TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin tasarının 17. maddesi üzerinde AK Parti önerge verdi.

15 Mayıs 2012 Salı 17:00

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. Akşener, gündeme geçmeden önce 3 milletvekiline gündem dışı söz verdi.

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu ile AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla gündem dışı söz alarak eczacıların gününü kutladılar ve sorunlarını dile getirdiler.

Gündem dışı söz alan MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu da polislerin çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

İbadet yerlerinin düzenlenmesi hakkındaki kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önergesiyle ilgili söz alan teklif sahibi CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, teklifin, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması için verildiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz'ün İbadet Yerlerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Teklifinin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önergesi, Meclis Genel Kurulu'nda oylanarak reddedildi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haziran 2011 itibariyle, merkezi yönetim kapsamındaki idarelerde 86 bin 479 taşıt, 236 bin 811 lojman bulunduğunu belirterek, ''2012'de taşıt alımlarına 1.3 milyar TL, lojman bakım ve onarımlarına ise 129 milyon lira ödenek ayrılmıştır'' dedi.

Maliye Bakanı Şimşek, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Şimşek, Türk Şeker A.Ş'nin, pancar üretimini teşvik etmek, verim ve kaliteyi artırmak amacıyla üreticilere verilen pancar tohumunun bedelinin yarısıyla, fabrikaya getirilen pancar için nakliye ücretini karşıladığını belirtti.

THY'nin, kamunun payı yüzde 49 olan bir kuruluş olduğunu anımsatan Şimşek, THY'nin iç uçuşlarında gazete dağıtılmadığını, dış hat uçuşlarında ise geniş bir gazete yelpazesine yer verildiğini kaydetti. Şimşek, uçak içine ve İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki stantlara 23 çeşit Türkçe gazete satın alındığını ifade ederek, yolcuların en çok Hürriyet, Sabah, Habertürk gazetelerini tercih ettiğini, Ortadoğu Gazetesi'nin de sunulan gazeteler arasında yer aldığını bildirdi.

Şimşek, Simav depreminde 3, 23 Ekim Van depreminde 604, 9 Kasım'daki depremde ise 40 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 2 bin 875 kişinin de yaralandığını söyleyerek, kanunda öngörülen şartları yerine getiren hak sahiplerine malullük ve ölüm aylığı bağlandığını anlattı.

Haziran 2011 itibariyle, merkezi yönetim kapsamındaki idarelerde 86 bin 479 taşıt, 236 bin 811 lojman bulunduğunu kaydeden Şimşek, ''2012 yılında taşıt alımlarına 1.3 milyar TL, lojman bakım ve onarımlarına ise 129 milyon lira ödenek ayrılmıştır. Bu idareler, 2012 bütçesinden toplam 6 bin 476 taşıt alacaklardır. Taşıt alımları daha çok güvenlik ve sağlık hizmetlerine yöneliktir. Lojman alımları ise güvenlik ve terör sorunlarının yaşandığı bölgelerdedir'' dedi.

Bakan Şimşek, evde kullanılan elektrikten yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 5 elektrik tüketim vergisi ve yüzde 18 KDV alındığını ifade ederek, ''100 liralık elektrik tüketim bedeline, 25.45 lira vergi eklenmektedir. Su bedeli ve atıksu bedeli üzerinden yüzde 8, şube yolu ücreti üzerinden yüzde 18 KDV tahsil edilmekte, metreküp başına büyükşehirlerde 23 kuruş, diğer yerlerde 18 kuruş çevre temizlik vergisi alınmaktadır. Ankara için toplam fatura bedelinin yüzde 14.2'si vergidir'' diye konuştu.

