TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU…


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile alt Komisyon rapor ve metni görüşüldü. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bazı komisyon üyelerinin memur maaşlarına ilişkin değerlendirmelerine yönelik olarak "memurlara son on yılda refah payının fazlasıyla verildiğini" ifade etti. Şimşek, "Ortalama memur maaşlarında 2002'den bu yana 2011 sonu itibarıyla yüzde 228'lik bir artış oldu" şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, enflasyonun 2011 yılında öngörülenden yüksek çıktığını belirterek 2012 başından itibaren yüzde 2,7'lik enflasyon farkının hemen yansıtıldığını ifade etti. Yılın ilk yarısında enflasyonun yüzde 3,5'u geçmeyeceği şeklinde tahminler yapıldığını hatırlatan Şimşek, geçerse farkın yine yansıtılacağını belirtti ve "sonuç itibarıyla memurumuzun hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmesi söz konusu değildir" dedi.

Bütçe içerisinde personel giderlerinin 22 milyar liradan 100 milyara çıktığını, beş katlık bir artış olduğunu ve bütçe içindeki payın da yüzde 18'den yüzde 28'e çıktığını belirten Şimşek, "2012'de verilecek ilave artışlarla birlikte bu payın yüzde 30'a ulaşma ihtimali oldukça yüksek" diye konuştu.

Bakan Şimşek "Yatırımlara bu sene için ödenek bazında öngörülen miktar 32 milyar lira civarı. Memurumuza ve kamunun çok sınırlı işçisine verdiğimiz para personel gideri 100 milyar lira. Bir de emeklilerimize SGK'nın yaptığı ödemeler var. Bu sene SGK'ya yaptığımız katkı 70 milyar lira. SGK'nın emeklilere ödeyeceği maaş 105 milyar lira. Yani aslında emeklilere, memurlara, işçilere bütçeden doğrudan ve dolaylı olarak SGK üzerinden bizim yaptığımız katkılarla yapılan ödeme 205 milyar lira" dedi.

Bakan Şimşek, vergilerin artırılmasına yönelik eleştiriler için, birçok maktu vergiyi artıramadıklarını anlatarak, 2009 sonundan bu yana maktu verginin en çok alındığı akaryakıt ürünlerine 1 kuruşluk zam yapılamadığını ve çok ciddi bir vergi kaybının söz konusu olduğunu söyledi.


Tütün ürünleri, alkollü içkilerden alınacak maktu vergilerin güncellenmesine ilişkin olarak da Şimşek, ''Bizim bütün vergileri otomatik olarak güncellediğimiz, yeniden değerlendirme oranında artırma hususu keşke doğru olsaydı. Çünkü en azından o çerçevede, bütçe dengelerini daha rahat şekilde götürebilirdik'' dedi.


Bakan Şimşek, yapılan doğalgaz ve elektrik zamlarının sık sık gündeme getirildiğine işaret ederek, bugün ortalama memur maaşı ile 6364 kilovat saatlik elektrik tüketibildiğini, 2002'de ise bu rakamın 3595 kilovat saat olduğunu söyledi. Şimşek, tüketilebilecek kilovat saat bazında elektrik ve ortalama memur maaşının neredeyse iki kata kadar arttığını ifade etti.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.