TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARI ARAŞTIRMA KOMİSYONU...


Üstün yetenekli çocukların keşfi eğitimleriyle ilgili sorunların tespiti ve Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayacak etkin istihdamların sağlanması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara başkanlığında toplandı.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Prof. Dr. Erol Erdinç, ''üstün yetenekli çocuk'' kavramına karşı olduğunu belirterek, ''Türkiye'de sanat alanında üstün yetenekli olarak nitelendirilen çocuklar yurtdışında sıradan kalıyor, bunun adının değiştirilip yetenekli çocuklar olması gerekiyor'' dedi.

Üstün yetenekli çocukların keşfi eğitimleriyle ilgili sorunların tespiti ve Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayacak etkin istihdamların sağlanması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Prof. Dr. Erdinç, sanat alanında üstün yetenekli çocuklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

''Üstün yetenekli çocuk'' kavramının Türkiye'de üretilmiş bir kavram olduğunu belirten Erdinç, Türkiye'de sanat alanında üstün yetenekli olarak nitelendirilen çocukların yurtdışında sıradan kaldığını savundu.

Sadece Çin'de 5 milyon üstün yetenekli piyanist olduğuna dikkati çeken Erdinç, yurtdışındaki sanat alanındaki yarışmalarda Çin, Kore, Japonya gibi ülkelerden katılan çocukların başarılı olduğunu söyledi.

Yurtdışındaki üstün yetenekli çocukların, eğitimlerinin tamamlanmasının ardından çoğunluklara kendi ülkelerindeki okullarda eğitim verdiklerini anlatan Erdinç, Türkiye'de ise yurtdışına eğitim için gönderilen ve devletin masraf yaptığı üstün yetenekli çocukların, ülkeye döndüğünde eğitime katkı sağlamadığını ve bundan da Türkiye'nin büyük zarar gördüğünü ifade etti. Erdinç, şunları söyledi:

''Bu çocuklara burs verip yetiştirmek istiyorsak, 'ben harika çocuğum' havalarında oralara (yurtdışına) gitmeyecek, yurtdışından gelince Türkiye'de hizmet yapma şartı koymamız lazım. Üstün yetenekli diyerek çocukları bu havaya sokmamak gerekiyor. Dışarıda gidip sıradan biri olacaksa bunun adının değiştirilip yetenekli çocuklar olması gerekiyor. Onların üstüne bu siniyor, sonra pijamayla evde oturuyorlar. Bu yurda hizmet etmeleri gerekiyor.

Üstün yetenekli çocuk kavramına karşı çıkıyorum, yetenekli çocuklar derseniz yetenekli çocukları buluruz. Türkiye'de bir Türk gibi geliştirelim ama eğitim sistemimizi kuvvetlendirelim diyoruz''

Konservatuvarlarda artık yabancı hocaların eğitim vermemesini de eleştiren Erdinç, konservatuvarlardaki sorunları çözmek amacıyla YÖK ile çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

Erdinç, yetenekli çocukların da sadece Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunmadığını, tüm Türkiye kapsamında bu taramanın yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel de üstün yetenekli bazı çocuklarda bu sıfatın egolarını fazlasıyla şişirdiklerini ve yurtdışına eğitime gittikten sonra Türkiye'ye geri dönme isteklerinin olmadığını tespit ettiklerini belirterek, bu çocuklara ''benim ülkem'' vizyonunun verilmesi gerektiğini ifade etti.

(14.00)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.