Orman Vasfını Kaybetmiş Araziler ile ilgili yasa, eğitimde dört artı dört artı dört adıyla yürürlüğe konulan yasa, Kentsel Dönüşüm Yasası, yabancıya toprak satışına ilişkin yasa çıkartıldı. Alelacele ve her yanı sorun ve soru işaretleriyle dolu olan bu yasalarla vatandaşlar ne yapacağını şaşırmış durumdalar.

Başbakan Erdoğan, kendisini kabile şefi, Türk milletini aşiret, Türkiye'yi de çadır devleti zannediyor. Bu ülkenin köklerini, geleneklerini, tarihini ve milliyetini görmezlikten geliyor. Bir yönetmelikle milli bayramları, bir yasayla askerliği, bir başka yasayla eğitimi, bir diğer yasayla ülke topraklarını yabancılara açmayı ve bir söyleme de anayasayı yeniden tanzim ettireceğini sanıyor. AK Parti iktidarı çıkardığı yönetmelikle adeta 19 Mayıs'ı anmak serbest ama 19 Mayıs'a giden yollar kapalı demiş oldu. Halk ise iş başa düştü diyerek 19 Mayıs'ı eskisinden çok daha fazla sahiplendi. Bu sevindirici bir gelişmedir. Başbakan o ülke senin, bu ülke benim diyerek gidip geliyor. Anlaşmalar imzalanıyor, görüntüler veriliyor, konuşmalar yapılıyor. Türkiye komşularla "sıfır sorun" adı altında komşularla ilişkilerde sıfırı tüketmiş bir ülke olarak ortaya çıkmış durumdadır. Suriye ile ilişkiler ise orta yerde öylesine durmaktadır.

Irak'ta ABD'nin eliyle kurduğu rejim Türkiye'yi düşman ülke olarak ilan etmiştir. Başbakan Maliki'nin adamları Basra'da Türk Bayrağını yakmıştır. Irak'ta "Türkiye Defol" sloganları atılmaktadır. İsrail'le olan ilişkiler ise giderek Türkiye'nin güneyden ve denizlerden bloke etmeye yönelmiştir. Önceki gün Anadolu Ajansı verdiği bir haber de İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi ile yapılan savunma anlaşması çerçevesinde 20 bin İsrailli asker Ada'ya yerleştirilecek. Akdeniz'de keşfedilen doğalgaz kaynaklarının işletilmesi, pazarlara ulaştırılması için yapılacak yatırımın maliyeti İsrail tarafından karşılanacak. Karşılığında Rum Yönetimi, İsrail'e kara ya da deniz üssü verilecek. Askerler, binlerce işçi ve onların aileleri birlikte değerlendirildiğinde binlerce İsrailli Ada'ya yerleşmiş olacak. Limasol adeta bir İsrail kentine dönüşecek.

İsrail tam anlamıyla "Türkiye'yi çevreleme"ye yönelik bir stratejiyi devreye soktu. Yunanistan'la, Bulgaristan'la, Macaristan ve Romanya ile askeri ortaklık anlaşmaları imzaladı. Bu ülkelerin hava sahasında uçuş, eğitim hakkı kazandı. Askeri teknoloji ortaklıklarına girişti. Bu ülkeleri "Türk tehlikesi"ne karşı uyardı. İsrailli yöneticiler gittikleri her başkentte "yeni Osmanlı tehdidi"ni işliyor. Türkiye'yi Batı'dan ve Güney'den çevrelemeye çalışıyor. Aynı şekilde İsrail, Gürcistan'ı da silah ve askeri yönden kendine bağlı hale getirmiş durumdadır. İsrail, Azerbaycan'la da derin askeri ortaklıklar ve silah anlaşmaları imzaladı. Türkiye'nin Kuzey Doğu'suna da İsrail yerleşiyor.

Cumhurbaşkanı Gül de ABD'de "NATO'ya olan sadakat" ve müttefiklerle olan dayanışmadan söz ediyor. Suriye'deki olaylara uluslararası toplumun "bir bütün olarak " etkili bir tepki" göstermediğine sitem ediyor. Bu yönde "Suriyeli insanlarla dayanışma zamanıdır ve gecikmeksizin bu yönde gerekli adımların atılması" için çağrısında bulunuyor.

Türkiye, kendi Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı Obama'dan Türkiye'ye Predatör satmasını rica ediyor. Obama, ihtiyacını anlıyorum ama kongre engeli var diyerek cevaplıyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Gül, Chicago Tribune Gazetesine verdiği demeçte, "Yeni anayasayla Ruhban okulu da açılacak" diyor. Böylece Yeni Anayasa'nın hangi ihtiyaçlar için yapılmaya çalışıldığı da anlaşılmış oluyor. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dünyaya nizam vermeye çalışırken, İsrail göz göre göre Türkiye dört tarafından bloke etmeye çalışıyor.

AK Parti'nin dünyanın sayılı ekonomisi olarak ilan ettiği Türkiye'de memura %3.5 zam teklif ediliyor. Zamlar %20 ile 30'lar, enflasyon 11'ler civarında dolaşırken zamların üçler civarında dolaşması AK Parti'nin çalışanına bakışını anlatıyor. Ekonomi çalışanlara yapılacak üç kuruşluk zammı kaldıracak durumda değilse de Başbakan bunu çıkıp açıklamalıdır. AK Parti, memurların tahammül edilemez hayat şartları nedeniyle grev yaptıklarının farkına varmalıdır. İktidar bilmelidir ki, memur bıçak kemiğe dayanmadan sokağa çıkmaz. Gözünü satış ve kâr bürümüş iktidarı memuruna karşı adil olmaya davet ediyorum. Milletin ekmeği ve emeğiyle uğraşan iktidarların geleceğinin olamayacağını hükümete bir kez daha hatırlatmak istiyor." (14:55)Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.