TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

BDP GRUP BAŞKANVEKİLLERİ'NİN BASIN TOPLANTISI…


BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile parlamentoda düzenlediği basın toplantısında tutuklu milletvekilleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

15 Mayıs 2012 Salı 15:20

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile parlamentoda düzenlediği basın toplantısında tutuklu milletvekilleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile tutuklu milletvekilleri konusunda, Meclis Başkanı'nın çağrısı üzerine 3 muhalefet partisinin ortak teklifte uzlaştığını hatırlattı.

BDP Grup Başkanvekili Kaplan, dün AK Parti MYK toplantısı sonrası uzlaşılan teklifle ilgili yapılan açıklamayı ''demokrasi ve milletin iradesi adına dehşet verici'' olarak niteledi.

BDP Grup Başkanvekili Kaplan, sözlerinde şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz Sayın Meclis Başkanımızın çağrısı üzerine üç muhalefet parti grubu olarak iki kez görüşme yaptık. Bu görüşmeler sonucunda üç muhalefet parti grubu da ortak bir teklifte uzlaşarak tutuklu milletvekilleri sorununun çözülmesi konusunda görüşlerini açıkladılar.

Daha sonra 1 Mayıs'ta Başbakanlık'ta bir zirve toplantısı yapıldı. Bu toplantıya AK Parti kurmayları da katıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'da bu toplantıya katılmıştı. O toplantı sonucu yapılan açıklamalarda AK Parti kurmayları bu teklifin kabul edilemez olduğunu açıklamışlardı ve konuyu AK Parti MYK toplantısına getireceklerini söylemişlerdi.

Dün AK Parti Genel Merkezi MYK, toplantı sonrası, bizim teklif ile yaptığı açıklama ile demokrasi adına ve milletin iradesi adına gerçekten dehşet verici ve sorumsuz bir açıklamada bulundu. AK Partiye göre söz konusu teklif su istimale açıktır veya bu teklifin dışında böyle bir teklife AK Parti olumlu bakmamakta olduğunu açıklayarak bu işin mahkemelere ve yargıya bırakılması konusunda görüşlerini bildirdiler.

Zaten bu iş yargıya bırakıldı ve özel yetkili mahkemeler anayasayı ihlal etti ve yargı yasamanın üstünde vesayet kurdu. Bu vesayetin sonucudur ki milletvekilleri 1 yıldır tutukludur. Burada AK Parti özel yetkili mahkemelerin hukuksuz kararlarına ve yargının vesayetine ortak olmuştur. Sadece bu değil, AK Parti Meclis Başkanını da boşa çıkarmıştır. Çünkü öncesinde Başbakan ile Meclis Başkanı görüştüler ve ondan sonra üç muhalefet parti grubunu görüşmelere çağırdılar.

Bizim anlaşamayacağımızı zannettiler. Oysaki milletin iradesinin ve milletvekillerinin yeri meclistir. Şimdi burada tutuklu milletvekilleri konusunda Başbakan ve Meclis Başkanı neyi konuştu da Meclis Başkanı üç muhalefet partisini çağırdı. Bizim teklifimize karşı AK Parti neden yeni bir teklif ile ortaya çıkmadı. Buradan baktığımız zaman yeni bir anayasa sürecinde AK Partinin balonu da, ampullüde patlamıştır.

Bunlar milletin iradesine saygı göstermiyorlar, sandığa saygı göstermiyorlar, meclise saygı göstermiyorlar ve siyasi ahlaksızlık konusunda adeta vesayet kurumları ile yarışıyorlar ve ortak oluyorlar. Böyle bir yaklaşımı biz BDP olarak şiddetli reddediyoruz ve kamuoyunda AK Partinin bu zihniyetini teşhir etmek için tutuklu milletvekillerimizin bulunduğu iller başta olmak üzere, bulundukları illerin cezaevleri başta olmak üzere, bu çifte standardı ve hukuk dışı yaklaşımını her yerde anlatma ve teşhir etme konusunda kararlıyız.

