TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM DARBE VE MUHTIRALARI ARAŞTIRMA KOMİSYONU…


TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nda 28 Şubat'a ilişkin alt komisyona 27 Nisan e-bildirisi de eklendi.

15 Mayıs 2012 Salı 18:40

Basına kapalı gerçekleşen komisyon toplantısının ardından TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin açıklamalarda bulundu.

Şahin, bir önceki toplantıda komisyon bünyesinde 1960 darbesi ve 1971 muhtırası ile 1980 darbesi ve 28 Şubat'a ilişkin 3 ayrı alt komisyon oluşturduklarını bildirdi.

CHP'li milletvekillerinin, ''27 Nisan e-bildirisi''nin komisyon gündemine alınmadığına ilişkin açıklamalar yaptığını, ancak bunun doğru olmadığını belirten Şahin, ''Söz konusu muhtıra zaten 28 Şubat'a ilişkin alt komisyonda ele alınacaktı. Biz bunu toplantıda da daha önce gündeme getirmiştik. Ancak onlar, bu konunun ele alınmayacağı gibi bir izlenim sundular. Biz de bu tartışmayı sonlandırmak için 28 Şubat'a ilişkin alt komisyona 27 Nisan e-bildirisini de ekledik'' diye konuştu.

Toplantıda ayrıca, alt komisyonların çalışmalarının esas ve usullerini belirlediklerini kaydeden Şahin, buna göre konuların siyasi, ekonomik, hukuki sosyal, psikolojik, tarihi, kültürel ve medya açısından ele alınacağını söyledi. Şahin, darbe ve muhtıraların iç ve dış etkiler çerçevesinde de irdeleneceğini ifade etti.

Şahin ayrıca, 28 Şubat'a ilişkin alt komisyonun toplandığını ve AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel'in alt komisyon başkanlığına seçildiğini söyledi.

CHP İstanbul milletvekili Umut Oran, Komisyon Başkanı Nimet Baş'a başvuruda bulunarak, 'Balyoz Planı'' davasına ilişkin sürecin de komisyonda incelenmesini talep etti. (18:40)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.