Türkiye'de vergi yükünün çok yüksek olduğu kanaatinin rakamlarla desteklenmediğini belirten Şimşek, Türkiye'nin 2010 yılı için OECD ülkeleri arasında Meksika, Şili, ABD, Kore ve Avustralya'dan sonra en düşük vergi yüküne sahip ülke olduğunu bildirdi. Şimşek, vergi geliri OECD ülkelerinde ortalama yüzde 33 iken, Danimarka'nın yüzde 48.2 oranıyla ilk sırada, Türkiye'nin ise yüzde 26'lık vergi yükü ile 37 ülke arasında 29. sırada yer aldığını kaydetti. Şimşek, ''Yani Türkiye'de vergi yükü yüksek değil, en düşükler arasındadır'' dedi.

Mehmet Şimşek, 4 çocuklu bir asgari ücretliden sıfır vergi alındığını söyledi.

OECD ülkeleri arasında istihdam üzerindeki vergi yükünde 2002'de birinci olan Türkiye'nin şimdi 9. sıraya gerilediğini belirten Şimşek, bu dönemde bir çok diğer vergide de indirime gittiklerini, yakın dönemde herhangi bir vergi indirimi düşünmediklerini anlattı.

Şimşek, 2002'den bugüne kadar ortalama memur maaş artışının yüzde 228 civarında olduğunu ifade ederek, aynı dönemde enflasyonun ise yüzde 132 arttığını söyledi. Bir çok ekilen ürün ile hayvan yemi ve gübrede destekleme yapıldığını anlatan Şimşek, 2003-2011 döneminde 3.5 milyar TL mazot, 2005-2011 döneminde 2.8 milyar TL gübre desteği verildiğini kaydetti.

Mehmet Şimşek, hizmetli kadrosundan 30 yıllık hizmeti sonunda emekli olan bir memurun Aralık 2002'de 14 bin 488 TL ikramiye alırken, Ocak 2012'de yüzde 154 artışla 36 bin 884 TL ödendiğini söyledi.

Başkentgaz'ın özelleştirilme süreci hakkında bilgi veren Şimşek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Başkentgaz'a borcunun 595 milyon TL olduğunu, Hazine'ye olan borçlarının ise yayınlandığını söyledi.

Şimşek, ham petrolün varil fiyatı 2002'de 20-24 dolar iken, şimdi 126 dolara çıktığını söyledi. 2002-2011 döneminde ham petrolün varil fiyatı yüzde 349 oranında artarken, Türkiye'de akaryakıt pompa satış fiyatlarının yüzde 139 ile yüzde 208 arasında arttığını belirten Şimşek, ''Akaryakıt ürünlerinde vergi yükü artmamıştır, azaltılmıştır. 100 liralık benzinde vergi yükü 2002'de 70.7 lira iken, Mayıs 2012'de 58.7 liraya düşmüştür. Motorindeki vergi yükünün ise yüzde 59.2'den yüzde 49.1'e düşürülmüştür. Yakın zamanda vergi indirimi düşünmüyoruz. 2009 sonundan bu yana akaryakıt ürünlerinde ÖTV'de tek kuruşluk artış olmamıştır'' diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamunun taşıt ihtiyacı çerçevesinde yeni bir Taşıt Kanunu için ilgili kurumlardan görüş aldıklarını belirterek, ''Kamuda taşıt kullanımını ciddi bir düzenlemeye tabi tutacak, yanlış uygulamaları engelleyecek yeni Taşıt Kanunu'nu görüşler tamamlandıktan sonra Meclis'e sunacağız'' dedi.

Meclis Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sözlü sorularını cevaplandıran Şimşek, araç kiralama veya satın alma konularının değerlendirilip ona göre tasarrufa gidildiğini ifade etti. Şimşek, ''Biz yeni bir Taşıt Kanunu'nu gönderdik kurumlara. Kamuda taşıt kullanımını ciddi bir düzenlemeye tabi tutacak, yanlış uygulamaları engelleyecek yeni Taşıt Kanunu'nu görüşler tamamlandıktan sonra Meclis'e sunacağız'' diye konuştu.