BDP milletvekilleri üyelikten yargılanmaktadır ama hiçbirinin dosyasında bir tek eylem dahi yoktur. BDP milletvekilleri düşünceleri nedeniyle yargılanmaktadırlar. Hırsızlıktan, devlet malını çalmaktan, ihaleye fesat karıştırmaktan, bankaları dolandırmaktan değil sadece düşünceleri nedeniyle yargılanıyorlar. Üç yıldır tutuklu olan bu milletvekillerinin tutuklu olmaları hukuk cinayetidir.

Bu hukuk skandalı ve hukukun gaspıdır. Özel yetkili mahkemeler, istiklal mahkemelerinden daha hukuk dışı ve daha zalim olmuştur. Bu zalimliği ve bu zulmü biz halka şikâyet edeceğiz. Yine çok açık söylüyorum ki AK Parti Başkanlık sistemi ile suni gündem yaratmaya çalışıyor. Öyle Başkanlık sisteminde valiler seçimle gelecek, savcılar seçimle gelecek , hatta emniyet müdürleri seçimle gelecek… sen ki seçilmiş bir milletvekilinin iradesine saygı göstermezken başkanlık sistemi tartışmasını nasıl ve ne hakla başlatabilirsin.

Bu sorun AK Parti yönetiminin sorunu değildir. Bu sorun demokrasinin ve meclisin sorunudur. Çoğunluk diktası uygulayan AK Partinin demokrasi savunuculuğunun iflasıdır. Bunlar demokrasinin her kurumunu katletmede birinciler, üstlerine hiç kimse yok. Yedi bin siyasi parti mensubunun tutuklu olduğu bir siyasi iktidar dönemi yaşıyoruz. 32 belediye başkanının tutuklu olduğu, 150 il ve belediye encümeninin tutuklu olduğu bir AK Parti iktidarı döneminden bahsediyoruz.

Sandığa ve milletin özgür iradesine saygı duymayan ve kaybettiği yerlerde faşist bir zulüm uygulayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Hukuk yok şu an. Şırnak'ta, Mardin'de, Hakkâri'de, Mardin'de ve bölgede fiilen olağanüstü hal uygulanıyor, anayasa ve yasalar rafa kaldırılmış iktidarın valileri, kaymakamları ve emniyet müdürleri kendilerinin yarattığı illegal bir siyasi iradenin zulmünü uygulamaktadırlar."

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise yaptığı konuşmada TBMM Başkanının tutuklu milletvekilleri konusunda yaptığı toplantı çağrısına uyduklarını ve bir ay içirişinde gerçekleştirdikleri iki toplantı sonucunda BDP, MHP ve CHP grupları olarak bir anlaşma sağladıklarını söyledi.

Gelinen noktada AK Partinin tutuklu vekiller konusunda olumsuz bir karar aldığını belirten Buldan sözlerine şöyle devam etti:

" Biz Cemil Çiçek'e şu çağrıyı yapıyoruz. 'Siz bizi çağırdınız, bu toplantıları yaptınız ve ben bu sorumluluğu üstleniyorum dediniz… Üstlenmiş olduğunuz sorumluluğu buradan size bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.' Aynı zamanda AK Parti içerisinde milletvekilliği yapan vekillere seslenmek istiyorum. 'İçinizde hiç mi onurlu bir vekil yok, İçinizde hiç mi namuslu ve şerefli bir vekil yok' bu hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı çıkacak bir vekil arıyoruz. Ben inanıyorum ki AK Parti içerisinde ve özellikle bölgede vekillik yapan milletvekilleri bu hukuksuzluğa karşı çıkarlarsa ve seslerini yükseltirlerse belki hem Başbakanın hem de Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in vicdanı biraz harekete geçer ve bu konuda birazcık da olsa adım atabilirler diye düşünüyoruz. Özellikle bölge vekillerini bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi

Bir gazetecinin, ''masadan kalkacak mısınız-'' sorusu üzerine Kaplan, ''Biliyorsunuz, bu konuda anayasa sürecinde sonuna kadar biz masayı terk eden taraf olmayacağız'' karşılığını verdi.

Buldan da gelinen noktada AK Parti'nin tutuklu milletvekilleri çıkarmamakta kararlı olduğunu savunarak, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in ''bu sorumluluğu ben üstleniyorum'' dediğini anımsattı. (15:20)


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.