TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM DIŞİŞLERİ KOMİSYONU BAŞKANVEKİLİ MUHAMMED ÇETİN, MOLDOVA HEYETİNİ KABUL ETTİ


Muhammed Çetin: "Vize konusunda Türkiye'nin siyaseti; bize vize koyana, biz de koyarız. Vizeyi paralı yapana biz de paralı yaparız. Ama acıtmasın diye parayı daha az alırız."

15 Mayıs 2012 Salı 13:15

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Muhammed Çetin, Moldova Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu heyetini kabul etti.

Moldova ile ilişkilerin Moldova'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar askıda devam ettiğini ancak sonrasında daha verimli ilişkilerin geliştirildiğini ifade eden Muhammed Çetin şunları söyledi: "Ziyaretinizin her iki ülke açısından da yeni dostluklar, antlaşmalar ve menfaatler sağlayacağına inanıyorum. Bağımsızlığınızı kazandığınız günden bugüne kadar ilişkilerimiz pozitif ve problemsiz olarak devam etmektedir. Ziyaretinizle bu ilişkinin ivme kazanacağına inanıyorum. Moldova Türkiye için önemli bir ülkedir. Türkiye olarak Moldova'nın Avrupa Birliği'ne üyelik sürecini sosyal, kültürel, siyasal olarak desteklemeye hazırız."

Gökoğuz'ların federal bir yapı gibi görülerek haklarının verilmesinden son derece memnun olduğunu belirten Çetin, "Sizin onlara özerklik tanımanız; dil ve bölge olarak haklarını vermeniz nedeniyle son derece memnunuz. Meclis Başkanvekilimiz Meral Akşener de Moldova'da Gökoğuzların bulunduğu bölgeyi ziyaret etmiş ve bu ziyaret neticesinde iletişimi devam ettirmek adına bir mutabakat sağlanmıştır. Her ne kadar Transdiniester konusunda problemler olsa da; yapılan toplantı ve antlaşmalarla kendi ülkenizin menfaatleri doğrultusunda barışçıl bir şekilde bu konuyu da halledeceğinize inanıyoruz" diye konuştu.

Moldova ile ticaret hacminin 2003 yılından bugüne kadar beş kat arttığını ve Türk işadamlarının Moldova'ya 250 bin dolarlık yatırım yaptığını belirten Muhammed Çetin, "450 milyon dolarlık seviyede olan ticaret hacminin 500 milyon dolar seviyesine çıkacağına inanıyorum. Türk işadamları yiyecek, tekstil, cam, kimya, deri, şarap, meyve suyu, inşaat gibi geniş bir alanda Moldova'dan 16 proje almış. Küçük ölçekli bu işleri daha da büyütmek gerekir" diye konuştu.

Moldova Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ronjo Apolschii ise Türklerin varlığının Moldova'da pek çok alanda görüldüğünü ve bundan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Apolschii, ilişkilerin daha iyi bir seviyeye getirilmesi için karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasını istediklerini belirtti. 12-13 Mayıs tarihlerinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu'nun ülkelerini ziyaret ettiğini ve kendisine de bu taleplerini ilettiklerini ifade eden Apolschii, "Vizelerin kalkmasından pek çok kişi faydalanacak ve ilişkilerimiz de gelişerek devam edecektir" dedi.

Moldova Milli Güvenlik, Savunma Komisyonu Başkanı Milletvekili Alexandru Staianoglo ise şöyle konuştu: "90'lı yıllarda güney bölgemizde ciddi gerginlikler yaşanıyordu ve Süleyman Demirel, bizzat ülkemizi ziyaret ederek destek verdi. Sizin de yardımınızla güneyde özerk bir bölge kuruldu. Moldovalılar Türkiye'nin verdiği destek ve yardımlar için minnettardır. Özellikle tarım, hayvancılık ve şarapçılık alanlarında ticari ilişkilerimizin artmasını istiyoruz."

"Vize konusunda Türkiye'nin siyaseti; bize vize koyana, biz de koyarız. Vizeyi paralı yapana biz de paralı yaparız. Ama acıtmasın diye parayı daha az alırız" diyen Muhammed Çetin, "Komşu ülkelerle vizeleri kaldırmaya hazırız. Bizim insan eksenli, problem çözmeye yönelik bürokrasi içinde kaybolmamak anlayışımız var. Sizin menfaatiniz, bizim menfaatimizdir. Biz içten ve yürekten yaklaşıyoruz" dedi.

Toplantı sonrası Moldova heyeti, Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Muhammed Çetin'i Moldova'ya davet ederek, Moldova'nın tanıtımının yer aldığı bir kitap hediye etti. (13:00)

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.