TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TÜRKİYE SAKATLAR KONFEDERASYONU'NUN BDP'Yİ ZİYARETİ...


BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ve TBMM idare Amiri BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Heyetini kabul etti. Kaplan yaptığı konuşmada "Demokratik özerklik ile her kesimin temsili artabilir ve o zaman her kesim karar mercii olabilir. İşte mesele budur. Bu yapılırsa, talep eden değil karar veren olabilirsiniz. Başkanlık Sistemi gibi farklı sistemler önerilmeye başlandıkça bu sistemin önemi ortaya çıkıyor." diye konuştu.

15 Mayıs 2012 Salı 16:15

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ve TBMM idare Amiri BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Heyetini kabul etti.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Partimizin düşüncelerini uzun uzun açıklamaya gerek yok. Sosyal devlet olgusunun, yeni Anayasa'da bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Partimiz, konuyla ilgili son bir hafta içinde dahi birçok soru önergesi verdi. Fatma Şahin'e ve Ömer Dinçer'e verdiğimiz önergeler var." diye konuştu.

Kaplan, erişim, ulaşım, sağlık, bakım, eğitim, oy hakkı, seçilme hakkı gibi konuların üzerinde çalıştıkları konular olduğunu belirtti. Kaplan "Bizler mecliste emek, demokrasi ve özgürlük bloğu olarak bulunmaktayız. Sizlerin çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Etkin siyaset, parti içi ve dışı muhalefet birlikteliği ile sağlanabilir. Her zaman görüş ve önerilerinizi bize iletebilirsiniz." şeklinde konuştu.

Hükümetin uyum yasaları ile ilgili farklı bir anlayışı olduğunu söyleyen Kaplan, hükümetin pozitif ayrımcılık yapması gerektiğinde sosyal devlet anlayışını unuttuğunu ifade etti.

Türkiye'nin farklılıkların hepsini kucaklayan bir devlet olduğunu belirten Kaplan, Yerel Yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kaplan "Demokratik özerklik ile her kesimin temsili artabilir ve o zaman her kesim karar mercii olabilir. İşte mesele budur. Bu yapılırsa, talep eden değil karar veren olabilirsiniz. Başkanlık Sistemi gibi farklı sistemler önerilmeye başlandıkça bu sistemin önemi ortaya çıkıyor." diye konuştu.

TBMM idare Amiri BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise, "Bizim partimizin konuyla ilgili çalışmaları var. Bizde sizden biriyiz. İlettiğiniz konuların takipçisi olacağız. Ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz bizi bu konularda bilgilendirin." dedi.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Görme Engelliler Federasyonu, İşitme Engelliler Milli Federasyonu, Ortopedik Özürlüler Federasyonu, Spastik Çocuklar ve Erişkinler Derneği ve Zihinsen Özürlüler Federasyonu'nu temsil ettiklerini söyledi.

Sosyal devlette özürlülere karşı pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyen Çelebi, özürlülere özür oranlarında hak verildiğini, belirtti.

Çelebi "Avrupa'da %5-24, %25-49, %50-76, %76-100 oranlarına göre haklar veriliyor. Ancak, Türkiye'de artık % 100 özürler yüzde 90 oranına çekildi. % 40 özür de % 30 oranına düştü. %39'un altında özre sahip kişilerin hakları yok. Bu oranın %20'nin altına düşürülmesi gerekiyor." diye konuştu.

Özürlülerin kullanması gerektiği aletlerin ücretinin yüzde 70'ini kendilerinin ödemesi gerektiğini belirten Çelebi, bu durumun da değişmesi gerektiğini vurguladı.

Yerel Yönetimlere 2005 yılında özürlülerin yaşamları zorlaştıran engelleri kaldırmaları için 7 yıl süre tanındığını söyleyen Çelebi, "Özürlüler cezaevinde gibi. Sokağa çıkamıyorsak, cezaevinde gibiyiz. Kaçmak istesek dahi kaçamayız. BDP'ye ait belediyelerde var. Özürlülerin bu yedi yılın sonunda dava açma hakkı var. Biz bu verilen 7 yıllık sürenin daha da artırılmasını istemiyoruz." dedi.

Tecavüze ve tacize uğrayan özürlüler olduğunu söyleyen Çelebi, dava açarken ödenmesi gereken harç ücreti, ve toplum baskısı nedeniyle kişilerin dava açamadığını, en azından bu kişilerin harç ücretinden muaf tutulması gerektiğini belirtti. Çelebi, ayrıca davalarda bilirkişilerin de kendileri tarafından oluşması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Şükrü Boyraz ise şöyle konuştu:

"Özürlüler bu ülkedeki yanlış işleyişin kurbanı. Kimisi akraba evliliği, kimisi trafik kazası, kimisi de terör kurbanı. Anayasa'nın birinci maddesi sosyal hukuk devleti ile ilgili. Sosyal hukuk devleti ise insanlara haklarını tanzim etmekle yükümlüdür. Muhalefetin görevi de bunun takipçisi olmaktır. Biz asiliz, siz bizleri temsil eden vekillersiniz. Ayrımcılığa uğrayanlarla ilgilenmek siz milletvekillerinin asli görevidir. Biz ötekileştiriliyoruz. Kimi yerlerde özürlü çocuklar leğene ip bağlanarak çekiliyor. Ya gereği yapılsın, ya da Anayasa'dan Türkiye'nin sosyal bir hukuk devleti olduğuna dair madde kaldırılsın."

(16.15)
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.