Şimşek, mazot fiyatında bir indirime gitmenin gündemlerinde olmadığını bildirdi. Şimşek, ''Tüketimi mi önceleyeceğiz yoksa istihdamı mı, üretimi mi- Bundan iki hafta önce geniş kapsamlı yatırımlara, istihdama, üretime büyük destekler sağlayan, büyük vergiden vazgeçtiğimiz bir teşvik paketi açıklandı. Biz tercihimizi üretimden, istihdamdan yana kullanıyoruz'' dedi.

Şimşek, akar yakıtta indirim yerine, çiftçiye daha fazla destek verilmesinin yerinde olacağını söyledi.

Bakan Şimşek, dış finansman girişinde bir sıkıntı olmadığını, cari açıkta çok ciddi daralma bulunduğunu anlatarak, ekonomide yeniden dengelenme sürecine girildiğini kaydetti. Şimşek ayrıca, dış finansman ihtiyacının da azaldığına dikkati çekti.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Maliye Bakanı Şimşek'in sorularına tatmin edici cevaplar vermediğini ileri sürdü. Genç'in itirazlarının sürmesi üzerine birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Meral Akşener, ''Ben yönettiğim zaman kafanıza taş düşse bana soruyorsunuz canım'' diye tepki gösterdi. Genç'in tepkisinin kendisine yönelik olmadığını söylemesi üzerine ise Akşener, ''Böyle el kol hareketleri olunca... Neyse anlaştık'' dedi.

Genel Kurul'da daha sonra afet riski bulunan alanların dönüştürülmesine ilişkin kanun tasarının görüşmelerine geçildi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, tasarının maddelerinin görüşmeleri sırasında, BDP'lilerin verdiği bir önerge üzerine söz aldı.

Tuncel, ''Kürt Dil Bayramı''nın kutlandığını belirterek, ''Bir de Kürtçe söylemek istiyorum'' dedi. Tuncel, Genel Kurul kürsüsünden bunu Kürtçe de ifade etti.

Bina cephelerinde değişiklik ve yenileme kararları kat maliklerinin nitelikli çoğunluğunun oyuyla değil, arsa payı çoğunluğuyla verecekleri karara göre yapılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin tasarının 17. maddesi üzerinde AK Parti önerge verdi.

Kabul edilen önergeyle, ''bina cephelerinde yenileme yapmak için kat maliklerinin nitelikli çoğunluğunun oyu gerektiğinden yenileme yapılmasının imkansız olması nedeniyle'' değişiklik yapıldı. Buna göre, bina cephelerinde değişiklik ve yenileme kararları ile özel aydınlatma ve çevre tanzimi çalışmaları kat maliklerinin nitelikli çoğunluğunun oyuyla değil, arsa payı çoğunluğuyla verecekleri karara göre yapılacak.

Belediye meclislerinin salt çoğunluk ile alacağı kararla, masrafların tamamı veya bir kısmı belediye bütçesinden karşılanmak kaydıyla, kentin uygun görülen alanlarında bina cephelerinde değişiklik, yenileme, özel aydınlatma ve çevre tanzimi çalışmaları yapılabilecek. Cephe değişikliği yapılacak binalarda telif hakkı sahibine, talep etmesi halinde telif hakkı ödenecek.

Tasarıda, kentsel dönüşüm alanlarında yıkılan ibadethane ve yurtların yerine yenilerinin yapılmasında hukuki sorunlar yaşanması nedeniyle de değişikliğe gidildi. Buna göre, büyükşehir belediyeleri kentsel dönüşüm alanı ilan edilen yerler ile yenileme alanı ilan edilen alanlarda, kamu kurum ve kuruluşlarıyla protokol yaparak, yıkılan ibadethane ve yurtların yerine veya ihtiyaç duyulan yerlerde ibadethane ve yurt yapabilecek.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, tasarının 2. bölümü üzerinde 3 grubun konuşma yapmasının ardından çalışma süresinin dolması nedeniyle, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.