TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ TARHAN'IN BASIN TOPLANTISI…


Emine Ülker Tarhan: "Tutuklu milletvekillerinin ailelerinin kalplerine bir bıçak sokmuşlardı, bu kararla o bıçağı çevirdiler."

15 Mayıs 2012 Salı 16:10

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında tutuklu milletvekilleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tutuklu milletvekilleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Tarhan, muhalefet partilerinin ortak bir çözüm önerisine ulaşmış olmalarına rağmen iktidarın açıklamalarıyla bu insiyatifin sona erdiğini belirtti.

Emine Ülker Tarhan, "Son derece iyi giden ve ortak bir çözüm önerisine ulaşılan bu süreci Meclis Başkanının yönettiğini zannettik ama yanıldık. Demek ki Meclis Başkanı nafile bir inisiyatif almış" şeklinde konuştu.

Meclis Başkanının, iktidardan böyle bir sürecin yürütülmesi için sinyal almadan bu inisiyatifi almayacağını belirten Tarhan, iktidarın muhalefet partilerinin uzlaşamayacağını düşündüğünü, bu durumu kendileri için "siyasi şov" olarak kullanma amacında olduklarını, ancak uzlaşmanın sağlanmasıyla iktidarın köşeye sıkıştığını sözlerine ekledi.

Tutuklu milletvekillerine ilişkin belirsizliğin, AK Parti'nin demokrasiye bakışının bir kanıtı olduğunu belirten Tarhan, "Son çözüm 'yargı halletsin' oldu. Bu sonuç kendi çocukları ve aileleri için duyarlı olanların başkalarının çocukları ve aileleri için duyarlı olmadığının tescilidir. O milletvekillerinin ailelerinin kalplerine bir bıçak sokmuşlardı, bu kararla o bıçağı çevirdiler, insani duygular dikkate alınmadı. Bizlere 'uzlaşsalar ne olur' hafifliğini yaşattılar, çocukların kalbinde onulmaz yaralar açtılar. Bu sonuç milli irade kisvesini her fırsatta kullanarak bu iradeyi yok saymaktır" dedi.

"Hangi yargı bu sorunu halledecek?" diyen Emine Ülker Tarhan, "Gazeteciliği teröristlikle eş tutan, Hrant Dink cinayetinde örgüt yok diyen, çocuk tacizcilerini masum kabul eden, Sivas katliamını yok sayan, poşu takmaya 11 yıl hapis veren, parasız eğitim isteyenleri hapse atan, Dink katilleriyle muzaffer komutan edasında fotoğraf çektirenlere hiçbir şey yapamayan yargı mı halledecekmiş? Çok bekleriz" şeklinde konuştu. (16:10)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.