TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP ARDAHAN MİLLETVEKİLİ ENSAR ÖĞÜT'ÜN BASIN TOPLANTISI…


Ensar Öğüt, "Türkiye dışarıdan tarım ürünleri almak için 100 milyar dolara yakın harcama yapmış. Bu 100 milyarın 25 dolarını bizim kendi köylümüze, çiftçimize versek sütümüz de yeter, etimiz de yeter, hayvancılığımız da gelişir"

23 Mayıs 2012 Çarşamba

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt parlamentoda Türkiye'de süt dağıtımı ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

On yıldan beri süt tüketiminin sağlanması, hayvancılığın gelişmesi için proje ürettiklerini belirten Ensar Öğüt, "CHP 2011 seçim bildirgesinin 65. sayfasında çocuklara okullarda süt verilmesini programına koymuş olmasına rağmen AKP bunu kendi projesiymiş gibi vatandaşlara ben süt veriyorum dedi. Hâlbuki bu proje bizim projemizdir, CHP'nin projesidir" şeklinde konuştu.

10 Şubat 2011 tarihli bazı gazete haberlerinde CHP'nin süt kampanyası başlattığına dair haberleri basına gösteren Öğüt, 11 Temmuz 2011 tarihinde ilköğretim çocuklarına süt verilmesi için bir kanun teklifi verdiğini belirtti. Öğüt, "Bu kanun teklifim resmi TBMM sitesinde var ve 45 gün görüşülmediği için İç Tüzük 37. Maddeye göre Genel Kurul'a getirilmiş. Genel Kurul'da görüşmeye açmışız ve oylama yapılmış. Burada 28 Şubat 2011 tarihinde benim vermiş olduğum kanun teklifi AKP oylarıyla reddedilmiş. Şimdi AKP sahip çıkıyor" dedi.

CHP olarak süt kampanyasını desteklediklerini ancak eksik bulduklarını ifade eden Ensar Öğüt, "Bakanlık çok iyi organizasyon yaparak sağlıklı bir sütün dağıtılmasını sağlamalıdır. Bizim bir önerimiz daha vardı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan Mehmetçiklerimize, polis teşkilatında görev yapan polislerimize de süt verilmesini istiyoruz. Ayrıca bundan sonra kahvelerde sütlü çay ikram edilmesini, sütlü kahve ikram edilmesini istiyoruz. Süt tüketimi olursa o zaman herkes inek saklar, inek saklandığı zaman buzağı doğurur, hayvancılık gelişir. Dışarıdan gelen ithal et bizim köylümüzü bitirmiş, köylü zarar ediyor. Türkiye dışarıdan tarım ürünleri almak için 100 milyar dolara yakın harcama yapmış. Bu 100 milyarın 25 dolarını bizim kendi köylümüze, çiftçimize versek sütümüz de yeter, etimiz de yeter, hayvancılığımız da gelişir" şeklinde konuştu.

Daha sonra basına sütlü çay ikram eden Ensar Öğüt, sütlü çayın İngilizlerden önce Osmanlı zamanında, Anadolu'da içildiğini belirtti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.