TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM DARBE VE MUHTIRALARI ARAŞTIRMA ALT KOMİSYONU BAŞKANI YAVİLİOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI...


TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan 1960 darbesine ilişkin Alt Komisyon Başkanı Cengiz Yavilioğlu, 1960 darbesini incelemenin, aslında daha sonraki darbe ve müdahalelerin nasıl oluştuğunu da öğrenmek anlamına geldiğini söyledi.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan 1960 darbesine ilişkin Alt Komisyon Başkanı Cengiz Yavilioğlu, 1960 darbesini incelemenin, aslında daha sonraki darbe ve müdahalelerin nasıl oluştuğunu da öğrenmek anlamına geldiğini söyledi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yavilioğlu, 1960 darbesi ile ilgili dinlenecek çok fazla kişinin kalmadığını belirtti. Daha çok arşivler üzerinden çalışma yapacaklarını kaydeden Yavilioğlu, ''1960 darbesinde önemli şahsiyetler itibariyle Ahmet Er başta olmak üzere üç kişi var. Onlar dinlenebilir. Bunun dışında çalışmalarımız evrak üzerinde olacak'' dedi.

1960 darbesinin, darbe konusunda ana mihenk taşını oluşturduğunu anlatan Yavilioğlu, bundan sonra, darbelerin sürekliliğinin söz konusu olduğunu ifade etti. Bunun daha çok kurumsallaşma, Anayasa, yasa çalışmaları, TSK İç Hizmet Kanunu üzerinden olduğunu belirten Yavilioğlu, ''1960 darbesini incelemek aslında daha sonraki darbelerin nasıllığını da öğrenmek demektir. Örneğin, 60 darbesi sonrasında HSYK kuruldu, senato kuruldu, MGK oluşturuldu. Bunların hepsi 1960 darbesi sonrası süreci anlatan kurum ve kuruluşlar. Bunlar, sivil alanın aleyhine gelişen kurum ve kuruluşlar. Siyaset alanını daraltmıştır. Bu dönemden sonra militarist ruh daha çok gündeme oturmuş oldu'' diye konuştu.

12 Eylül darbesine ilişkin Alt Komisyon Başkanı Naci Bostancı da darbenin nedenlerini, bu atmosferi ortaya çıkaran unsurları, uluslararası boyutunu araştırdıklarını söyledi.

Komisyonun, o dönemde ileri gelen kişilerle görüşeceğini belirten Bostancı, bu çerçevede Süleyman Demirel, Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, Rahşan Ecevit, Deniz Baykal, bazı büyük mahkemelerin başkanlarını, sivil toplum kuruluşlarının bakanlarını, gençlik hareketlerinin lideri konumunda olan kişileri, dönemin akademisyenlerini, dinleyebileceklerini kaydetti. Naci Bostancı, belli sayıda kişi dinleyeceklerini, bunun 50 ile sınırlanmasını planladıklarını dile getirdi.

28 Şubat süreci ve ''27 Nisan e-bildirisi''ne ilişkin Alt Komisyon Başkanı Yaşar Karayel de araştırmalarına 1991 yılında yapılan genel seçimlerden itibaren başlayacaklarını söyledi. Karayel, söz konusu dönem içinde tüm siyasi, ekonomik, sosyal, idari, askeri ve finans sektörü ile ilgili olarak Türkiye'de olup bitenleri ele alacaklarını kaydetti. Yaşar Karayel, Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve dönemin bakanları da dahil olmak üzere Türkiye'nin o dönemine damga vuran kişilerden bilgi almayı planladıklarını ifade etti.

Bu arada, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu toplantısına başladı. Toplantı, görüntü alınmasının ardından basına kaplı devam etti.

(13.56)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.