TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK'İN KABULÜ...


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Popovski ve heyetini TBMM Başkanlık Divan Salonu'nda kabul etti. TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye'nin amacının, Balkanlar'da barış, huzur, istikrar ve ekonomik refahın artırılması olduğunu söyledi.

15 Mayıs 2012 Salı 11:18

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Popovski ve heyetini TBMM Başkanlık Divan Salonu'nda kabul etti. TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye'nin amacının, Balkanlar'da barış, huzur, istikrar ve ekonomik refahın artırılması olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Makedonya Dışişleri Bakanı ve heyetini mecliste görmekten ve ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

TBMM Başkanı Çiçek, ziyaret öncesi Popovski ile görüşmesinin güzel bir tesadüf olduğunu belirterek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin, Balkanlar'da barış ve istikrar olmasını arzuladığını dile getiren Çiçek, bu coğrafyanın, geçmişte en istikrarsız coğrafyalardan biri olduğunu kaydetti. Çiçek, ilişkilerin gelişmesi, kalıcı ilişkilerin kurulmasının, herkesin yararına olacağını ifade etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, kabulde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi biraz sonra o coğrafyaya seyahate çıkacağız. Önce Arnavutluk sonra Perşembe ve Cuma günü sizin ülkenize Makedonya'ya bir ziyarette bulunacağız. Ben ülkenizi ilk defa 1990 'da ziyaret etmiştim. Dolayısıyla Üsküp başta olmak üzere hepsini dolaştım. Çok güzel bir ülkeniz var.

Bu ziyaret öncesi sizinle görüşmüş olmakta güzel bir tesadüf ve çok memnun oldum. Sizde biliyorsunuz ki Türkiye'nin arzusu Balkanlarda barışın ve istikrarın olmasıdır. Biz Türkiye olarak bunu çok önemsiyoruz çünkü geçmişte Balkanlar en istikrarsız bölgelerden birisiydi. İlişkiler ne kadar gelişirse ve ne kadar kalıcı ilişkiler kurulabilirse bu herkesin yararına olacaktır.

Şüphesiz Türkiye'nin Balkan ülkeleri ile olan ilişkilerinde Makedonya ile ilişkimizin özel bir yeri vardır. Her alanda sizinle ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz ve ülkenizin uluslararası toplumda hak ettiği yeri alması hususunda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Bunlardan bir tanesi Makedonya'nın NATO üyeliğidir. Makedonya'nın NATO üyeliğini destekliyoruz. NATO'ya katılmanız en az sizi mutlu edeceği kadar bizi de mutlu edecektir. Zaten NATO zirvesi münasebetiyle yapılacak görüşmelerde ümit ediyorum Sayın Cumhurbaşkanınız bizim Cumhurbaşkanımız ile de bir görüşme imkanı bulacaktır.

Ayrıca O coğrafyada olup, şimdi Türk vatandaşı olan pek çok vatandaşımız var. Bunlar ilişkilerimiz açısından çok önemli bir imkan. Bunlar insani, siyasi ilişkiler açısından hem de Makedonya'nın kalkınabilmesi bakımından, ekonomik destek, ekonomik programlar, yatırımlar açısından da önemlidir diye düşünüyoruz.

Hükümetler arası dostane ilişkilerin, parlamentolar arasında da sürdürülmesi, ilişkilerimize bir başka boyut kazandıracaktır. O açıdan bu ziyareti önemsiyorum. İki ülke parlamenterlerin, gerek kendi alanlarında gerek uluslararası toplantılarda birbirine destek vermesi, karşılıklı görüş alışverişinde bulunması, iki ülkenin yararında olacaktır diye düşünüyorum. Bu anlamda sizin ziyaretiniz de son derece önemli. Ümit ediyorum iyi görüşmeler yapacaksınız."

TBMM Başkanı Çiçek, ilişkiler üzerine, çok yönlü olarak sağlam bir gelecek inşa edilmesi gerektiğini de dile getirdi. Çiçek, iki ülke arasında siyasi sorun yaşanmadığında, ekonomik gelişmelerin de daha hızlı olacağını belirterek, Türkiye'nin Makedonya ile bir sıkıntısının bulunmadığını kaydetti.

İki ülke arasında ortak tarihi, kültür mirasının bulunduğuna işaret eden Çiçek, bunların ilişkilerin en canlı şahitleri olduğunu anlattı.

TBMM Başkanı Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı.

''Üsküp, Kalkandelen, Ohri, Manastır hepsini dolaştım. Kendimi hiç yabancı hissetmedim, adeta Bursa'da, Edirne'de dolaşıyormuş gibi hissettim. Aramızda kalbi bir yakınlık var. Bu değerlerin korunması, insanlık mirası olarak önemli. Bu noktada elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Parlamentomuzda da çok sayıda Balkan kökenli milletvekilimiz var. Türkiye'nin uluslararası bir çok kuruluşa adaylığı söz konusu. Bu konuda Makedonya'nın desteği anlamlı ve önemli olacak. Sizi fırsat buldukça Türkiye'ye bekliyoruz; ilişkileri çok da resmi havada götürmek iyi bir şey değil. Üsküp'e ben Bursa'ya gider gibi gideceğim; Manastır'ın bizim için önemli bir yönü var. Cumhuriyetimizi kuran Atatürk'ün okuduğu bir yer.''

Makedonya Dışişleri Bakanı Popovski de Türkiye'nin, kendileri için önemli, kardeş ve dost ülke olduğunu söyledi.

Ankara'ya ilk kez gelmesine rağmen Türkiye'de daha önce bir kaç kez bulunduğunu söyleyen Popovski, ''Gözlerimden şunu söyleyebilirim; iki ülkede, iki ülke vatandaşları arasında dostluk, kardeşlik, sıcaklık duyguları üst seviyededir'' diye konuştu. Popovski, iki ülke arasındaki olumlu ilişkilerin, siyasete, ekonomiye, kültüre, savunma alanına yansıdığını ve bu ilişkilerin, uluslararası platformlara da yansıdığını söyledi.

Popovski şöyle konuştu:

''Her iki taraf da Balkanlar'ın istikrarlı bir bölge olması için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz. Türkiye'de dinamik, büyük potansiyeli olan ülke görüyorum. Türkiye ve Makedonya'da, bu potansiyelden en iyi şekilde yararlanılması için iyi niyetin olduğunu görüyorum. Olumlu gelişmeleri, sadece Makedonya'da değil, bölgemizdeki tüm ülkelerde görmek istiyoruz; amacımız budur. Bu bağlamda komşu ülkelerimizle de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Balkanlar'daki bu pozitif, olumlu atmosferin sürekliliği için de çaba gösteriyoruz. Bu bağlamda, bölgenin en güçlü ve en büyük ülkesi Türkiye'nin de rolü büyüktür.''
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.