TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ KORUTÜRK'ÜN BASIN TOPLANTISI…


Osman Taney Korutürk: "Malatya Kürecik'te bulunan radar sistemi, NATO çerçevesinde değil, ABD ile yapılan ikili antlaşmayla kurulmuştur."

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Malatya Kürecik'te kurulan radar sistemi ile ilgili 28 Eylül 2011'de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na soru önergesi verdiğini belirten Korutürk, " Önergede radar üssü için NATO 'nun yetkili kurullarınca görev tanımı yapılıp yapılmadığını ve tesiste ABD ve Türkiye dışında NATO üyesi ülkelerden personel görevlendirilip görevlendirilmeyeceği sorularını sordum. Dışişleri Bakanı'ndan gelen cevapta 'sistemin NATO'ya tahsisli olduğu' bilgisine yer verildi" diye konuştu.

Sistemin NATO'ya tahsisli olması durumunda NATO envanterinde yer alması gerektiğini belirten Korutürk şunları söyledi: "Ahmet Davutoğlu'nun önerge cevabında 'NATO'ya tahsislidir' denilen yer için ABD Başkanı Obama, 21 Mayıs 2012'de NATO'ya devredilmesi talimatını veriyor. Türkiye'deki ABD radarının operasyonel kontrolünün NATO'ya devredilmesi talimatının Obama tarafından verildiği bilgisi, Beyaz Saray'ın resmi sitesinde de yer alıyor. Malatya Kürecik'te bulunan radar sistemi NATO çerçevesinde değil, ABD ile yapılan ikili antlaşmayla kurulmuştur."

"Hükümet millete de, Meclis'e de doğru bilgi vermiyor" diyen Korutürk, "Radar sistemi, ABD Türkiye arasında ikili ortak tesis veya ABD'ye tahsisli askeri üs görevi göreceğinden yapılan mutabakat Anayasa'nın 92. Maddesi gereğince TBMM'nin iradesine tabi olmalıdır. Ancak tesis, NATO kapsamında gösterilmek suretiyle Anayasa'nın hükmü ihlal edilmiştir" şeklinde konmuştu.

Milletvekillerinin tesisi ziyaret taleplerinin engellendiğini öne süren Korutürk, "Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tesisi ziyaret etmek için defalarca girişimde bulunmuş, ancak izin verilmemiştir" dedi.

Uludere olayıyla ilgili, "Hava bombardımanı yetkisi, hükümete aittir. Askere devretmesi sorumluluğunu ortadan kaldırmaz" diyen Osman Korutürk şunları söyledi: "Vur emrini ancak sivil otorite verir. Bu olay sınır ötesidir. Hava bombardımanı yetkisi de hükümetindir. Teröristin o anda hangi faaliyet içinde olduğu da önemlidir. Tercih edilecek yol takibe almak mı, öldürmek mi olmalıdır? Bunun üzerinde de düşünülmesi gerekir."

Başbakan'ın Uludere ile ilgili "benim sonradan haberim oldu" sözlerini de değerlendiren Korutürk, "Böyle bir şey olabilir mi? Başbakan'ın pozisyonunda olan bir insanın bu sözlerini anlamlı görmüyorum. Tazminat diyor. İnsan hayatı kaç paradır? İnsan hayatı parayla ölçülebilir mi?" diye konuştu. (14:30)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.