TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAYINDIRLIK, İMAR, ULAŞTIRMA VE TURİZM KOMİSYONU...


TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, İzmir 2020 EXPO Alanı Hakkındaki Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, İzmir 2020 EXPO Alanı Hakkındaki Kanun Tasarısı'nı görüşmek üzere toplandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tasarı hakkında bilgi verdi. Günay, "150 yıldan beri düzenlenen EXPO, büyük bir uluslararası etkinlik. Zaman içinde hangi ülkede ve hangi şehirde düzenlenmişse oraya katkıları olan bir etkinlik." diye konuştu.

2015 EXPO için İzmir'in aday gösterildiğini, ancak oylamada İzmir'in kaybettiğini söyleyen Günay, " Bu dönem İzmir'in adaylığı üzerinde ittifak yaptık. Seçimlerden önce İzmir'in adaylığını kamuoyuna açıkladık. Ana tema sağlık… İzmir'in termal potansiyeli, tarihsel özellikleri ve coğrafi konumu gibi özellikleri EXPO'yu kazanmak konusunda bir fırsat çıkarıyor. Gelecek yılın Kasım ayında Paris'te yapılacak bir oylamada sonuç belli olacak." dedi.

EXPO Genel Sekreteri'nin Türkiye'ye geldiğini söyleyen Günay, hangi arazinin daha uygun olacağının düşünüldüğü ve nasıl bir planlama yapılmasının düşünüldüğü hakkında bilgi aldığını belirtti.

Günay, Meclise bir tasarı sunduklarını açıkladığını ve bu yasanın hızlarını artıracağını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Özel İdaresi ve etkili diğer kurumların İnciraltı alanı konusunda görüş birliği içinde olduklarını söyleyen Günay, burada 463 hektarlık bir alan olduğunu söyledi.

EXPO'da esas olarak kalıcı olmayan yapıların yapılacağını söyleyen Günay, yüzde 5'i geçmemek üzere simgesel bazı yapılar yapılacağını söyledi. Eiffel Kule' sinin EXPO için yapılmış bir anıt olduğunu söyleyen Günay, artık bu yapının şehrin simgesi haline geldiğini ifade etti.

Günay "Geçen dönem Milano'yla yarışmıştık. On küsur oy farkıyla kazanmışlardı. Milano'da hala yer planlamasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Bu yüzden EXPO Genel Sekreterliği arazi işlerinin çözüme bağlanmış olmasını önemsiyor. " dedi.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, İzmir 2020 EXPO Alanı Hakkındaki Kanun Tasarısı'nı kabul etti.
(11.26)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.