TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ERDOĞDU'NUN BASIN TOPLANTISI...


CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, TkMM Koordinatörü Oya Özden ile birlikte, Türkiye küçük Millet Meclisleri'nin Mayıs 2012 Ortak Payda Raporu hakkında parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, TkMM Koordinatörü Oya Özden ile birlikte, Türkiye küçük Millet Meclisleri'nin Mayıs 2012 Ortak Payda Raporu hakkında parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğdu "Cumhuriyet Halk Partisi olarak; farklı konularda geniş halk kesimlerinin düşüncelerini öğrenmek ve seslerini bu kürsü aracılığı ile duyurabilmek amacıyla sivil toplum girişimlerinin ev sahipliğinde düzenlenen panel ve çalıştaylara katılarak bu tür girişimlere destek vermeye özen gösteriyoruz." diye konuştu.

Söz konusu sivil toplum girişimlerinden birinin de Türkiye küçük Millet Meclisleri olduğunu söyleyen Erdoğdu, "Türkiye küçük Millet Meclisleri; kentlerde oluşturulan, sivil toplum ve meslek örgütleri temsilcilerinin ayda bir kez bir araya gelerek Türkiye'nin genel, kentlerinin ise yerel sorunlarını milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla birlikte konuştukları diyalog gruplarının ortak adı. Usul gereği her ay yapılan toplantılarda ortaya atılan görüşlerden bir Ortak Payda Raporu oluşturuluyor ve bulgular bir milletvekilinin ev sahipliğinde buradan, kürsüden açıklanıyor. Raporda geçen görüşler ise sadece görüş sahiplerini bağlıyor." dedi.

Türkiye küçük Millet Meclisleri'nin, Mayıs ayında 15 ilde toplandığını belirten Erdoğdu, Mayıs ayının genel konusunun "12 Eylül, 28 Şubat… ve diğerleri" olduğunu ifade etti.

6 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına kendisinin katıldığını belirten Erdoğdu, toplantıda Türkiye'nin darbelerle yüzleşip yüzleşmediği sorusunun yanı sıra şehir tiyatroları konusunun da tartışıldığını söyledi.

CHP Milletvekili Erdoğdu, "Darbeler" konusunda yapılan tartışmalarda varılan üç ortak paydanın; askeri darbenin iyisinin olmadığı, darbelerin Türkiye'nin ilerlemesine engel teşkil ettiği ve darbecilerin yargılanması gerektiği düşünceleri olduğunu vurguladı.

Erdoğdu "Ortak Payda Raporu'nda yer alan bulguların demokratik yaşamımıza katkıda bulunmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

(13.45)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.