TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ ERDEMİR'İN BASIN TOPLANTISI…


CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, "Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü" nedeniyle CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, "Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü" nedeniyle CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Yale Üniversitesi tarafından yayınlanan Çevre Performansı Endeksi 2012 sonuçlarına göre Türkiye'nin, çevre performansı sıralamasında 132 ülke arasında 109. sırada "zayıf performans" gösteren ülkeler grubunun en alt sırasında yer aldığını belirterek " ülkemiz aynı endeksin Biyolojik Çeşitlilik ve Yaşam Alanları sıralamasındaysa 121. sıradadır. Bir başka deyişle, Türkiye dünyada biyolojik çeşitliliğe yönelik en büyük tehdidin olduğu 12 ülkeden biridir." dedi

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, sözlerine şöyle devam etti:

" Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü 22 Mayıs günü dünyanın dört bir yanında kutlandı. Bu yıl Türkiye'de " Yeryüzünün Yaşam Hazinesi" sloganıyla yürütülen kutlamalar ne yazık ki buruk geçiyor. Bu burukluğun sebebi ise Türkiye'de Doğa'ya ve insana duyarsız uygulamaların yarattığı büyük tahribat.

Yale Üniversitesi tarafından yayınlanan Çevre Performansı Endeksi 2012 sonuçlarına göre Türkiye, çevre performansı sıralamasında 132 ülke arasında 109. sırada "zayıf performans" gösteren ülkeler grubunun en alt sırasında yer almaktadır.

Ülkemiz aynı endeksin Biyolojik Çeşitlilik ve Yaşam Alanları sıralamasındaysa 121. sıradadır. Bir başka deyişle, Türkiye dünyada biyolojik çeşitliliğe yönelik en büyük tehdidin olduğu 12 ülkeden biridir.

Türkiye'de çevre tahribatının yarattığı tehlikeler ne kadar büyükse, yetişmiş insan kaynağımızın sunduğu olanaklar da bir o kadar büyüktür; yeter ki yararlanmayı bilelim. Bugün ülkemizin yüz akı bilim insanlarından biriyle, Harvard Üniversitesi'nden lisans ve Stanford Üniversitesi'nden doktora derecesini almış Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ile birlikteyiz.

Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde kuş bilimci, tropik biyolog ve ekolog olarak görev yapan Çağan Şekercioğlu Angola'dan Uganda'ya, Alaska'dan Kosta Rika'ya ve Türkiye'den Etiyopya'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada çok önemli çalışmalara imza atmış bir araştırmacı.

National Geographic dergisi tarafından 2011 yılının yükselen kaşifi seçilmiş dünyaca ünlü bir isim. 36 yaşında dünyada en çok bilimsel atıf yapılan çevrebilimcilerden biri olmayı başarmış bir kişi. Gelin bugün hep birlikte bu genç bilim insanına kulak verelim. Doğanın bize atalarımızdan miras kalmadığını, doğayı çocuklarımızdan ödünç almadığımızı bir kez daha anımsatsın bizlere…"

Doç. Dr Çağan Şekercioğlu, ise dünyada çoğunluğu 3 biyoçeşitlilik sıcak noktasıyla kaplı olan tek ülke olan güzel ve doğa zengini ülkemizin, çevre performansında sonlardaki konumunu hak etmediğini söyledi. Türkiye'nin doğasını koruma ve vatandaşının ve özellikle de yöneticilerin görevi ve bir numaralı önceliği olması gerektiğini ifade eden Şekercioğlu, "dileğimiz, liderlerimizin Türkiye'nin zengin doğasını korumada ve çevre sağlığını medeni ülkelerin seviyesine getirmede gereken ciddi adımları atmalarıdır." dedi

Doç. Dr Çağan Şekercioğlu, sözlerinde şunları kaydetti:

"Bu konuda ümit veren gelişme, 2008 yılında önerdiğim ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın hayata geçirmeye karar verdiği, 81 km uzunluğunda, 23,533 hektar büyüklüğünde ve dört ili kapsayan Türkiye'nin ilk Yaban Hayatı Koridoru ağaçlandırma projesidir.

Kars, Ardahan, Erzurum ve Artvin'i geçecek olan koridor, Sarıkamış Ormanları - Allahuekber Dağları Milli Parkı'nı bölgedeki diğer ormanlara ve milli parklara bağlayarak, Sarıkamışı'ın izolasyonuna son verecektir.

Bu projeyi benimseyen, destekleyen ve ağaçlandırılmasını gerçekleştirecek olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve ilgili genel müdürlükler, Türkiye'de doğa koruma için çok önemli bir ilke imza atmış olacaklardır. 23,533 hektarı kapsayan Türkiye'nin ilk yaban hayatı koridoru, 22,980 hektarlık Sarıkamış Ormanları - Allahuekber Dağları Milli Parkı'ndan daha büyük bir alanın da korunmasını sağlayacaktır.

Alanın yaklaşık üçte ikisi halihazırda orman olduğundan, sadece üçte biri ağaçlandırılarak, Kars'tan Gürcistan sınırına kadar 81 km boyunca uzanan bir orman koridoru oluşturulacak ve bölgedeki yaban hayatının Karadeniz, Kaçkarlar ve aşağı Kafkasların geniş ormanlarına ulaşabilmesi sağlanacaktır."

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise ormanlarımızı ve çevremizi korumamız gerektiğini belirterek çevrenin ve ormanların insan sağlığı için ne derece önemli unsurlar olduğuna dikkat çekti. Onur," çevre bir şehircilik projesi değildir. Çevre bir insan hakları projesidir ve insan sağlığı için çevremizi, ormanlarımız korumamız gerekiyor." dedi (12:18)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.