TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BİLİŞİM VE İNTERNET ARAŞTIRMA KOMİSYONU...


TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar başkanlığında toplandı. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren sunum yaptı.

15 Mayıs 2012 Salı 17:24

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar başkanlığında toplandı. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren sunum yaptı.

İnternet Kurulu Başkanı Özeren, internetin gelişmesi için yapılabilecekler hakkında bilgi verdi.

Sektörün ve Sivil Toplum Kuruluşlarının görüşlerinin aktarılmasının önemli olduğunu belirten Özeren, Kurulun bugüne kadar birçok çalışma gerçekleştirdiğini ifade etti.

Özeren "İnternet Kurulu olarak üç senedir Bilgi Teknoloji İletişim Kurumu ve Telekomünikasyon Başkanlığı ile güvenli internet günü düzenliyoruz. Bu, kamu yararına farkındalık oluşturmak amacıyla şubat ayı içinde organize edilen bir gün." diye konuştu.

İnternetin bilgi toplumu için önemli bir araç olduğunu unutmamak gerektiğini söyleyen Özeren, çocukları zararlı içeriklerden korumak gerektiğini vurguladı.

Özeren, güvenli internet hakkında da bilgi verdi.

Yapılan araştırmaların, çocukların ve gençlerin internet kullanımında istenmeyen içeriklere maruz kaldığını ve bu durumla başa çıkmakta zorlandıklarının tespit edildiğini belirten Özeren, şöyle konuştu:

'Ebeveynlerin güvenli internet kullanımı konusunda yeterince bilinçli ve donanımlı olmadıkları tespit edilmiştir. Ebeveynlerin bilinç ve bilgi seviyesi, Avrupa standartlarının çok altındadır. Dünyada özellikle Avrupa'da çocukları, gençleri ve ebeveynleri internet güvenliğiyle ilgili bilgilendiren ve destekleyen çağrı merkezi temelli servisler bulunmaktadır. İnternet Kurulu, bu önemli misyonu yerine getirmek amacıyla 'Güvenli İnternet Danışmanlık ve Destek Hattı' projesini uygulamaya geçirmeyi planlıyor. Danışma ve Destek hattında pedagojik eğitim almış teknoloji sertifikalı çağrı merkezi personeli ile danışmanlık hizmetleri verilecektir.''

Özeren, internetin gelişmesinden dolayı cihaz üreticilerinin de daha çok cihaz sattıklarına dikkati çekerek, özellikle bazı cep telefonu üreticilerinin Türkiye'de 3-4 kişilik personelle milyarlık işlemler yaptıklarını vurguladı.

Bu şirketlerin, 10-15 senedir faaliyet göstermelerine rağmen Türkiye'ye hiçbir katkısı olmadığını ifade eden Özeren, ''Bu şirketlerden en azından interneti geliştirme fonu adı altında bir kesintiyle bir fon oluşturulabilir. Bu fon da internetin gelişmesi için kullanılabilir.''

(17.24)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.